Historia Nepalu

<rys1 p="">Najdawniejsi mieszkańcy Nepalu należeli do plemion <strong>indyjskich i tybetańskich</strong>. W III w. p.n.e. kraj ten dostał się pod panowanie Indii, które zaznaczyło się znacznym wpływem buddyzmu. Powstały wówczas stupy w Patanie, Swajambhunathi Bodhnath (liczne rzeźby buddyjskie w kamieniu i brązie).

Pogoda w Nepalu

Dzisiaj, 24.4 31°C
Najdawniejsi mieszkańcy Nepalu należeli do plemion indyjskich i tybetańskich. W III w. p.n.e. kraj ten dostał się pod panowanie Indii, które zaznaczyło się znacznym wpływem buddyzmu. Powstały wówczas stupy w Patanie, Swajambhunathi Bodhnath (liczne rzeźby buddyjskie w kamieniu i brązie). Zamieszkujące obszar Nepalu plemiona indyjskie i tybetańskie zostały w III w p.n.e. podbite przez dynastię Maurów panującą w Indiach. Po jej upadku w II w p.n.e. Nepal dostał się pod wpływy państw sąsiednich, min Tybetu i był pod jego wpływem od VII do XII w. Około 200 r. buddyzm straciła na znaczeniu i zastąpił go hinduizm, przyniesiony przez Liććhawich, którzy najechali kraj z Indii. Hindusi wprowadzili system kastowy, który przetrwał do dnia dzisiejszego. W 879 r. w miejsce Liććhawich pojawiła się dynastia Thakurów. Był to czas silnych niepokojów, najazdów.

Od XIII w. rozpoczęły się rządy miejscowej (nepalskiej) dynastii Malla i rozkwit państwa. W XV w. doszło do rozpadu państwa na cztery mniejsze: Patan, Bhadgaun, Katmandu, Banepa. W sztuce przeżywającej rozkwit w XV -XVIII w. rozwijało się zwłaszcza budownictwo buddyjskich stup, powstawały liczne pagody z czterospadowym dachem, hinduistyczne świątynie i budowle pałacowe.

Pod koniec XVIII wieku Nepal znalazł się pod silnymi wpływami Wielkiej Brytanii, próbującej przesunąć jak najdalej swoją strefę wpływów na północ od Indii, aby zablokować ekspansję Imperium Rosyjskiego. W wyniku działań wojennych Imperium Brytyjskie zajęło wówczas znaczną część himalajskiego królestwa, które jednak zdołało zachować suwerenność.

W 1846 r. władzę w kraju przejął premier z odu Rana i ograniczył rolę króla do funkcji reprezentacyjnych. Doszło od masakry w Kog, kontrolę przejął Dżang Bahadur, który wymordował kilkuset najważniejszych w państwie dostojników, zgromadzonych na dziedzińcu Kot. Mianował siebie na funkcję dożywotniego premiera, wprowadzając później dziedziczność tego stanowiska. Po objęciu władzy przez proangielski ród Rana kraj popadł w zależność od korony brytyjskiej. Trwała ona do 1923 r., a faktycznie skończyła się zbrojnym powstanie i obaleniem dziedzicznych rządów premierów na przełomie 1950-1951.

W 1923 r. Wielka Brytania uznała suwerenność Nepalu, w 1951 r. w wyniku powstania ponownie pełnię władzy odzyskał król Tribhuwana,, który ogłosił Nepal monarchią konstytucyjną. W 1959 r. odbyły się pierwsze wybory parlamentarne ale już w następnym roku król rozwiązał parlament i rząd. W 1962 r. nowa konstytucja wprowadziła bezpartyjną demokrację pańćatów- król posiada w tym systemie głos decydujący. W latach 1989 -1990 doszło w kraju do krwawych rozruchów antyrządowych. W 1990 r. przyjęto nową konstytucję, która wprowadziła demokrację wielopartyjną.

W 2008 roku parlament Nepalu zniósł ostatecznie monarchię, przekształcając kraj w republikę parlamentarną.


Opinie o miastach w Nepalu

4,4
Kathmandu grzegorz
Na dachu świata Ogólnie: Kathmandu solica królestwa Nepalu jest miastem magicznym gdzie silnie przenikają się dwa wielkie nurty religijne Hinduizm i Buddyzm. Bliskość dostojnych himalajskich szczytów daję poczycie obcowania z czymś bardzo duchowym. Dzielnica Thamel jest mekką turustów - tanie hotele, tania restauracyjki ze znakomitym jedzeniem, kawiarenki internetowe.
Atrakcje turystyczne: Swiątynia Swayanbhunat - położona na górze, która kiedyś była wyspą na prehistorycznym jeziorze, które wypelniało kotlinę Kathmandu. Oczy Buddy na głównej stupie patrzą w cztery stony świata. Swiątynia Pashupatinah - jedna z trzech naświętszych miejsc Hinduzimu. Pobyt tam przenosi nas w zupełnie inny wymiar jakiego w Europie nie znamy. Palące się zwłoki, święci asceci - Sadhu, niesamowity klimat - to trzeba zobaczyć!!! Durbar Square - piękne śreniowieczne budowle na najsłynniejszym placu w mieście. Baktaphur - miasto zapisane do światowego dziedzictwa UNESCO, znane ze pięknych świątyń i pięknych widoków!
Aktywny wypoczynek: Baza wypadowa na przednóże Himalajów oraz dla ekip zdobywających monstrualne szczyty. Rafting w himalajskich potokach, skoki na bungi w głębokie kaniony, trekkingi...
Życie nocne: Miasto spokojne w nocy. Można odwiedzić bary lub tzw.' tancbudy' gdzie przebrani Nepalczycy śpiewają hity lat 90tych:)
Komunikacja: Taxi - wszechobecne Suzuki Maruti! Polecam kurs taką właśnie taxówką, najlepiej jeszcze poprosić kierowcę o Nepalską muzykę - totalne poczucie azjatyckiej przygody:) Prywatne autobusy dowożą do głównych celów turystycznych.
Jedzenie i restauracje: Super dobre i tanie jedzenie! Jedyna możliwość spróbowania pizzy z serem z Jaka:)
Zdrowie i bezpieczeństwo: Uważać na wodę i nie dać sie okraść lub oszukać. Nepal to kraj trzeciego świata - trzeba po prostu na siebie uważać.
Pogoda: Najlepiej od wrzesnia do lipca

Nepal na skróty

Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY