Co zabrać do Austrii

1. Odwiedzając <strong>Alpy</strong> należy pamiętać o występujących tam przez cały rok <strong>niskich temperaturach</strong> - szczególnie w wyższych partiach. Pamiętajmy o spakowaniu <strong>ciepłych swetrów i spodni</strong> - ubieranie się <strong>"na cebulę"</strong> wydaje się być najodpowiedniejszym rozwiązaniem.

Pogoda w Austrii

Dzisiaj, 21.11 10°C
1. Odwiedzając Alpy należy pamiętać o występujących tam przez cały rok niskich temperaturach - szczególnie w wyższych partiach. Pamiętajmy o spakowaniu ciepłych swetrów i spodni - ubieranie się "na cebulę" wydaje się być najodpowiedniejszym rozwiązaniem. 2. Jeśli zamierzamy zatrzymać się w Wiedniu, lub innym dużym mieście - nie można zapomnieć o zabraniu eleganckiego stroju. Wybierając się do kasyna, opery, czy eleganckiej restauracji - nie można ubrać dżinsów i adidasów - wymagany jest strój wieczorowy.

3. Z praktycznych drobiazgów z pewnością przyda się kłódka, która może posłużyć do przypięcia bagażu w autokarze czy pociągu, albo do zamknięcia skrytki w schronisku.

4. W niektórych hotelach trzeba dodatkowo płacić za pościel, dlatego w ramach oszczędności warto zabrać własną.

5. Zimą przydatne będą okulary przeciwsłoneczne, oraz krem chroniący przed szkodliwymi promieniami UV - szczególnie na odkrytych i nasłonecznionych nartostradach.

6. Bardzo powszechne jest płacenie kartą. W wielu sklepach i punktach usługowych honorowane są karty VISA, MasterCard i EuroCard. Sieć bankomatów jest bardzo rozbudowana - można je spotkać praktycznie w każdej miejscowości.

7. Mieszkając w hotelach średniej klasy i żywiąc się w niedrogich restauracjach dzienne kieszonkowe powinno wynosić ok. 73 EUR. Za obiad w restauracji zapłacimy od 3 do 8 EUR - w zależności od wielkości posiłku. Ten sam posiłek w eleganckim lokalu będzie kosztował od 13 do 18 EUR. Tradycyjna kiełbasa z chlebem to wydatek rzędu 1,5-2,5 EUR. Za półlitrowe piwo w barze zapłacimy ok.3 EUR. W Wiedniu ceny te są odpowiednio wyższe.

8. Studentom opłaca się posiadać legitymację ISIC. Upoważnia ona do wielu zniżek przy wstępach do muzeów, teatrów, przy zakupie biletów kolejowych, a nawet karnetów narciarskich. Warto pokazywać tę legitymację nawet wtedy, gdy nie ma ogłoszenia o jej honorowaniu - niejednokrotnie przynosi to dobre rezultaty.

9. Można zaopatrzyć się w zniżkowe bilety na międzynarodowe przejazdy koleją. Dostępne są różne systemy zniżkowe: Inter-Rail (do 26 roku życia), Inter-rail 26+, albo Rail Europe Senior Card.

10. Mężczyźni powyżej 65 lat, a kobiety powyżej 60 roku życia, pod warunkiem udokumentowania swojego wieku mogą korzystać z wielu zniżek - między innymi w komunikacji miejskiej i muzeach.

Opinie o miastach w Austrii

4,0
Kaprun gosc
Kaprun infrastruktura Ogólnie: Misteczko położne ciekawie pod względem turystycznym , w miarę czyste schludne.Zaopatrzone w potrzebne sklepy spelnia jące wymogi turystów
Atrakcje turystyczne: Wokól miasta pełno stacji narcirskich gdzie w okresie zimowym nie jest to bez znaczenia.
Aktywny wypoczynek: jedyną tak naprawdę formą aktywnego wypoczynku są narty i tutaj można kaprun pochwlaić za mnogość tras o różnych stopniach trudności.
Komunikacja: Dobra.
Zdrowie i bezpieczeństwo: Nie mam uwag.
Pogoda: Nie ma znaczenia bo pogoda w Alpach zmienia się codziennie. Byłem w marcu było dobrze teraz byłem w styczniu też było dobrze.
Stoki narciarskie: Już pisałem że stoki w Kaprunie są różnorodne od bardzo trudnych do łatwych dla najmłodszych.

Austria na skróty

Przewodnik:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY