Gospodarka Nepalu

<rys1 p="">Nepal jest jednym z <strong>najsłabiej rozwiniętych państw świata</strong>. W głównej mierze wynika to z niedostępności spowodowanej warunkami naturalnymi, co powodowało silną izolację tego kraju.

Pogoda w Nepalu

Dzisiaj, 19.4 31°C
Nepal jest jednym z najsłabiej rozwiniętych państw świata. W głównej mierze wynika to z niedostępności spowodowanej warunkami naturalnymi, co powodowało silną izolację tego kraju. Warunki naturalne nie sprzyjają rozwojowi rolnictwa - tereny górskie, wieczne śniegi i lodowce stanowią aż 15% powierzchni kraju. Nierównomierne jest rozmieszczenie upraw. W Terai skupia się ponad połowa wszystkich upraw. Uprawia się głównie ryż (poza nim kukurydzę, pszenicę, ziemniaki, trzcinę cukrową).  Hoduje się bydło rogate, kozy, bawoły, wypasa owce i jaki. Lasy dostarczają cennych gatunków drzew na eksport (drewno salowe), niestety eksploatacja ich ma charakter gospodarki rabunkowej. Nepal jest też znaczącym producentem narkotyków - haszyszu i marihuany.

Do 1951 r. przemysł nie istniał, obecnie działają zakłady przemysłu przetwórstwa produktów rolnych, bawełny i juki, tartaki, zakłady tytoniowe i cementownie. Są one zlokalizowane głównie w kotlinie Katmandu i w rejonie przygranicznym z Indiami. Nadal jednak ze względu na brak odpowiedniej sieci komunikacyjnej brakuje warunków do rozwoju. Ponadto bogactwa mineralne są słabo zbadane. Stwierdzono występowanie rud żelaza, miedzi i innych, jednak wydobywa się mikę we wschodniej części kraju
Bardzo ważną rolę odgrywa produkcja rzemieślnicza i chałupnictwo. Tradycyjne rzemiosło rozwinięte jest w całym kraju zarówno na wsi jaki i w miastach.

Bardzo istotne są wpływy z turystyki. Głównym rejonem koncentracji ruchu turystycznego jest Dolina Katmandu.

Opinie o miastach w Nepalu

4,4
Kathmandu grzegorz
Na dachu świata Ogólnie: Kathmandu solica królestwa Nepalu jest miastem magicznym gdzie silnie przenikają się dwa wielkie nurty religijne Hinduizm i Buddyzm. Bliskość dostojnych himalajskich szczytów daję poczycie obcowania z czymś bardzo duchowym. Dzielnica Thamel jest mekką turustów - tanie hotele, tania restauracyjki ze znakomitym jedzeniem, kawiarenki internetowe.
Atrakcje turystyczne: Swiątynia Swayanbhunat - położona na górze, która kiedyś była wyspą na prehistorycznym jeziorze, które wypelniało kotlinę Kathmandu. Oczy Buddy na głównej stupie patrzą w cztery stony świata. Swiątynia Pashupatinah - jedna z trzech naświętszych miejsc Hinduzimu. Pobyt tam przenosi nas w zupełnie inny wymiar jakiego w Europie nie znamy. Palące się zwłoki, święci asceci - Sadhu, niesamowity klimat - to trzeba zobaczyć!!! Durbar Square - piękne śreniowieczne budowle na najsłynniejszym placu w mieście. Baktaphur - miasto zapisane do światowego dziedzictwa UNESCO, znane ze pięknych świątyń i pięknych widoków!
Aktywny wypoczynek: Baza wypadowa na przednóże Himalajów oraz dla ekip zdobywających monstrualne szczyty. Rafting w himalajskich potokach, skoki na bungi w głębokie kaniony, trekkingi...
Życie nocne: Miasto spokojne w nocy. Można odwiedzić bary lub tzw.' tancbudy' gdzie przebrani Nepalczycy śpiewają hity lat 90tych:)
Komunikacja: Taxi - wszechobecne Suzuki Maruti! Polecam kurs taką właśnie taxówką, najlepiej jeszcze poprosić kierowcę o Nepalską muzykę - totalne poczucie azjatyckiej przygody:) Prywatne autobusy dowożą do głównych celów turystycznych.
Jedzenie i restauracje: Super dobre i tanie jedzenie! Jedyna możliwość spróbowania pizzy z serem z Jaka:)
Zdrowie i bezpieczeństwo: Uważać na wodę i nie dać sie okraść lub oszukać. Nepal to kraj trzeciego świata - trzeba po prostu na siebie uważać.
Pogoda: Najlepiej od wrzesnia do lipca

Nepal na skróty

Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY