Gospodarka Nowej Zelandii

<rys1 p>Nowa Zelandia jest krajem wysoko rozwiniętym gospodarczo. Największe znaczenie w dochodzie narodowym ma <strong>sektor usług</strong> (aż 68%). Istotne są także dochody z <strong>rolnictwa</strong>. Użytki rolne stanowią ponad połowę powierzchni kraju, w tym dominują łąki i pastwiska.

Pogoda w Nowej Zelandii

Dzisiaj, 18.4 16°C
Nowa Zelandia jest krajem wysoko rozwiniętym gospodarczo. Największe znaczenie w dochodzie narodowym ma sektor usług (aż 68%). Istotne są także dochody z rolnictwa. Użytki rolne stanowią ponad połowę powierzchni kraju, w tym dominują łąki i pastwiska. Bardzo wysoko rozwinięta jest hodowla owiec, a także bydła. Nowa Zelandia należy do głównych światowych eksporterów wełny (drugie miejsce w świecie), mięsa, nabiału (mleko, masło, sery), ryb.

W eksporcie masła Nowa Zelandia zajmuje drugie miejsce w świecie. Pod względem liczby owiec na 1 mieszkańca oraz produkcji mleka na 1 mieszkańca kraj zajmuje pierwszą pozycję światową.

Uprawa roślin ma małe znaczenie i nie zaspokaja potrzeb mieszkańców, toteż żywność musi być importowana. Główne uprawy to jęczmień, pszenica, warzywa oraz owoce. Specjalnością nowozelandzką są owoce kiwi - ich zbiory stanowią ok. 70% światowej produkcji. Eksportowane są także jabłka.

Bardzo wysoki jest też eksport drewna i jego przetworów: kraj ten należy do większych eksporterów drewna miękkiego w świecie.

Nowa Zelandia posiada dużą różnorodność bogactw naturalnych, jednak ich wydobycie, jak i zasoby są niewielkie. Większe znaczenie ma węgiel kamienny i brunatny, gaz ziemny, a także rudy żelaza, złoto, srebro, wolfram, mangan i miedź oraz siarka, fosforyty i surowce skalne.

Przemysł przetwórczy to przede wszystkim przemysł spożywczy, choć liczy się także przemysł maszynowy, metalowy, elektromaszynowy i środków transportu. Ważny jest także przemysł drzewny i papierniczy oraz chemiczny.

Nowa Zelandia zajmuje też czołową w świecie pozycję w produkcji aluminium. Bardzo wysoka jest również produkcja energii elektrycznej, której większość wytwarzana jest przez hydroelektrownie.

Nowa Zelandia na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY