Zatoka Akaba - Przewodnik

<p><a href="https://www.travelplanet.pl/wczasy/oferty/jordania/" target="_blank">Jordania</a> jest jeszcze mało popularnym kierunkiem turystycznym wśród Polaków, zwłaszcza w porównaniu z pobliskim Egiptem. Warto jednak wiedzieć, że kraj ten oferuje przepiękne kurorty turystyczne i atrakcje, które przypadną do gustu wielu turystom. Gwarantuje je między innymi <a href="https://www.travelplanet.pl/wczasy/oferty/jordania/zatoka-akaba/" target="_blank"><strong>Zatoka Akaba</strong></a>.

Pogoda w Zatoce Akaba

Dzisiaj, 17.6 33°C

Jordania jest jeszcze mało popularnym kierunkiem turystycznym wśród Polaków, zwłaszcza w porównaniu z pobliskim Egiptem. Warto jednak wiedzieć, że kraj ten oferuje przepiękne kurorty turystyczne i atrakcje, które przypadną do gustu wielu turystom. Gwarantuje je między innymi Zatoka Akaba.

Położenie zatoki
Na południu Jordanii znajduje się Zatoka Akaba, czyli jedyny port morski tego kraju. W wodzie zatoki, często tuż pod powierzchnią lustra wody kryją się przepiękne rafy koralowe. Akaba leży przy granicy z Izraelem oraz z Egiptem. Ma ciepły klimat - nawet zimą temperatury utrzymują się tu na poziomie 25 stopni Celsjusza, a woda ma około 20 stopni i więcej.

Historia regionu
W dzisiejszej Zatoce Akaba powstał za czasów króla Salomona port Ezion-Geber, skąd król wysyłał swoją flotę po złoto i kamienie szlachetne do kraju Ofir. Później miejsce to było zamieszkiwane przez Nabatejczyków z Petry. W czasach rzymskich przez Zatokę Akaba wiódł ważny szlak handlowy, który łączył Egipt, Damaszek i Palestynę.

Mina

Mina

Cena za 1 osobę:
1 199 zł
Do 1116 roku w zatoce rządzili muzułmanie, którzy jednak ustąpili pod naporem krzyżowców. To oni zbudowali na pobliskiej wyspie fort do obrony przed najazdami z morza. Region zatoki jeszcze jeden raz został odbity przez wyznawców Islamu, przez władcę Saladyna i Mameluków. Ostatecznie został po stronie arabskiej, a to za sprawą powstańców, których wspierał Lawrence z Arabii, w okresie przed I wojną światową.
Otwarcie w latach 90. XX wieku przejścia granicznego pomiędzy Izraelem a Jordanią spowodowało, że Zatoka Akaba zaczęła się dynamicznie rozwijać, stając się dobrze zorganizowanym kurortem turystycznym.

Niezwykła przyroda
Zatoka Akaba posiada urokliwe położenie, przejrzystą, czystą wodę oraz piaszczyste plaże, graniczące z niebosiężnymi szczytami gór. Można mieć wrażenie, że góry wchodzą wprost do morza. To idealne miejsce do odpoczywania na plaży, kąpieli morskich, ale i do nurkowania, bowiem znajdująca się u wybrzeży fauna i flora potrafi zachwycić. To okazja do podziwiania kolorowego, podwodnego świata Morza Czerwonego. Jeśli sami nie nurkujemy, podwodną faunę i florę możemy podziwiać w Ośrodku Badań Morskich, gdzie znajduje się ogromne akwarium.
Golden Tulip (Aqaba)

Golden Tulip (Aqaba)

Cena za 1 osobę:
1 259 zł
Zwiedzanie...
Zatoka Akaba może stać się dobrym punktem wypadowym do zwiedzania pobliskich zabytków, które często liczą sobie setki lat. Podczas pobytu w Akabie warto odwiedzić fort Mameluków, który powstał przed 1516 rokiem. Atrakcję stanowią również fundamenty miasta-fortecy Alila, pochodzące z IV wieku, które zgromadzono w Muzeum Archeologicznym. 

Inne atuty turystyczne
Turyści najczęściej zatrzymują się w kurorcie Akaba, gdzie znajduje się wiele hoteli i pensjonatów, a w tutejszych restauracjach właściciele serwują arabskie potrawy, najczęściej z ryb i owoców morza.
W Zatoce Akaba sformułowana została Specjalna Strefa Ekonomiczna, co również przyciąga niczym magnes turystów z całego świata. Mogą oni odpoczywać na piaszczystych plażach czy korzystać z luksusowych kompleksów hotelowych.


Opinie : w Zatoce Akaba

4,0
Aqaba Teresa
Miasto bardzo klimatyczne. W jednym miejscu czuć kulturę kilku krajów: Jordanii, Egiptu, Izraela... Niesamowicie sympatyczni i pomocnie ludzie. Nawet sprzedawcy na nic nie naciągali, po prostu prezentowali swoje sklepy. Najlepszy sklepy AL-Spice na targu, gdzie właściciel sprzedający herbatę, kawę i przyprawy swoim uśmiechem i podejściem do ludzi rozgramia wszystkich przyjezdnych. Strefa bezcłowa, dlatego wszystkie towary tańsze o podatek VAT! Nie dajcie się naciągać na zakupy w Petrze, a już na pewno nie w Jerozolimie! Na minus plaże. Co prawda bardzo jednak kobiety nie mają możliwości rozbierani się do strojów kąpielowych. Wszelkie próby zakończone obrzucaniem kamieniami! Aqaba jest świetną bazą wypadową do zwiedzania całej Jordanii i również Izraela i Egiptu. Wyjeżdżając do Aqaby, należy pamiętać o miejscowych tradycjach. Kobiety, weźcie ze sobą ubrania zakrywające nogi i ramiona. Dzięki temu pokażecie mieszkańcom, że podchodzicie do nich z szacunkiem i również zaoszczędzicie sobie wiele nieprzyjemności nie tylko ze strony kobiet, ale również mężczyzn. Każda "jasna" kobieta jest tam traktowana jak bogini. Dlatego też, nie można opędzić się od tłumów adoratorów. Na szczęście nie są zbyt nachalni i nawet nocą, kobiety mogą czuć się bezpiecznie :) Dla miłośników nurkowania piękne rafy koralowe, których po prostu nie można nie zobaczyć. Życie nocne: Aqaba żyje tylko w weekend, ale wtedy na ulicach jest więcej ludzi, niż w ciągu dnia. Mamy niezliczoną liczbę pubów i kilka klubów z europejską muzyką, w których bawią sie nie tylko przyjezdni. Pomimo tego iż nie ma tam wielu zabytków, miasto ma swój urok! Z czystym sercem polecam to miasto dla każdego kto podróżuje z myślą poznania miejscowych kultur i ludzi a przy okazji odpocząć na hotelowej plaży.

Okazje Last Minute: Zatoka Akaba

La Costa

La Costa
7 dni 18.01 - 25.01 inne terminy Berlin BB - Śniadania Exim Tours
2 998 zł / 2 os.
1 499 zł / 1 os.

Marina Plaza

Marina Plaza
7 dni 14.12 - 21.12 inne terminy Berlin HB - Dwa posiłki Exim Tours
3 338 zł / 2 os.
1 669 zł / 1 os.

Double Tree Hilton (Aqaba)

Double Tree Hilton (Aqaba) 4.8
7 dni 14.12 - 21.12 inne terminy Berlin BB - Śniadania Exim Tours
4 198 zł / 2 os.
2 099 zł / 1 os.

Jordania na skróty