Kostaryka - Przewodnik

<p>W centrum Ameryki Środkowej, nazywanej również Ameryką Łacińską, znajduje się niewielkie państwo <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/kostaryka/" target="_blank"><strong>Kostaryka</strong></a> - Costa Rica. Jakie atrakcje turystyczne kryje w sobie ten kraj i jak kształtowała się jego historia?

Pogoda na Kostaryce

Dzisiaj, 22.5 28°C

W centrum Ameryki Środkowej, nazywanej również Ameryką Łacińską, znajduje się niewielkie państwo Kostaryka - Costa Rica. Jakie atrakcje turystyczne kryje w sobie ten kraj i jak kształtowała się jego historia?

Kostaryka - warto wiedzieć i zobaczyć
Kostaryka, a właściwie Costa Rica jest państwem w Ameryce Środkowej, położonym między Nikaraguą, z którą graniczy od północy, a z Panamą od południa. Z jednej strony oblewane jest wodami Morza Karaibskiego, a z drugiej wodami Oceanu Spokojnego. Stolicą Kostaryki jest miasto San Jose, znajdujące się w centralnej części kraju.

San Jose to największe miasto i centralny ośrodek Kostaryki. Stolica znajduje się w Centralnej Dolinie i jest najchętniej odwiedzanym przez turystów miastem w całym kraju. San Jose może stanowić znakomitą bazę wypadową do zwiedzania Costa Rica. Można tu zobaczyć Teatr Narodowy, imponującą katedrę i liczne muzea, jak Muzeum Narodowe, Muzeum Dzieci, Muzeum Jade i Muzeum Złota. Dla turystów z dziećmi polecana będzie wizyta w Zoo Simona Bolivara.

Niedaleko San Jose znajduje się Rain Forest Aerial Tram, gdzie można zobaczyć wulkany i wybrać się na plantacje kawy czy zorganizować spływ kajakiem po rzece. Po pobycie w San Jose, warto pojechać także do Cartago, jednego z najstarszych miast w Kostaryce, które kiedyś było jej stolicą. Atrakcją miasta jest Bazylika Cartago, nazywana Basilica de Nuestra Senora de Los Angeles, a także stare budowle i ruiny pochodzące z czasów kolonialnych, z XVI wieku. W bazylice można zobaczyć statuę Czarnej Madonny, która według pielgrzymujących tu wiernych, jest źródłem wielu cudownych uzdrowień. W okolicach San Jose znajduje się też Heredia, słynąca z plantacji kawy i Parków Narodowych, w tym Parku Braulio Carrillo, z majestatycznym Wulkanem Brava.

Atrakcje przyrodnicze
Kostaryka ma jeden z najpiękniejszych na świecie rezerwatów przyrody - Park Narodowy Manuela Antonio, z tropikalnymi lasami i piaszczystymi plażami, z których można wybrać się z wybrzeża Pacyfiku na podziwianie pod wodą raf koralowych. Można tu wypoczywać na dwóch pięknych plażach: Manuel Antonio oraz Espadilla Sur. W Parku Narodowym Manuel Antonio znajdziemy też Jaskinie Damas, idealne do wędrówki i podziwiania dzikiej przyrody. Niedaleko parku znajduje się Quepos, miejscowość z piękną dżunglą i piaszczystymi plażami, gdzie swoją siedzibę mają liczne hotele, bary, restauracje czy sklepy z pamiątkami, oferujące dzieła lokalnych artystów.

W Tamarindo, na północnym krańcu Kostaryki, nad Pacyfikiem, można podziwiać piękne plaże, zatoki i tropikalny las. Turystów przyciąga do tego miejsca to, że swoje lęgowiska mają tu żółwie morskie oraz setki gatunków endemicznych ptaków. W Tamarindo panują doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, w tym zwłaszcza windsurfingu i surfingu.

Jednym z najpiękniejszych miejsc nie tylko w Kostaryce, ale i w całej Ameryce Środkowej są Tropikalne Lasy Monteverde, które porastają ogromny obszar rezerwatu. Żyje tam około 2,5 tys. gatunków roślin, wiele gatunków zwierząt i owadów. Zwiedzający rezerwat mogą spacerować ścieżkami ciągnącymi się na odcinku 24 km. Piękne, zapierające dech w piersiach wodospady czy fary motyli i żab to coś zupełnie nietypowego dla przeciętnego turysty. W pobliżu Lasów Monteverde znajduje się aktywny Wulkan Arenal.

Portowe regiony Kostaryki
Głównym miastem portowym Costa Rica jest Limon, powstałe w miejscu starej indiańskiej osady Cariari. Odegrało ono ważną rolę w historii państwa, ponieważ właśnie tu przybył w 1502 roku Krzysztof Kolumb. Limon ma piękne, piaszczyste plaże, a także Park Vargas z promenadą spacerową. Z Limon łatwo będzie dotrzeć do ciekawych parków narodowych: Puerto Viejo, Cahuita czy do Rezerwatu Gandoca Manzanillo.

Port morski Puntarenas na wybrzeżu Pacyfiku oferuje wiele atrakcji, w tym plaże, miejsca do surfowania i nurkowania. Odpływają stamtąd także statki do pobliskich wysp, np. wyspy Tortuga na Pacyfiku, która jawi się po prostu jako raj. Niedaleko stąd znajdują się urokliwe miasteczka z typowo włoską architekturą - Puerto Plata i San Vito. Białe domy z czasów kolonialnych turyści mogą zobaczyć w Liberii, stolicy regionu Guanacaste. Miasto zdobyło przydomek białego, a jego największą atrakcję stanowi urokliwy biały kościół. Miasto zamieszkiwane głównie przez hiszpańskich kolonizatorów wyraźnie przesiąkło ich kulturą.

Kostaryka na wczasy...
Dla turystów Kostaryka oferuje wiele atrakcji, począwszy od pięknych, piaszczystych plaż, aż po wielowiekowe zabytki. W wodach w Oceanie Spokojnym i w Morzu Karaibskim można znaleźć cudowne rafy koralowe i bogactwo zarówno fauny, jak i flory morskiej. Wakacje na Kostaryce będą niezapomniane. Można oddawać się poznawaniu historii tego kraju i kultury Indian zamieszkujących te tereny w czasach przed kolonizacją.


Kostaryka na skróty

Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY