Zatoka Akaba - Przewodnik

<p><a href="https://www.travelplanet.pl/wczasy/oferty/jordania/" target="_blank">Jordania</a> jest jeszcze malo popularnym kierunkiem turystycznym wsród Polaków, zwlaszcza w porównaniu z pobliskim Egiptem. Warto jednak wiedziec, ze kraj ten oferuje przepiekne kurorty turystyczne i atrakcje, które przypadna do gustu wielu turystom. Gwarantuje je miedzy innymi <a href="https://www.travelplanet.pl/wczasy/oferty/jordania/zatoka-akaba/" target="_blank"><strong>Zatoka Akaba</strong></a>.

Pogoda w Zatoce Akaba

Dzisiaj, 24.8 35°C

Jordania jest jeszcze malo popularnym kierunkiem turystycznym wsród Polaków, zwlaszcza w porównaniu z pobliskim Egiptem. Warto jednak wiedziec, ze kraj ten oferuje przepiekne kurorty turystyczne i atrakcje, które przypadna do gustu wielu turystom. Gwarantuje je miedzy innymi Zatoka Akaba.

Polozenie zatoki
Na poludniu Jordanii znajduje sie Zatoka Akaba, czyli jedyny port morski tego kraju. W wodzie zatoki, czesto tuz pod powierzchnia lustra wody kryja sie przepiekne rafy koralowe. Akaba lezy przy granicy z Izraelem oraz z Egiptem. Ma cieply klimat - nawet zima temperatury utrzymuja sie tu na poziomie 25 stopni Celsjusza, a woda ma okolo 20 stopni i wiecej.

Mina

Mina

Cena za 1 osobę:
1 179 zł
Historia regionu
W dzisiejszej Zatoce Akaba powstal za czasów króla Salomona port Ezion-Geber, skad król wysylal swoja flote po zloto i kamienie szlachetne do kraju Ofir. Pózniej miejsce to bylo zamieszkiwane przez Nabatejczyków z Petry. W czasach rzymskich przez Zatoke Akaba wiódl wazny szlak handlowy, który laczyl Egipt, Damaszek i Palestyne.

Do 1116 roku w zatoce rzadzili muzulmanie, którzy jednak ustapili pod naporem krzyzowców. To oni zbudowali na pobliskiej wyspie fort do obrony przed najazdami z morza. Region zatoki jeszcze jeden raz zostal odbity przez wyznawców Islamu, przez wladce Saladyna i Mameluków. Ostatecznie zostal po stronie arabskiej, a to za sprawa powstanców, których wspieral Lawrence z Arabii, w okresie przed I wojna swiatowa.
Otwarcie w latach 90. XX wieku przejscia granicznego pomiedzy Izraelem a Jordania spowodowalo, ze Zatoka Akaba zaczela sie dynamicznie rozwijac, stajac sie dobrze zorganizowanym kurortem turystycznym.

Niezwykla przyroda
Zatoka Akaba posiada urokliwe polozenie, przejrzysta, czysta wode oraz piaszczyste plaze, graniczace z niebosieznymi szczytami gór. Mozna miec wrazenie, ze góry wchodza wprost do morza. To idealne miejsce do odpoczywania na plazy, kapieli morskich, ale i do nurkowania, bowiem znajdujaca sie u wybrzezy fauna i flora potrafi zachwycic. To okazja do podziwiania kolorowego, podwodnego swiata Morza Czerwonego. Jesli sami nie nurkujemy, podwodna faune i flore mozemy podziwiac w Osrodku Badan Morskich, gdzie znajduje sie ogromne akwarium.
Golden Tulip (Aqaba)

Golden Tulip (Aqaba)

Cena za 1 osobę:
1 239 zł
Zwiedzanie...
Zatoka Akaba moze stac sie dobrym punktem wypadowym do zwiedzania pobliskich zabytków, które czesto licza sobie setki lat. Podczas pobytu w Akabie warto odwiedzic fort Mameluków, który powstal przed 1516 rokiem. Atrakcje stanowia równiez fundamenty miasta-fortecy Alila, pochodzace z IV wieku, które zgromadzono w Muzeum Archeologicznym. 

Inne atuty turystyczne
Turysci najczesciej zatrzymuja sie w kurorcie Akaba, gdzie znajduje sie wiele hoteli i pensjonatów, a w tutejszych restauracjach wlasciciele serwuja arabskie potrawy, najczesciej z ryb i owoców morza.
W Zatoce Akaba sformulowana zostala Specjalna Strefa Ekonomiczna, co równiez przyciaga niczym magnes turystów z calego swiata. Moga oni odpoczywac na piaszczystych plazach czy korzystac z luksusowych kompleksów hotelowych.


Opinie : w Zatoce Akaba

4,4
Aqaba Gabriel
Tradycyjne targowiska i sklepy ( sprzedawcy nie są zbyt natarczywi, meczety ( do niektórych można wejść ), kilka stanowiska archeologicznych , skromne muzeum przy plaży miejskiej, kluby plażowe - dodatkowo płatne - ok. 10 JD. W odległości kilku godzin jazdy samochodem znajdziemy przepiękną ( szczególnie o zachodzie słońca) pustynie Wadi Rum, zamki krzyżowców (np. Kerak) , starożytne miasto - perłę Jordanii - Petrę ( polecam zaplanować na zwiedzanie jej co najmniej jeden cały dzień , choć pozostanie niedosyt, wycieczkę nad Morze Martwe, górę Nebo ( przecudowne widoki na biblijną krainę Kanaan) oraz Amman

Okazje Last Minute: Zatoka Akaba

La Costa

La Costa
7 dni 30.11 - 07.12 inne terminy Berlin BB - Śniadania Exim Tours
2 998 zł / 2 os.
1 499 zł / 1 os.

Marina Plaza

Marina Plaza
7 dni 18.01 - 25.01 inne terminy Berlin HB - Dwa posiłki Exim Tours
3 318 zł / 2 os.
1 659 zł / 1 os.

City Tower Aqaba

City Tower Aqaba
7 dni 20.04 - 27.04 inne terminy Warszawa BB - Śniadania Rainbow
3 356 zł / 2 os.
1 678 zł / 1 os.
2 350 zł / 1 os. - 29 %

Jordania na skróty