Danang - Przewodnik

W środkowym <a href="https://www.travelplanet.pl/wczasy/oferty/wietnam/" target="_blank">Wietnamie</a> znajduje się nadmorskie miasto <strong>Da Nang</strong>, który przyciąga turystów, ale i handlowców z całego świata. To jedno z pięciu miast wydzielonych na prawach prowincji i czwarte co do wielkości miasto w kraju pełni funkcję największego portu morskiego tej części Wietnamu.

Pogoda w Danang

Dzisiaj, 27.5 35°C
W środkowym Wietnamie znajduje się nadmorskie miasto Da Nang, który przyciąga turystów, ale i handlowców z całego świata. To jedno z pięciu miast wydzielonych na prawach prowincji i czwarte co do wielkości miasto w kraju pełni funkcję największego portu morskiego tej części Wietnamu. Pochodzenie miasta
Da Nang jeszcze w okresie kolonialnym nosiło nazwę Tourane. Jego historia sięga czasów, kiedy dolina tutejszej rzeki Thu Bon nazywana była Świętą Ziemią Amarawati i należała do Czamów. Do XVIII wieku miasto pozostawało przeciętnym ośrodkiem, a rozwój ograniczał port Faifo, leżący w sąsiedniej odnodze rzecznej.

Prawdziwy rozkwit Da Nang przypada na XIX wiek, kiedy nastąpiła intensyfikacja działalności katolickich misjonarzy. To właśnie w tym miejscu rozgorzał największy konflikt na tle religijnym. 13 kwietnia 1847 roku Francuzi zbombardowali port, zatapiając wietnamskie statki. Ofiar było bardzo dużo. Z rozkazu Napoleona III flota francuska 1 września 1858 roku zaatakowała Da Nang, zdobyła je i ustanowiła przyczółek dla późniejszej ekspansji kolonialnej, nadając portu nazwę Tourane.
Miasto stało się częścią Wietnamu Południowego po upadku Francuzów i podziale kraju, a w czasie wojny Wietnamskiej pełniło funkcję głównej bazy lotniczej dla wojsk południowowietnamskich i amerykańskich. Po zjednoczeniu kraju, Da Nang znalazło się w granicach prowincji Quang Nam-Da Nang.

Da Nang atrakcyjnym centrum turystycznym
Burzliwe dzieje historyczne spowodowały, że Da Nang jest ważnym ośrodkiem miejskim w Wietnamie. Znajdują się tu szkoły wyższe i ważne centra gospodarcze. Ma wiele do zaoferowania turystom. Przede wszystkim mowa tu o zabytkach w pobliżu miasta, uznane za miejsca światowego dziedzictwa UNESCO - sanktuarium Czamów w My Son oraz Hoi An, czyli starożytny port, znany jako Faifo, gdzie można zobaczyć unikalną  zabudowę chińską, wietnamską i japońską, pochodzącą z XV-XIX wieku.

W Da Nang można zaś odwiedzić unikalne muzeum sztuki czamskiej, założone w 1936 roku przez Francuzów - L’Ecole Francaise d’Extreme-Orient. W grotach w pobliżu miasta, na terenie gór Marmurowych znajdziemy pagody i sanktuaria religijne.
Miasto może pochwalić się dostępem do jednej z najpiękniejszych w tej części świata plaż - chińskiej plaży, przy której stoją ekskluzywne hotele.

Słynne Bao Tang Cham (Muzeum Czampy) jest najcenniejszym klejnotem Danangu. W jasnych, przestronnych salach mieści się najpiękniejsza na świecie kolekcja misternych piaskowcowych rzeźb, statuetek tańczących kobiet i bogiń czczonych przez Czamów oraz narzędzia codziennego użytku. Eksponaty pochodzą z całego kraju i naprawdę warto nadłożyć drogi, by je zobaczyć.

Około 10 km na południe od miasta wznoszą się olbrzymie Góry Marmurowe, czyli pięć marmurowych skał, które były kiedyś wyspami. W naturalnych jaskiniach kryją się małe hinduistyczne i buddyjskie świątynie, jest malownicza pagoda i platformy widokowe, z których rozciągają się oszałamiające widoki na ocean i okolicę. Bai Non Nuoc (Chińska Plaża), rozsławiona przez amerykański serial telewizyjny pod tym samym tytułem, to szereg plaż ciągnących się 30 km na północ i południe od Gór Marmurowych. Od połowy września do grudnia są tu świetne warunki do surfowania.

Wietnam na skróty

Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY