Nowa Zelandia - Przewodnik

<p>Kraj na krańcu znanego nam świata - Nowa Zelandia zachwyca wszystkich przepięknymi okolicznościami przyrody. Krajobrazy w <strong>Nowej Zelandii</strong> zapierają dech w piersiach. Zachwycili się nimi także filmowcy i dlatego właśnie tam kręcono np. sceny do oscarowego filmu Avatar.

Pogoda w Nowej Zelandii

Dzisiaj, 21.4 15°C

Kraj na krańcu znanego nam świata - Nowa Zelandia zachwyca wszystkich przepięknymi okolicznościami przyrody. Krajobrazy w Nowej Zelandii zapierają dech w piersiach. Zachwycili się nimi także filmowcy i dlatego właśnie tam kręcono np. sceny do oscarowego filmu Avatar.

18 tys. km od Polski
Mniej więcej taki dystans dzieli Polskę i Nową Zelandię, położoną na krańcach południowo-wschodnich globu ziemskiego. Nowa Zelandia jest państwem wyspiarskim na Pacyfiku, które składa się z dwóch głównych wysp - Północnej i Południowej oraz szeregu mniejszych, wśród których na uwagę zasługują wyspa Stewart, wyspa Chatham, Wyspy Cooka i Niue. Archipelag nowozelandzki jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii.

Zachwycająca przyroda
Tym, co przyciąga turystów do Nowej Zelandii, bez wątpienia nie są zabytki, piękne metropolie o nowoczesnej zabudowie, ani muzea. Zabytków jest mało, a muzea jeśli już są, to interaktywne. Prawdziwym bogactwem Nowej Zelandii są jej krajobrazy i cuda natury. Nowa  Zelandia ma wszystko, co tylko dusza zapragnie jeśli chodzi o ukształtowanie terenu. Są tu zarówno wysokie, ośnieżone szczyty górskie, jak i lodowce, a przy nich krystalicznie czyste jeziora. Można tu zobaczyć fenomen na skalę światową - lodowce schodzące do lasów deszczowych. W Nowej Zelandii mamy lodowiec Fox i Franz Josef, usytuowane na wyspie południowej. Łatwo dotrzeć pieszo do języka lodowca, dlatego są one nazywane najbardziej dostępnymi lodowcami świata.

Znajdziemy tam również rwące rzeki idealne na rafting, czy złote i czarne plaże, zielone niziny oraz to, z czego słynie np. Islandia - wulkany i gejzery. Ich obecność w tym miejscu wynika z tego, że Nowa Zelandia położona jest na styku płyt tektonicznych. Gejzery i gorące źródła znajdziemy np. w parku atrakcji geotermalnych w okolicach Rotorua. Odrealnione, kolorowe bajora są zaś w Wai-O-Tapu Thermal Wonderland. Różnorodność natury zauroczy każdego podróżnego, który po raz pierwszy przybywa do Nowej Zelandii.

Zjawiskowo wyglądają tu głębokie jaskinie, zwłaszcza z glowworms, czyli świecącymi żyjątkami, które można podziwiać m.in. w Waitomo. Dla odważnych tubylcy organizują zjazdy na linie do jaskiń, spływanie na dętkach podziemną rzeką i wiele innych atrakcji.
Majestatyczne fiordy to kolejna atrakcja tego wyspiarskiego kraju. Park Narodowy Fiordland to jeden z najbardziej dziewiczych jego terenów. Można tu zobaczyć m.in. fiord Doubtful Sound oraz Milford Sound.

Symbol Nowej Zelandii
Warto wiedzieć, że jednym z symboli Nowej Zelandii jest włochaty ptak nielot - Kiwi. Trudno go spotkać w naturze, ponieważ jest zwierzęciem nocnym i mistrzem maskowania przed wzrokiem ludzi. Natomiast bez problemu będziemy mogli zobaczyć kiwi w parkach przyrodniczych na terenie Nowej Zelandii np. Otorohanga czy Rainbow Springs w Rotorua.

Tubylcy - Maorysi
Za rdzennych mieszkańców Nowej Zelandii uznawani są Maorysi, choć przybyli oni tu w okolicach XII wieku. Swoim wyglądem przypominają oni mieszkańców Polinezji. Na twarzach, szyjach i ciele umieszczają charakterystyczne tatuaże, o skomplikowanych wzorach nazywane Moko. O Maorysach turysta może dowiedzieć się sporo w wiosce o nazwie Te Whakarewarewatanga O T Ope Taua A Wahiao.


Nowa Zelandia na skróty