Dodoma - Przewodnik

<p>Oficjalną stolicą <a href="https://www.travelplanet.pl/wczasy/oferty/tanzania/" target="_blank">Tanzanii</a> jest <strong>Dodoma</strong>. Miasto znajduje się w środkowej części kraju. To właśnie tu najczęściej docierają w pierwszej kolejności turyści podróżujący do Tanzanii.

Pogoda w Dodomie

Dzisiaj, 18.6 28°C

Oficjalną stolicą Tanzanii jest Dodoma. Miasto znajduje się w środkowej części kraju. To właśnie tu najczęściej docierają w pierwszej kolejności turyści podróżujący do Tanzanii.

Najważniejsze informacje o stolicy
Tym, co wyróżnia Dodomę, jest jej szczególne położenie. Trzeba bowiem wiedzieć, że stolica Tanzanii znajduje się na wysokości około 1100 m n.p.m. Nie jest największym miastem w Tanzanii. Tak naprawdę zajmuje pod względem liczby mieszkańców dopiero ósme miejsce.

Dodoma pełni funkcję stolicy Tanzanii od stosunkowo niedawna - od 1981 roku. Wcześniej taką rolę odgrywało miasto Dar es Salaam. Przeniesienie stolicy było związane z tym, że Dodoma ma korzystniejsze położenie w centralnej części Tanzanii, a ponadto dostęp do wielu ważnych węzłów komunikacyjnych. Znajduje się tu także krajowy port lotniczy. Część budynków rządowych i administracyjnych Tanzanii nadal znajduje się w Dar es Salaam.

Zetknięcie natury z cywilizacją
W centralnej części Tanzanii, a więc i również w regionie Dodoma przyroda ściera się ze współczesną cywilizacją człowieka. Niedaleko stolicy znajduje się Park Narodowy Ruaha. Jego nazwa wzięła się od rzeki przepływającej przez ten obszar. Zajmuje ponad 10 tys. km2 powierzchni, a wraz z pobliskimi rezerwatami: Kizigo i Ryngwa River ponad 25 tys. km powierzchni. Można tu zobaczyć w naturalnym środowisku dzikie zwierzęta, m.in. krokodyle, hipopotamy, słonie, zebry, lwy, bawoły, gepardy, hieny, szakale, antylopy, dzikie koty i ponad 300 gatunków ptaków.


Tanzania na skróty

Miejsca: