Durres - Przewodnik

<p><a href="https://www.travelplanet.pl/wczasy/oferty/albania/" target="_blank">Albania</a> jest jednym z najnowszych kierunków turystycznych wyjazdów Polaków. Można powiedzieć, że w kraju tym turystyka dopiero zaczyna się rozwijać. Powstają pierwsze ośrodki wczasowe, hotele i kurorty nadmorskie. Albania ma wszelkie zadatki na to, aby stać się atrakcyjnym miejscem letniego wypoczynku Europejczyków. Jednym z jej najważniejszych kurortów jest <a href="https://www.travelplanet.pl/wczasy/oferty/albania/riwiera-albanska/durres/" target="_blank"><strong>miasto Durres</strong></a>.

Pogoda w Durres

Dzisiaj, 22.5 22°C

Albania jest jednym z najnowszych kierunków turystycznych wyjazdów Polaków. Można powiedzieć, że w kraju tym turystyka dopiero zaczyna się rozwijać. Powstają pierwsze ośrodki wczasowe, hotele i kurorty nadmorskie. Albania ma wszelkie zadatki na to, aby stać się atrakcyjnym miejscem letniego wypoczynku Europejczyków. Jednym z jej najważniejszych kurortów jest miasto Durres.

Położenie Durres i podział miasta
W zachodniej Albanii nad Morzem Adriatyckim znajduje się jedno z najstarszych miast w kraju - Durres, które pełni funkcję głównego portu kraju i ośrodka turystycznego.
Jedną z dzielnic Durres jest Golem, gdzie powstaje i istnieje najwięcej hoteli, do których przyjeżdżają na wczasy zagraniczni i krajowi turyści. Miasto dzielni się także na inne części:

 • Port - ścisłe centrum,
 • Plazhi - plaża na południu Durres, zaczynająca się na moście Dajlan i kończąca w miejscu nazywanym Plepa
Atrakcje Durres
Z uwagi na wielowiekową historię, w Durres powinno być wiele cennych zabytków. Zobaczyć trzeba Plac Wolności, czyli Sheshi Liria z ogromnym meczetem Xhamia e re  i ratuszem, jak i zabytkowe Termy, a raczej pozostałości po nich, które sąsiadują z budową nowych apartamentowców. Niedaleko term miejskich zachował się kompleks z kolumnami w stylu korynckim, stanowiące część bizantyjskiego forum.
Zaraz za Nowym Meczetem w centrum widać pozostałość murów, za którymi jest antyczny amfiteatr. Ciekawie prezentuje się w Durres nadmorski deptak, gdzie spacerując, można trafić do Wieży Weneckiej.
Atrakcją dla turystów jest także słynne molo w Durres - Pista e re, zakończone okrągłym budynkiem restauracyjnym.

Plaże w Durres i okolicy
Miejska plaża w Durres bywa mocno zatłoczona w ścisłym sezonie letnim. W części Golem swoje plaże mają najlepsze hotele. Turyści mogą ponadto zdecydować się na odpoczynek na innych, okolicznych plażach, w tym m.in.:
 • Mali i robit,
 • Spille,
 • Plazhi i Gjeneralit - Plaża Generałów,
 • Laguna Divjake,
 • Currilla na północ od Durres,
 • Kallmi,
 • Portez,
 • Św. Piotra,
 • Kepi i Rodonit - na półwyspie Rodonit.

Wszędzie można wypoczywać, na niektórych plażach korzystać z wypożyczalni sprzętów wodnych oraz z wynajmowanych odpłatnie leżaków.


Albania na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY