• Podróżowanie do Grecji jest możliwe bez okazywania certyfikatów szczepień i wykonywania testów na covid-19.
 • Powrót do Polski
 • Od 28.03.2022 został zniesiony obowiązek odbycia kwarantanny po przekroczeniu polskiej granicy, co oznacza że po powrocie z wakacji nie ma już obowiązku: legitymowania się podczas przekraczania granicy certyfikatami szczepienia, wykonywania testów w kierunku COVID-19 oraz odbywania tzw. kwarantanny przyjazdowej.
 • Warunki te mogą ulec zmianie. Przed podróżą sprawdź aktualne przepisy rządowe na stronie www.gov.pl
 • Grecja Środkowa

  Słońce, oliwki, pyszna kuchnia, ogrom zabytków i miejsc z historią - to wszystko czeka w Środkowej Grecji, która zachwyca ogromem możliwości, jeśli chodzi o spędzanie wolnego czasu. Można tutaj zakochać się w pięknej naturze, odpocząć wśród licznych kolorów i smaków oraz odnaleźć miejsca, które kryją w sobie mnóstwo opowieści i legend. Środkowa Grecja ma niewątpliwie bardzo wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o udane wakacje, które na długo zostają we wspomnieniach.

  Piękne miejsca na wakacje w Grecji Środkowej na wakacje

  Grecja Środkowa to region obejmujący centralną część kraju. Od wschodu otacza je Morze Jońskie, od południa Zatoka Koryncka, a od wchodu - Morze Egejskie. Co ciekawe większość powierzchni tej części Grecji jest chroniona i tworzy jeden z najstarszych parków narodowych w całej Europie.

  Na pewno wspaniałym miejscem na wakacje w Grecji okażą się Delfy. Zwłaszcza dla miłośników historii i archeologicznych zabytków. Można tutaj zobaczyć takie cuda jak Świątynia Apollina, Marmaria oraz Źródła Kastalskie. Na terenie pierwszego zakątka czeka agora, wyrocznia, świątynia oraz skarbce. Warto także zatrzymać się chwilę przy teatrze pochodzącym z IV wieku p.n.e. Jeśli zaś chodzi o Źródło Kastalskie to na turystów czeka tutaj wspaniały wodospad, z którego woda ma podobno moc oczyszczającą ze wszystkich splamień.

  Niezwykle interesujące wakacje można spędzić także w Atenach. Na turystów czeka tutaj słynny Akropol, wspaniale ozdobiony Partenon, a także świątynia Ateny i Posejdona - Erechtejon. Oczywiście to zaledwie początek atrakcji. Ateny to także Wieża Wiatru czy Łuk Hadriana. Najlepiej zarezerwować sobie tutaj przynajmniej dwa tygodnie, by móc rzeczywiście poznać to pełne zaskoczeń miasto.

  Równie niezwykłe są Meteory. Miejsce to nie bez powodu zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, bowiem do teraz zachwyca odwiedzających. Będąc na wakacjach w Grecji Środkowej koniecznie trzeba je zobaczyć. Znajduje się tu sześć monastyrów, w dwóch z nich praktykują mniszki, a w czterech - mnisi. Można tu podziwiać cudowne zdobienia, ikony, hafty liturgiczne oraz zbiory muzealne.

  Inne magiczne zakątki na wczasy w Grecji Środkowej

  Grecja Środkowa to także takie miejsca jak zielone Karpenisi - idealny zakątek na wakacje dla miłośników natury. Można tutaj bez końca zachwycać się ogromnymi wodospadami, wąwozami czy potokami górskimi. Spacery po lesie, szlaki pełne bujnej roślinności, orzeźwiające kąpiele -region Karpenisi to cudowne miejsce na relaks. Warto tu zwiedzić Czarną Jaskinię - Mavri Spilia, czy też zachwycić się nurtem takich rzek jak Trikeriotis, czy Tavropos.

  Interesującym kierunkiem na wakacje jest także starożytne miasto Lamia. Można tutaj zobaczyć wąwóz Termopile, który znajduje się u wybrzeży Morza Egejskiego. To historyczny zakątek, a jednocześnie pełen niesamowitego piękna natury. Nazwa Termopile bowiem oznacza „gorące wrota” i odsyła do gorących źródeł siarkowych, które spadają wodospadem w dolinę. Można tutaj rozstawić namiot i wziąć relaksującą kąpiel.

  Grecja Środkowa – jakie wycieczki fakultatywne organizowane są w tym regionie Grecji?

  Grecja jest fascynująca. Uważana za kolebkę cywilizacji, obfituje w liczne zabytki i atrakcje, które pozwalają turystom lepiej poznać ten kraj bogato opisany w mitologii. Można sprawdzić podczas wakacji w Grecji Środkowej, jak wyglądają wiszące klasztory – Meteory, odwiedzić Delfy znane ze starożytnej wyroczni czy też wybrać się na wycieczkę do samych Aten. W ofercie lokalnych i polskich biur podróży podczas warto skorzystać z takich wycieczek jak:

  • Ateny – urlop w Grecji Środkowej, podobnie jak urlop w Attyce, może okazać się znakomitą okazją do odwiedzenia stolicy kraju. To miasto obfitujące w zabytki. Zostało pierwotnie założone na gruzach dawnej twierdzy mykeńskiej, na wzgórzu Akropolis, gdzie obecnie można podziwiać zachwycający Partenon, czyli świątynię Ateny, Propyleje czy Erechtjon i świątynię Nike. W samym mieście zaś godne uwagi są: muzeum archeologiczne, agora z Wieżą Wiatrów, pozostałości Biblioteki Hadriana, meczet Fethiye Tzami czy Kalimarmaro – stadion olimpijski z IV w. p.n.e. oraz nowoczesną dzielnicę Plaka.
  • Saloniki – drugie co do wielkości miasto w Grecji, którego historia sięga aż III w p.n.e. Zostało założone przez macedońskiego króla Kasandra, a jego nazwa pochodzi od imienia jego żony – Thessaloniki. Jednym z najbardziej charakterystycznych, wizytówkowych miejsc w Salonikach odwiedzanych tłumnie przez turystów jest Biała Wieża, która wchodziła w skład fortyfikacji wzniesionych przez sułtana Sulejmana Wspaniałego. Dziś gości muzeum sztuki bizantyjskiej. Poza tym na uczestników wycieczki do Salonik czeka widok portu, Łuku z III w. czy agora i rzymskie Forum oraz kościół św. Demetriusza, patrona miasta. Ci, którym szczególnie przepadnie do gustu to miejsce, mogą się wybrać wakacje w Salonikach i spędzić tam więcej czasu.
  • Meteory – cudowne widoki zapierające dech w piersiach stają się udziałem turystów wybierających się podczas wakacji w Grecji Środkowej do tych klasztorów. To zbudowane na wysokich na 600 m n.p.m. skałach piaskowca klasztory prawosławne, datowane na XIV wiek. Znajdują się na równinie tesalskiej, niedaleko miejscowości Kalambaka. Według legendy największy założył św. Atanazy, który wzniósł się na skałę ponoć na skrzydłach wielkiego orła. Uczestnicy wycieczki na Meteory mogą zobaczyć dwa klasztory – męski i żeński.
  • Delfy – starożytne Delfy odgrywały bardzo ważną rolę w całej Grecji. Znajdowała się tu wyrocznia, która decydowała o losach kraju. Dziś można podziwiać starożytne ruiny.
  • Lamia – wycieczka do starożytnego miasta Lamia najczęściej jest łączona z wizytą w wąwozie Termopile, między Tesalią a Lokrydą, niedaleko Lamii, który znajduje się nad Morzem Egejskim. Wąwóz zaistniał dzięki temu, że w 480 r. p.n.e. została tu stoczona słynna bitwa pomiędzy grecką koalicją, pod przywództwem Spartan, a Persami. Dla upamiętnienia tego, co się działo pod Termopilami, znajduje się tu posąg króla Sparty – Leonidasa oraz tablica pamiątkowa.
  • Ioannina – największą atrakcją na wycieczce do tego miasta, położonego nieopodal jeziora Pamvotis, jest cytadela Alego Paszy, która ma smukłe, wysokie minarety. Stanowi pozostałość po tureckim panowaniu w tym regionie. Uczestnicy wycieczki mają szansę podziwiać piękne eksponaty w muzeum bizantyjskim, zobaczyć meczet zwycięstwa, muzeum archeologii i sztuki ludowej.
  • Mykeny – starożytne miasto położone w północno-wschodniej części Peloponezu. Słynie ono jako kolebka kultury mykeńskiej. Jest jednym z najstarszych ośrodków miejskich w skali europejskiej. Straciło na znaczeniu dopiero wtedy, gdy zostało zdobyte przez Achajów i zniszczone przez Dorów. Turyści podczas wyprawy do Myken oglądają stanowisko archeologiczne, gdzie można zobaczyć ruiny Akropolu, który nazywany jest mykeńską cytadelą, grobowców i pozostałości pałacu mitycznego króla Myken, Agamemnona.
  • Korynt – miasto przy Przesmyku Korynckim słynie z wybudowanego w XIX wieku Kanału Korynckiego. Łączy Peloponez z lądową częścią Grecji. Turyści mogą zobaczyć starożytne ruiny miasta, które obecnie leżą na terenie miasteczka Archea Korinthos. Obejmują one ruiny świątyni Apollina z V w. p.n.e. czy starożytną świątynię Afrodyty.

  Możliwości zwiedzania Grecji Środkowej jest bardzo wiele, a podane wycieczki wraz z ich programem to tylko jedne z wielu opcji dla turystów. Można również na własną rękę zwiedzać tę część kraju. Pomoże w tym nasz przewodnik po Grecji Środkowej.

  Hotele w Grecji Środkowej

  Decydując się na wczasy w Grecji Środkowej, trzeba wybrać miejsce, gdzie turysta chce je spędzić. Możliwości jest wiele, a wszędzie znajdują się znakomite hotele czekające na zainteresowanych. Jeśli chodzi o obiekty położone nad samym morzem, można wybierać te znajdujące się na Riwierze Olimpijskiej, jak: czterogwiazdkowy Poseidon Palace w Leptokarii czy trzygwiazdkowy Sun Beach w Platamonas. Podobne komfortowe warunki wypoczynku gwarantują hotele na Peloponezie czy Chalikidiki: 4,5-gwiazdkowy Grecotel Casa Marron w Lakopetrze oraz 4-gwiazdkowy Kassandra Palace w Kriopigi.

  Miłośnicy wielkomiejskiego życia znajdą zakwaterowanie m.in. w hotelu czterogwiazdkowym Grecotel Pallas Athena w Atenach czy pięciogwiazdkowym Excelsior w Salonikach.

  W wielu hotelach znajdujących się w Grecji Środkowej można zarezerwować nocleg z wyżywieniem, także typu all inclusive, co oznacza, że cena obejmuje pełne wyżywienie, przekąski, napoje i alkohole.

  Wakacje z dziećmi w Grecji Środkowej

  się do Grecji Środkowej całą rodziną, z małymi dziećmi, warto wybrać hotele, które gwarantują komfortowy wypoczynek także dla najmłodszych gości. Dobrym pomysłem mogą okazać się obiekty znajdujące się przy samym morzu, z prywatną plażą i pełnym serwisem plażowym w cenie. Pociechy mogą bawić się wówczas w piasku, brodzić bezpiecznie w płytkiej wodzie przy brzegu, a rodzice wypoczywać na leżakach pod parasolami.

  W wielu hotelach w Grecji Środkowej można znaleźć obiekty oznaczone jako przyjazne dla rodzin z dziećmi. Oznacza to, że można spodziewać się wielu udogodnień, takich jak łóżeczka dla niemowląt w pokojach rodzinnych, krzesełka do karmienia, animacje dzienne i wieczorne, kids club dla starszych dzieci czy place zabaw i brodziki dla najmłodszych.

  Wczasy w Grecji Środkowej – oferta cenowa

  Na jakie ceny trzeba się przygotować przy wyborze wakacji w Grecji Środkowej? Ile kosztuje wyjazd w takim przypadku? Wszystko zależy od wybranego terminu, opcji wyżywienia, kategoryzacji hotelu, a także jego położenia. Już w cenie poniżej tysiąca złotych od osoby można pojechać na wycieczkę do Grecji Środkowej, do Aten na 4 dni (3 noce) bez wyżywienia pod koniec października, do hotelu dwugwiazdkowego. Od 1690 zł kosztuje wyjazd na 7 dni (6 nocy) na przełomie lipca i sierpnia do obiektu dwugwiazdkowego w Atenach bez wyżywienia, a od 1860 zł będzie kosztować wyjazd ze śniadaniem na Chalkidiki w połowie września do hotelu trzygwiazdkowego. Typowy urlop wypoczynkowy spędzić można na Riwierze Olimpijskiej z opcją wyżywienia all inclusive, z wylotem na koniec sierpnia, za kwotę od 2600 zł od osoby.

  Uwaga: Ceny są orientacyjne.

  Chcąc zaoszczędzić, można poszukiwać ofert typu last minute, kiedy to biura podróży na kilka dni przed planowanym wylotem obniżają ceny.  

  Grecja Środkowa - Najlepiej ocenione hotele

  Grecja Środkowa - Najczęściej kupowane hotele

  Grecja Środkowa – hotele z najlepszymi opiniami

  Blanka

  Ocena 5,0 / 5

  Zweryfikowana opinia (Invia.cz) Data pobytu 5.9. - 12.9.2023 Oceniono: Wrzesień 2023

  Delphi Beach (Erateini) Ocena: 4/5 Grecja, Grecja Środkowa

  bardzo cicha lokalizacja, absolutnie idealna na odpoczynek od zgiełku dnia codziennego

  bardzo cicha lokalizacja, absolutnie idealna na odpoczynek od zgiełku dnia codziennego

  Zakwaterowanie 5,0 / 5

  Wyżywienie 5,0 / 5

  Okolica 5,0 / 5

  Cena 5,0 / 5

  Zakwaterowanie
  nie ma na co narzekać, pełna satysfakcja, przyjemne otoczenie, przyjazny personel

  Wyżywienie
  Także nie ma na co narzekać, wybór duży, więc każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie

  Obsługa w hotelu
  dla nas ok, zapewniona była także możliwość korzystania z animatorów w ciągu dnia i wieczornego programu

  Plaża
  plaża jest czysta, mieliśmy tylko mały problem z większymi falami, bo wiało mocniej, ale rozwiązaliśmy ten problem, idąc trochę dalej do spokojnej zatoki

  Ta recenzja została automatycznie przetłumaczona za pomocą Google Translate

  Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

  Mariusz H.

  Ocena 5,0 / 5

  Zweryfikowana opinia (Travelplanet.pl) Data pobytu 9.7. - 16.7.2022 Oceniono: Lipiec 2022

  Delphi Beach (Erateini) Ocena: 4/5 Grecja, Grecja Środkowa

  brak opinii opisowej

  brak opinii opisowej

  Zakwaterowanie 5,0 / 5

  Wyżywienie 5,0 / 5

  Okolica 5,0 / 5

  Cena 5,0 / 5

  Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

  Grecja Środkowa – Hotele z opiniami

  Grecja Środkowa - Ostatnio kupione hotele

  Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

  Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

  Jesteśmy dostępni pn - nd.: 8:00 - 23:00.

  +48 71 771 76 55

  Grecja Środkowa - mapa

  Poradnik turystyczny dla Grecji Środkowej

  Wakacje w Grecji Środkowej mogą być spędzane na błogim lenistwie na plaży czy nad basenem, ale można zaplanować sobie aktywny wypoczynek, tak jak i np. na wczasach na Naxos. Warto wiedzieć, jak długo leci się do Grecji Środkowej czy jakich cen można spodziewać się w sklepach.

  Ile trwa lot do Grecji Środkowej?

  Grecja Środkowa ma kilka lotnisk obsługujących klientów lecących tu na swoje wakacje czy krótką wycieczkę. Lot do Aten czy Salonik z Polski trwa około 2 h.

  Jaka waluta obowiązujea w Grecji Środkowej?

  Obowiązującą walutą w Grecji Środkowej, podobnie jak na terenie całej Grecji jest euro. Bez problemu w większości miast można posługiwać się kartą płatniczą.

  Jakich cen można się spodziewać w Grecji Środkowej?

  Podczas pobytu na urlopie w Grecji Środkowej turyści mogą samodzielnie przygotowywać posiłki albo skorzystać z opcji wyżywienia w obiektach znajdujących się w tej części Grecji. W sklepach spotkają się z następującymi cenami:

  • ser feta – 2,45 euro za 1 kg,
  • sok owocowy – 0,98 euro za 1 l,
  • herbatniki – 1,37 euro za paczkę 125 g,
  • lody czekoladowe w kubku – 4,34 euro za 365 g,
  • mleko – 1,13 euro za 1 l,
  • chleb – 1,68 euro za 500 g,
  • woda mineralna – 1,60 euro za 6 x 1,5 l,
  • wypożyczenie samochodu osobowego (Hyundai i10) – 50 euro na dwa dni.

  Jaki transport wybrać w Grecji Środkowej?

  Pomiędzy poszczególnymi miastami w Grecji Środkowej jeżdżą autobusy przedsiębiorstwa komunikacyjnego KTEL. Można przemieszczać się nimi albo zdecydować się na wynajęcie auta czy skutera.

  Co oferuje lokalna kuchnia w Grecji Środkowej?

  Kuchnia grecka jest połączeniem tradycji kulinarnej typowo greckiej z wpływami weneckimi czy tureckimi. Często wykorzystywane są tu oliwa z oliwek, ser feta, świeże warzywa, mięso baranie, wieprzowe czy wołowe, a także świeże zioła. Kuchnia grecka jest lekka, tak jak cała kuchnia śródziemnomorska. Warto skosztować podczas wakacji w Grecji Środkowej typowych potraw greckich, jak:

  • Moussaka – tradycyjna zapiekanka z bakłażanów, pomidorów, mięsa mielonego, ziemniaków, z sosem beszamelowym i z serem.
  • Pasticio – zapiekanka z makaronu i mięsa mielonego, z serem i z sosem.
  • Souvlaki – greckie szaszłyki z grilla, podawane zwykle z sałatką grecką.
  • Sałatka grecka – oczywiście bez samej sałaty, tylko z pomidorami, ogórkami, oliwkami, polana oliwą z oliwek, z ziołami i kawałkami sera feta.

  Pogoda w Grecji Środkowej - kiedy warto przyjechać na wakacje?

  Na wakacje do Grecji Środkowej najlepiej przyjechać wiosną lub jesienią, bowiem nie jest wtedy już aż tak upalnie jak latem i nie trzeba obawiać się zbyt wielu opadów. Dzięki temu możliwe jest zwiedzanie oraz odpoczynek na plaży wśród słońca. Dodatkowym atutem jest to, że w tym okresie nie ma jeszcze zbyt wielu turystów, więc można liczyć na więcej spokoju i mniej kolejek. Grecja rozkwita kolorami, a pyszna kuchnia sprawia, że niezależnie od pory roku chce się tu nieustannie wracać.

  Najlepszy miesiąc na wakacje

  • Najlepszy
  • Dobry
  • Niski sezon
  1. Styczeń
  2. Luty
  3. Marzec
  4. Kwiecień
  5. Maj
  6. Czerwiec
  7. Lipiec
  8. Sierpień
  9. Wrzesień
  10. Październik
  11. Listopad
  12. Grudzień

  Przydatne informacje