Gospodarka Kanady

<rys1 p>Współcześnie Kanada jest krajem wysoko rozwiniętym pod względem rolniczo-przemysłowy. Rozwój gospodarczy Kanady odbywał się w kilku etapach, które wyróżniały się dominacją jakiejś dziedziny. W etapie kolonijnym dominował rozwój związany z pozyskiwaniem futer zwierząt leśnych, które następnie wysyłane były do Europy.

Pogoda w Kanadzie

Dzisiaj, 25.4 9°C
Współcześnie Kanada jest krajem wysoko rozwiniętym pod względem rolniczo-przemysłowy. Rozwój gospodarczy Kanady odbywał się w kilku etapach, które wyróżniały się dominacją jakiejś dziedziny. W etapie kolonijnym dominował rozwój związany z pozyskiwaniem futer zwierząt leśnych, które następnie wysyłane były do Europy. W następnym etapie dominowało rolnictwo i leśnictwo, rozwinęło się i trwało aż do I wojny światowej wydobycie rud.

Wojna światowa sprzyjała rozwojowi górnictwa i przemysłu metalowego. II wojna światowa przyczyniła się do najgwałtowniejszego rozwoju przemysłu Kanady.
Gospodarka Kanady zwłaszcza przemysł związał się z przemysłem Stanów Zjednoczonych. Nastąpiła niejako zmiana inwestora z Wielkiej Brytanii na USA. Zaczęło funkcjonować określenie "branch economy" co oznaczało, że gospodarka kanadyjska jest gałęzią gospodarki amerykańskiej.

Głównymi surowcami Kanady są: gaz ziemny, ropa naftowa, złoto, węgiel, miedź, ruda żelaza, nikiel, cynk oraz drewno. Rozwinął się silnie przemysł samochodowy, papierniczy, hutniczy, elektromaszynowy i rolnictwo. Głównymi produktami eksportowymi Kanady są samochody, części do nich, maszyny, produkty higieniczno-techniczne, ropa naftowa, gaz ziemny, produkty rolne i leśne.

Kanada na skróty