Historia Emiratów Arabskich

Od początku teren południowego wybrzeża <strong>Zatoki Perskiej</strong> zamieszkiwały plemiona arabskie. W wieku VII przyjęły one religię Islamu. W XV wieku terytorium to zostało zdobyte przez Turków, którzy jedynymi właścicielami tych terenów byli tylko przez jeden wiek.

Pogoda w Emiratach Arabskich

Dzisiaj, 29.3 23°C
Od początku teren południowego wybrzeża Zatoki Perskiej zamieszkiwały plemiona arabskie. W wieku VII przyjęły one religię Islamu. W XV wieku terytorium to zostało zdobyte przez Turków, którzy jedynymi właścicielami tych terenów byli tylko przez jeden wiek. Już bowiem w XVI wieku niektóre porty nad zatoką opanowali Portugalczycy. Zdominowali wkrótce handel na tym zatoce. W okresie od XVII do XIX wieku wybrzeże to zwane było Wybrzeżem Piratów, a to za sprawą arabskich korsarzy, którzy wyposażeni w kindżały i bułaty (zwane gattaras), napadali na europejskie statki pływające po wodach Zatoki Perskiej. Czasem zapuszczali się również na Ocean Indyjski, atakując flotę brytyjską. Jednak w toku wielu stoczonych walk korsarze ostatecznie odnieśli klęskę. Wybrzeże Piratów powoli stawało się strefą wpływów Brytyjczyków.

W 1820 roku doszło do podpisania traktatów, pomiędzy rządem brytyjskim a szejkami plemion mieszkających nad Zatoką Perską, dotyczących zwalczania piractwa, handlu niewolnikami oraz przemytu broni. Układ z 1853 roku doprowadził do całkowitego zawieszenia broni. Od tego czasu słynne i groźne Wybrzeże Piratów stało się obszarem powierniczym Wielkiej Brytanii. Od 1892 roku nazywane było Omanem Traktatowym (Oman al- Mutasali) i pozostawało pod brytyjskim protektoratem aż do roku 1968. Pod koniec lat 50. na terenie emiratu Abu Zabi rozpoczęto wydobycie ropy naftowej, co przyczyniło się do zacieśnienia kontroli Królestwa i rozbudowę wojskowych baz. Rok 1968 to moment utworzenia Federacji Emiratów Arabskich, w skład których weszło 7 emiratów Omanu Traktatowego oraz Bahrajn i Katar. Federacja ta posiadała dużą autonomię wewnętrzną. W 1971 roku dodatkowo przyłączył się jeszcze emirat Ras al- Chajma. Emiraty skupione tu posiadały różne ustroje (od monarchii absolutnej do parlamentarnej). W tym czasie toczył się spór z Arabią Saudyjską o oazę Al- Burajmi, który zakończył się w 1974 roku. Dzięki tej ugodzie doszło do nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy oboma państwami.

W 1981 roku Zjednoczone Emiraty Arabskie weszły w skład nowo powstałej Rady Współpracy Arabskich Państw Zatoki. Ma ona na celu rozwiązywanie problemów społecznych, gospodarczych i politycznych.

Emiraty Arabskie na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY