Kultura Austrii

Dorobek kulturalny i bogactwo kultury współczesnej Austrii są bardzo duże i wszechstronne. Kraj ma za sobą wielkie <strong>tradycje</strong> w dziedzinie kultury i sztuki, których sława i oddziaływanie znacznie wykraczają poza jego granice.

Pogoda w Austrii

Dzisiaj, 25.4 12°C
Dorobek kulturalny i bogactwo kultury współczesnej Austrii są bardzo duże i wszechstronne. Kraj ma za sobą wielkie tradycje w dziedzinie kultury i sztuki, których sława i oddziaływanie znacznie wykraczają poza jego granice. Najbardziej “austriacką" dziedziną sztuki jest muzyka. Światową sławę zyskali austriaccy kompozytorzy, tacy jak: Joseph Haydn (1732-1809), Wolfgang Amadeus Mozart (1756-91), Franz Schubert (1797-1828), Johann Strauss starszy (1804-49) i Johan Strauss młodszy (1825-99) oraz Anton Bruckner (1824-96). Także urodzony w Niemczech Ludwik van Beethoven (1770-1827), który wszystkie lata pracy twórczej spędził w Wiedniu.

Sławą międzynarodową cieszy się obecnie Orkiestra Filharmoników Wiedeńskich i Wiedeńska Opera Narodowa, których dyrygentami byli Gustaw Mahler (1860-1911) i Herbert von Krajan (1908-92).

Charakterystycznym przejawem intensywnego życia muzycznego Austrii i jego rozmachu są rozliczne doroczne imprezy muzyczne organizowane w całym kraju i obejmujące wszelkie rodzaje muzyki. Oprócz popularnych Wiener Festwochen rozpoczętych przez Wiedeńską Operę, znanych szeroko festiwali w Salzburgu, największego festiwalu Schuberta na świecie “Szuberiada" w Schwarzenberg, odbywają się jeszcze festiwale operowe na Jeziorze Bodeńskim, Forum Muzyczne w Viktring czy Tygodnie Operetki w Bad Ischl i wiele innych.

Dziedziną, którą Austria może poszczycić się naprawdę wielkimi osiągnięciami jest architektura, czego dowody można oglądać na każdym miejscu. Architekturę tę kształtowały wrodzone uzdolnienia plastyczne Austriaków, całe wieki rozwoju architektury europejskiej, warunki historyczne i szkoły architektoniczne.

Austriackie miasta, bogate we wspaniałe budynki ze wszystkich epok historycznych, tworzą niepowtarzalną atmosferę przypominającą czasy imperium. Pod wpływem Austrii kształtowała się również architektura Śląska, czy w XIX wieku Krakowa i Lwowa.

Wyjątkowa jest sztuka i zdobnictwo Tyrolu. I to nie tylko w zamkach, pałacach czy świątyniach ale i w miastach, miasteczkach, górskich wsiach i domach, oraz na przydrożnych krzyżach i drogowskazach. Szczególnie bogato reprezentowana jest przez wybitnych mistrzów rzeźba w drewnie, zarówno w lotyńskim Gröden, jak i alemańskim Lechtul. Charakterystyczny jest też dom tyrolski. Dół ma zbudowany z naturalnego kamienia, górna część jest drewniana z zielonymi lub czerwonymi ramami okiennymi, obudowana ukwieconym tarasem lub balkonami. Tyrolska tradycja ozdabiania domów jest do dziś pieczołowicie podtrzymywana, a rozwój kultury ludowej jest dotowany przez władze landu.

Wiele lokalnych tradycji i zwyczajów wywodzi się z wiejskiego rytmu życia i pracy. Szczególnie w okresie zimowym, od adwentu do wiosny, można obejrzeć wiele imprez folklorystycznych, które są stałym elementem życia na wsi. Po typowych zwyczajach adwentowych, jak jasełka i śpiewanie adwentowe rozpoczyna się pod koniec grudnia okres nocnych marszów czarownic i przebierańców. Pochody przebierańców tj. “Scheller", “Wampleler" czy “Schemen" oraz wiele innych, mają przepędzić zimę i obudzić przyrodę do życia.

Austriacy lubią sobie dobrze zjeść i chętnie dzielą się z gośćmi wszystkim tym, co oferują ich kuchnie i piwnice. Na zachodzie, od Vorarlbergu przez Tyrol aż po Salzburg i Górną Austrię, dominuje kuchnia wiejska. Podaje się tutaj knedle, naleśniki z jagodami i słynne tyrolskie Gröstl - zapiekane ziemniaki z cebulą i boczkiem.

Wschodnia część Austrii zdominowana jest przez kuchnię czesko-węgierską, z której wywodzi się słynny gulasz. Austria słynie też z wyśmienitych win, których tradycja sięga czasów rzymskiego cesarza Marka Aureliusza. W austriackich kawiarniach można skosztować jedną z 40 wariacji kawy lub zjeść tradycyjną babkę Gugelhupf.

Opinie o miastach w Austrii

4,4
Fusch gREGOR
Fusch leży przy Grossglocknerstrasse - wspaniałej trasie prowadzącej do lodowca Pasterze, blisko stąd na narty do Zell am Sie i do Kaprun. We wioseczce rzuca się w oczy polskojęzyczny baner jednym z pensjonatów, kościółek z mini ryneczkiem i wspaniałe strome góry wokół, poprzecinane ścieżkami i strumyczkami z mini wodospadami. Dla Polaków dotychczas atrakcyjna zimą (narty), zaczyna też przyciągać letnimi ścieżkami rowerowymi, pieszymi i łowiskami pstrąga. No i ta cisza....

Austria na skróty

Oferty:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY