Nepal - Przewodnik

<p>Magiczny, niedostepny, ale jakze otwarty kraj na dachu swiata. <strong>Nepal</strong> budzi wyobraznie i sprawia, ze mozna sie tu poczuc, jak w zupelnie innej „bajce”. Jaki jest naprawde?

Magiczny, niedostepny, ale jakze otwarty kraj na dachu swiata. Nepal budzi wyobraznie i sprawia, ze mozna sie tu poczuc, jak w zupelnie innej „bajce”. Jaki jest naprawde?

Polozenie Nepalu
Nepal, a wlasciwie Federalna Demokratyczna Republika Nepalu, to stosunkowo nieduzy kraj, polozony pomiedzy Tybetem a Indiami, u stóp najwyzszych gór swiata - Himalajów. Jego urozmaicona rzezba terenu powoduje, ze kazdy znajdzie tu cos dla siebie. Nie trzeba byc milosnikiem wspinaczki wysokogórskiej, aby wybrac sie na wakacje do Nepalu. Kusi on wieloma atrakcjami, a nie tylko az osmioma z dziesieciu osmiotysieczników himalajskich. Majestatyczna atmosfera tego miejsca, jego surowa przyroda graniczaca z subtropikalna dzungla to cos, co po prostu trzeba zobaczyc na wlasne oczy.

Trekking wysokogórski
Milosnicy wypraw w góry znajda w Nepalu wszystko, czego dusza zapragnie. Trzeba miec jednak swiadomosc, ze wysokogórski trekking w Himalajach, nawet przy nizszych szczytach niz osmiotysieczniki, wymaga czasu i doskonalej sprawnosci fizycznej oraz odpowiedniego przygotowania pod wzgledem ekwipunku. Za to mozna zobaczyc najwyzsze szczyty z daleka, w tym Mount Everest - najwyzsza góre na swiecie.

Obowiazkowe atrakcje Nepalu
Bedac w Nepalu, trzeba zobaczyc przepiekna stolice - Kathmandu, w której powitaja turystów otwarci, sympatyczni Nepalczycy. Stolica Nepalu jest jednym z najbardziej klimatycznych azjatyckich miast. Znajduje sie w ogromnej dolinie, zewszad otoczonej wzgórzami i górami. Zwiedzic mozna tu sanktuarium poswiecone bogu Sziwie - Pashupatinath czy place palacowe wpisane na liste swiatowego dziedzictwa UNESCO - Durbar Square. 

W poblizu stolicy warto wybrac sie do Doliny Kathmandu, gdzie odnajdziemy glównie królewskie miasta - Patan i Bhaktapur. Zapierajace dech w piersiach widoki zapewnia punkt widokowy Nagarkot, z którego jak na dloni widac Mount Everest i Manaslu. W Dolinie znajduja sie liczne kapliczki i klasztory - buddyjskie i hinduskie, poniewaz obie religie w Nepalu sie ze soba przeplataja. Wrazenie na turystach robi m.in. stupa Bodhnath.

Warto wybrac sie w Nepalu do klasztoru Nagi Gumba i Gokarny oraz dalej do wiosek z tradycyjna zabudowa w parku narodowym Shivapuri. Na trasie zwiedzania Nepalu nie powinno zabraknac stupy Swayambhunath, której nazwa w wolnym tlumaczeniu brzmi „Swiatynia malp”. Znajduje sie ona na wzgórzu i wiedzie do niej 365 stopni schodów. W nagrode ci, którzy przebrna przez te przeszkody, otrzymaja piekny widok na miasto i cala doline.
Co ciekawe, w Nepalu mozna wybrac sie na wycieczke na ksztalt safari w dzungli. Taka wyprawa mozliwa jest w Parku Narodowym Chittwan, gdzie szczesliwcy maja okazje zobaczyc dzikie nosorozce czy pojezdzic na grzbiecie azjatyckiego slonia.


Chcesz zwiedzic Nepal? Nic prostszego! Wystarczy sprawdzic oferty na wycieczki objazdowe po Nepalu


Opinie o miastach w Nepalu

4,4
Kathmandu grzegorz
Na dachu świata Ogólnie: Kathmandu solica królestwa Nepalu jest miastem magicznym gdzie silnie przenikają się dwa wielkie nurty religijne Hinduizm i Buddyzm. Bliskość dostojnych himalajskich szczytów daję poczycie obcowania z czymś bardzo duchowym. Dzielnica Thamel jest mekką turustów - tanie hotele, tania restauracyjki ze znakomitym jedzeniem, kawiarenki internetowe.
Atrakcje turystyczne: Swiątynia Swayanbhunat - położona na górze, która kiedyś była wyspą na prehistorycznym jeziorze, które wypelniało kotlinę Kathmandu. Oczy Buddy na głównej stupie patrzą w cztery stony świata. Swiątynia Pashupatinah - jedna z trzech naświętszych miejsc Hinduzimu. Pobyt tam przenosi nas w zupełnie inny wymiar jakiego w Europie nie znamy. Palące się zwłoki, święci asceci - Sadhu, niesamowity klimat - to trzeba zobaczyć!!! Durbar Square - piękne śreniowieczne budowle na najsłynniejszym placu w mieście. Baktaphur - miasto zapisane do światowego dziedzictwa UNESCO, znane ze pięknych świątyń i pięknych widoków!
Aktywny wypoczynek: Baza wypadowa na przednóże Himalajów oraz dla ekip zdobywających monstrualne szczyty. Rafting w himalajskich potokach, skoki na bungi w głębokie kaniony, trekkingi...
Życie nocne: Miasto spokojne w nocy. Można odwiedzić bary lub tzw.' tancbudy' gdzie przebrani Nepalczycy śpiewają hity lat 90tych:)
Komunikacja: Taxi - wszechobecne Suzuki Maruti! Polecam kurs taką właśnie taxówką, najlepiej jeszcze poprosić kierowcę o Nepalską muzykę - totalne poczucie azjatyckiej przygody:) Prywatne autobusy dowożą do głównych celów turystycznych.
Jedzenie i restauracje: Super dobre i tanie jedzenie! Jedyna możliwość spróbowania pizzy z serem z Jaka:)
Zdrowie i bezpieczeństwo: Uważać na wodę i nie dać sie okraść lub oszukać. Nepal to kraj trzeciego świata - trzeba po prostu na siebie uważać.
Pogoda: Najlepiej od wrzesnia do lipca

Nepal na skróty

Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY