Tanzania

Wypoczynek na rajskiej plaży, całodniowe safari po afrykańskiej sawannie, czy zdobycie szczytu Kilimandżaro - to tylko niektóre z atrakcji Tanzanii. Nic zatem dziwnego, że jest to idealne miejsce dla turystów spragnionych egzotycznych wakacji.

Najlepiej ocenione hotele w Tanzanii

Zawadi

Tanzania, Dodoma

od 24 029 za osobę

Tanzania na wakacje

Tanzania położona jest nad Oceanem Indyjskim we wschodniej części kontynentu afrykańskiego. Infrastruktura turystyczna państwa rozwinięta jest głównie wzdłuż wybrzeża oraz na pobliskich wyspach, m.in. w popularnym na tanie wczasy Zanzibarze. Jednak najbardziej znanym miejscem w kraju jest szczyt Kilimandżaro, będący najwyższą górą w Afryce. Każdego roku śmiałkowie z całego świata wybierają się na wspinaczkę na sam szczyt.

Tanzania jest bardzo zróżnicowanym kulturowo państwem, zamieszkałym przez ponad 120 plemion. Najpopularniejszym są z pewnością Masajowie, których wioski można odwiedzać w trakcie licznych safari, organizowanych przez lokalnych przewoźników. W trakcie przeprawy można przemierzyć Parki Narodowe Kilimandżaro, Arusha czy Serengeti.

Tanzania - co warto zobaczyć?

Na wyspie Mafia, panują idealne warunki do uprawiania sportów wodnych. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się rafa koralowa, którą można podziwiać w trakcie nurkowania. Dużą popularnością w regionie cieszy się również windsurfing oraz kitesurfing. Południowa część wybrzeża Tanzanii to idealny region na tanie wczasy dla osób pragnących uciec od wielkiej turystyki i przepełnionych hoteli. Mieszczą się tam dziewicze plaże oraz spokojne wioski rybackie, organizowane są również wyprawy wspinaczkowe pośród tamtejszych jaskiń.

W północnej części kraju warto zwiedzić Park Narodowy Kilimandżaro, śmiałkowie mogą zapisać się również na wycieczki na sam szczyt góry. Na zachód od parku mieści się rezerwat przyrody Serengeti, zamieszkały przez najbardziej charakterystyczne dla Afryki zwierzęta, m.in. zebry i żyrafy.

Tanzania - plaże

W poszukiwaniu rajskich plaż najlepiej wybrać się na Zanzibar, najpopularniejszą wyspę regionu. W stolicy wyspy, w dzielnicy Stone Town, na świat przyszedł lider grupy Queen, Freddy Mercury. Na starówce można podziwiać niezwykle różnorodną architekturę, będąca wypadkową wpływów arabskich, afrykańskich oraz europejskich. Na wyspie mieści się również park krajobrazowy Jozani Chwaka Bay, zamieszkały przez małpy z gatunku gerez rudy.

Tanzania - kierunki podróży

Turyści przybywający do Tanzanii przeważnie lądują w Dar es Salaam, największym mieście w kraju, którego panoramę przecinają, pełne hoteli o różnym standardzie, liczne drapacze chmur. W trakcie wakacyjnego pobytu w Tanzanii warto wybrać się na wycieczkę w głąb kraju. Na szczególną uwagę zasługuje Wąwóz Olduvai, a także naskalne malowidła w Kandoa, które odkryto dopiero na początku XX wieku. Na terenie Tanzanii mieszczą się również liczne Parki Narodowe, m.in. Arusha i Ruaha, zamieszkałe przez ciekawe okazy roślin i zwierząt.

Tanzania - wycieczki fakultatywne z Tanzanii

Podczas wakacji można skorzystać na miejscu z oferty ciekawych wycieczek fakultatywnych, wśród których warto wymienić:

 • Zanzibar w pigułce – jeden dzień na wycieczce objazdowej po Zanzibarze sprzyja temu, by lepiej poznać tę piękną, popularną wyspę. W programie znajduje się wizyta na farmie przypraw z degustacją owoców, Stone Town, czyli najstarsza część Zanzibar City, czy rejs na Wyspę Więzienną, możliwość podziwiania gigantycznych żółwi czy nocny targ żywności.
 • Najpiękniejsze naturalne atrakcje Zanzibaru – wycieczka umożliwia podziwianie naturalnych atrakcji na Zanzibarze, w tym lasu tropikalnego i mangrowego Jozani Park, czerwonych gerez, czyli małp, które występują tylko na Zanzibarze, czy też wypoczynek na plaży Paje.

Można również wybrać się na wycieczkę objazdową po Tanzanii, co pozwoli na poznanie jej największych atrakcji.

Hotele w Tanzanii

Duży wybór hoteli sprawia, że można zarezerwować taki, który spełni oczekiwania każdego turysty. Blisko plaży, w niewielkiej wiosce rybackiej Kiwengwa na Zanzibarze, znajduje się np. 3-gwiazdkowy obiekt Sea Crest Hotel. To dobry wybór dla gości, którzy szukają komfortowego miejsca pobytu. Należy zwrócić uwagę na to, że niektóre hotele są przygotowane jedynie na przyjmowanie dorosłych gości, jak część obiektu Sultan Sands Island Resort – Baobab Village Adults Only Club na Zanzibarze. Luksusowy pobyt na tanzańskiej wyspie zapewni 5-gwiazdkowy Zanzibar White Sand Luxury Villas & Spa.

Wakacje z dziećmi w Tanzanii

Jak najbardziej można wybrać oferty wakacyjne, które będą odpowiednie dla rodzin z dziećmi. Wiele hoteli organizuje najmłodszym czas w formie animacji lub opieki za opłatą. W restauracjach często dostępne jest menu dla najmłodszych czy wysokie krzesełka do karmienia. Warto wybrać hotel położony blisko plaży, co ułatwia dotarcie do niej nawet rodzicom z małymi dziećmi, jeżdżącymi jeszcze w wózkach.

Oferta cenowa - Tanzania

Najtaniej na Zanzibar można lecieć z początkiem stycznia, w ramach oferty wyjazdu last minute do Tanzanii, do hotelu bez wyżywienia, z przelotem w cenie, na 8 dni od około 3150 zł od osoby. Za podobny urlop ze śniadaniem w obiekcie 3-gwiazdkowym płaci się od około 3400 zł od osoby.

Uwaga: podane kwoty są orientacyjne.

Gdzie na wakacje?

Wybierz kierunek

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Mapa Tanzanii

Poradnik turystyczny - Tanzania

Warto przed wyjazdem za granicę lepiej poznać kraj, do którego wybiera się turysta. Pomocny może okazać się nasz przewodnik po Tanzanii.

Ile trwa lot do Tanzanii?

Lot na port lotniczy, np. Dar es Salaam na stałym lądzie w Tanzanii, trwa około 12 godzin z lotniska w Warszawie.

Jaka waluta obowiązuje w Tanzanii?

Obowiązującą walutą jest szyling tanzański.

Jakich cen można się spodziewać w Tanzanii?

W porównaniu z cenami, jakie obowiązują w polskich sklepach, w Tanzanii jest taniej. W przeliczeniu na dolary amerykańskie ceny są następujące:

 • pomidory 1 kg – 1,99 dolarów,
 • cebula 5 kg – 7,99 dolarów,
 • bakłażany 2 szt. – 5 dolarów,
 • olej 5 l – 14,99 dolarów,
 • mąka 20 kg – 34 dolary,
 • herbata 100 torebek – 15,99 dolarów.

Jaki transport wybrać w Tanzanii?

Na większych trasach, np. pomiędzy stałym lądem a Zanzibarem, można poruszać się z wykorzystaniem krajowych połączeń lotniczych lub promowych.

Na terenie Tanzanii warto jeździć autobusami lub samochodami typu dala-dala (z paką). Można wynająć auto w cenie niespełna 100 zł za dzień.

Co oferuje lokalna kuchnia w Tanzanii?

Wakacje na Zanzibarze czy w kontynentalnej części Tanzanii mogą być okazją do poznania lokalnych smaków kuchni tanzańskiej. Jej przysmakami są:

 • Ugali – kaszka kukurydziana.
 • Nyama choma – mięso grillowane.
 • Mshikaki – marynowana wołowina.
 • Pilau – ryż z przyprawami.
 • Ndizi-nyama – platany z mięsem.

Tanzania – pogoda

Kiedy najlepiej wybrać się na wczasy do Tanzanii? W zależności od rodzaju turystyki, jaką chcemy uprawiać w Tanzanii, inny okres będzie odpowiedni na podróż do tego kraju. Podróżni preferujący plażowanie powinni wybrać się tu na tanie wakacje w okresie od czerwca do października, kiedy to na wybrzeżu panuje pora sucha. Natomiast śmiałkowie, którzy pragną zdobyć szczyt Kilimandżaro, najlepsze warunki wspinaczkowe zastaną w styczniu, lutym oraz wrześniu.

Przydatne informacje