Zanzibar - Przewodnik

Na Oceanie Indyjskim znajduje się wiele bajkowych miejsc, których widoki przypominają foldery reklamowe biur podróży lub pocztówki z tzw. rajów na ziemi. Można do nich zaliczyć <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/zanzibar/" target="_blank"><strong>Zanzibar</strong></a>, czyli autonomiczny region należący do <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/tanzania/" target="_blank"><strong>Tanzanii</strong></a>.

Pogoda na Zanzibarze

Dzisiaj, 15.7 27°C
Na Oceanie Indyjskim znajduje się wiele bajkowych miejsc, których widoki przypominają foldery reklamowe biur podróży lub pocztówki z tzw. rajów na ziemi. Można do nich zaliczyć Zanzibar, czyli autonomiczny region należący do Tanzanii. Położenie Zanzibaru
U wybrzeży Tanzanii, na Oceanie Indyjskim znajduje się wyspa Zanzibar, która wraz z pobliską Pembą jest odrębnym okręgiem autonomicznym. Zanzibar z uwagi na historyczny handel przyprawami niegdyś był nazywany „Wyspą Przypraw”. Dziś jest to jedna z najchętniej odwiedzanych części Tanzanii. Nadal na wyspie uprawiane są na licznych plantacjach goździkowce i palmy kokosowe.

Największym miastem i stolicą okręgu Zanzibar jest miasto o tej samej nazwie. Pełni ono jednocześnie funkcję największego portu na wyspie. Od stałego lądu Zanzibar jest oddzielony Kanałem Zanzibarskim.

Walory turystyczne Zanzibaru
Położenie Zanzibaru stanowi o jego atutach turystycznych. To typowo wakacyjna wyspa, ze znakomitymi warunkami naturalnymi. Na Zanzibarze cały czas rozwija się infrastruktura turystyczna, ale można tu też znaleźć dziewicze plaże i zapierające dech w piersiach krajobrazy. Słynie z turkusowych wód, w których podziwiać można wspaniałe rafy koralowe. Można więc powiedzieć, że Zanzibar nie jest tylko rajem dla wczasowiczów spragnionych słońca i ciepłej wody, ale również dla pasjonatów nurkowania i innych sportów wodnych.

Zanzibar to niezwykle zalesiona wyspa urzekająca swoją prostotą i surowością krajobrazu. Nazywana jest wyspą przypraw, gdyż słynie z plantacji cynamonu, wanilii, kardamon, goździków i gałek muszkatołowych.
To odmienne miejsce nie jest jeszcze bardzo popularne turystycznie, choć pełne jest egzotyki i spokoju. Najczęściej odwiedzane jest Kiwengwa, Ros Mihanvi, Bwejuu i Kamienne Miasto, będące architektonicznym labiryntem i podróżą w przeszłość. Pewnego rodzaju atrakcją dla przybywających tu na wakacje turystów są gwarne bazary oraz kolorowe i kręte uliczki. Główny ośrodek turystyczny Zanzibaru stanowi Matemwe. Kurort położony jest w północno-wschodniej części wybrzeża, a na morzu, niedaleko brzegu położona jest otoczona atolem Wyspa Mnemba. Wokół niej znajdują się najlepsze w regionie miejsca do nurkowania.

Jeśli chcemy odpoczywać w ciszy i spokoju, bez tłumów turystów, możemy zawsze udać się do wschodniej części Zanzibaru, która nie została jeszcze odkryta przez masową turystykę i można tu podziwiać naturalne jej piękno. Zwiedzanie ciekawych miejsc na Zanzibarze
Bezdyskusyjnie najważniejszym miejscem pod względem aututów zabytkowych na Zanzibarze jest dzielnica Stone Town w stolicy - Zanzibarze - której najstarsza część została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co ciekawe, właśnie tam urodził się wokalista Freddie Mercury.  Stone Town Zanzibar oferuje wiele atrakcji, a jego zabudowa jest przykładem wymieszania się wpływów arabskich, europejskich i afrykańskich.

Warto wybrać się też na Zanzibarze do Parku Narodowego Jozani Chwaka Bay, gdzie podziwiać będziemy małpy - gerezy rude. Zobacz również:

Opinie : na Zanzibarze

4,0
Uroa Arek i Agnieszka
Bardzo duże odpływu na plaży, ale bardzo dobry dojazd do innych zakątków wyspy

Tanzania na skróty

Miejsca: