Manchester - Przewodnik

<strong>Informacje podstawowe:</strong>

Pogoda w Manchesterze

Dzisiaj, 22.5 17°C
Informacje podstawowe: Liczba mieszkańców:
Numer kierunkowy telefonu: 0044/161
Ważniejsze numery telefonu:
Policja: 999
Pierwsza pomoc: 999
Czas lokalny: Warszawa: 12.00, Manchester: 11.00

Komunikacja miejska:
Autobusy: docierają do wszystkich zakątków miasta
Pociągi: w mieście znajdują się trzy główne stacje kolejowe: Piccadily Station, Oxford Road Station, Victoria Station , stanowiące wierzchołki trójkąta w obrębie którego zawiera się większa część centrum miasta.
Tramwaj: stacje kolejowe łączy nowoczesny Metrolink - który zapoczątkował modę na powrót tramwajów w Anglii.
Adres informacji turystycznej: Biuro turystyczne, w budynku przylegającym do ratusza, na St Peter´s Square.

Historia

Początki miasta sięgają I wieku n.e. Wówczas Rzymianie założyli osadę zwaną Mancunium. W okresie średniowiecza rozwinęło się w niej kupieckie miasto. Tych czasów sięga tradycja wyrobu tkanin z wełny. Jednak przez całe wieki Manchester pozostawał małą, nieznaczącą osadą.

Historia miasta zaczyna się na nowo w 1750 roku, kiedy to z małego miasteczka przekształciło się w jeden z największych na świecie ośrodków przemysłu bawełnianego. Szybki wzrost Manchesteru zwanego wówczas Cottonpolis, był wynikiem produkcji imitacji drogiego indyjskiego perkalu. Do jego wyrobu używano maszyn na pierwszej napędzanej para przędzalni, wykonanej według projektu Arkwrighta.

Uprzemysłowienie powiększyło majątki nielicznej tylko grupie mieszkańców, natomiast większa część ludności żyła na skraju nędzy. Niezadowolenie z takiej polityki sięgnęło zenitu gdy w 1819 roku podczas pokojowego wiecu robotników protestujących przeciwko niesprawiedliwym prawom, zabito 11 osób. Tragedia ta w żaden sposób nie powstrzymała jednak dalszego wyzysku robotników.

Duże znaczenie w rozwoju miasta odgrywały liczne kanały i kolej. Pierwszy kanał, wykopany w 1772 roku połączył miasto z kopalniami węgla w Worsley, zaś otwarta w 1830 roku linia kolejowa biegnąca do Liverpoolu - była pierwszą linią pasażerską na świecie. Dzięki budowie Kanału Manchesterskiego, ukończonego w 1894 roku do portu przybywały liczne statki oceaniczne, przez co Manchester stał się groźnym konkurentem dla Liverpoolu.

Jednak swoją świetność miasto utraciło już w następnym stuleciu o czym świadczą do dziś nieprzydatne gigantyczne budowle, fabryki, zakłady przemysłowe i kanały. Ostatnio jednak kładzie się nacisk na zmianę oblicza miasta poprzez odnowę starych budynków, wznoszenie nowych oraz czyszczenie kanałów i dzielnic.


Główne atrakcje

Centralnym miejscem w Manchesterze jest St Peter´S Square, przy którym znajduje się kilka godnych uwagi budowli. Najosobliwszym zabytkiem architektury jest wiktoriański neogotycki ratusz, zbudowany przez Alfreda Waterhouse´a. Niedaleko ratusza przy deansgate znajduje się - John Rylands Library - biblioteka, której neogotycki budynek stanowi jedno z najwspanialszych osiągnięć architektury epoki wiktoriańskiej.

W rejonie Castlefield stoją ruiny zamku. Jest to najstarszy zabytek miasta. Kryje w sobie bowiem mury dawnego rzymskiego fortu. Warto udać się do także do katedry, gdzie można podziwiać najszerszą w Anglii nawę oraz kolekcję mizerykordii - zdobionych fantastycznymi motywami walk ze smokiem.

Dużą atrakcją okolicy jest Ogród Botaniczny z uroczymi stawami, zaroślami, rzadkimi gatunkami roślin, tworzącymi zachwycającą kompozycję.


Muzea i galerie

Miejska Galeria Sztuki (City Art Gallery), St Peter´s Square - ukazuje zbiory zawierające głównie dzieła sztuki wiktoriańskiej oraz najpiękniejszą w kraju kolekcję obrazów prerafaelitów.

Muzeum Nauki i Przemysłu (Museum of Science and Industry), rejon Castlefield - muzeum wystawia różnorodne techniczne osiągnięcia cywilizacji i ukazuje wpływ uprzemusłowienia na społeczeństwo.

Muzeum Historii Ludu (The People´s History Museum), Pumphouse przy Bridge Street - w muzeum można zaznajomić się z życiem codziennym i problemami angielskiego proletariatu.

Galeria Angielskich Ubiorów (Gallery of English Costume), na terenie parku, w Platt Hall - kolekcja ukazuje jak moda ulegała zmianom na przestrzeni wieków, podkreślając wiodącą rolę Manchesteru w przemyśle włókienniczym.


Zakupy

Najlepszym w całym Menchesterze miejscem na zrobienie zakupów jest King Street, przy której znajdują się liczne sklepy oferujące różnorodne produkty. W pobliżu Corporation Street, znajduje się Old Corn Exchange - centrum handlowe. Można tam kupić oryginalne pamiątki oraz rzadkie płyty i antyki. Pośród straganów można spotkać wróżbitów, przepowiadających przyszłość.

W Rusholme “złotej" części miasta, na stosunkowo niewielkiej powierzchni tłoczą się najróżniejsze hinduskie restauracje i sklepiki z odzieżą i egzotycznymi warzywami, owocami, mięsem i słodyczami.


Gdzie zjeść

The Market Restaurant, 104 High St, tel. 8343743 - doskonała restauracja, łącząca dania rozmaitych kuchni narodowych. Jedna z najlepszych w mieście.
Indian Cottage, 501 Claremint Rd, Rusholme, tel. 2240446 - typowo egzotyczna azjatycka restauracja, z tradycyjnymi hinduskimi potrawami tandoori. Wewnątrz restauracji mieści się staw.
Café Istanbul, 79 Bridge Street - restauracja z tarasem oferująca doskonałe potrawy tureckie i duży wybór win.
Yang Sing, 34 Princess St, tel. 2362200 - jedna z najlepszych chińskich restauracji w całej Anglii.

Rozrywka

Większość lokali rozrywkowych mieści się wokół centrum miasta. W tutejszych klubach, prawie codziennie zmieniających nazwę i atmosferę odbywają się liczne imprezy podczas których można posłuchać dobrej muzyki, potańczyć i poznać ciekawych ludzi.

Miłośnicy jazzu, blusa i funk powinni odwiedzić P J Bells przy 85 Oldham St. Muzykę z całego świata i folk a także reggae można posłuchać w Band on the Wall na 25 Swan St. Najpopularniejszym klubem w Menchesterze, grającym głównie muzykę dyskotekową jest Hacienda przy 11-13 Whitworth St West.

Warto udać się do Granada Studios Tour. Można tu podziwiać scenerię amerykańskiej ulicy, po której przechadzają się policjanci i baseballiści, doświadczyć niesamowitych atrakcji na stymulatorze lotu czy wejść za kulisy.

Z wielu teatrów miasta wyróżnia się nowatorski Contact Theatre, znajdujący się w pobliżu centrum i wystawiający przeważnie nowoczesne sztuki. Bogaty i często zmieniający się repertuar posiada Green Room. Można zobaczyć tam także występy kabaretu, popisy taneczne i pantomimę. W Menchesterze ma swoją siedzibę najlepsza w północnej Anglii orkiestra The Hall.

Wielka Brytania na skróty

Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY