Pretoria - Przewodnik

<strong>Informacje podstawowe: </strong>

Pogoda w Pretorii

Dzisiaj, 19.6 21°C
Informacje podstawowe: Liczba mieszkańców: 1,1 mln
Polska ambasada: 14 Ambos Str, Colbyn, Pretoria 0083, tel.(12) 302-621
Numer kierunkowy telefonu: 0027/12
Ważniejsze numery telefonu:
Policja: 10111
Pierwsza pomoc: 999
Czas lokalny: Warszawa 12.00, Pretoria 13.00

Komunikacja miejska:
Autobus: autobusów jest mało, główny dworzec mieści się na Church Square, centrum można przejść pieszo
Adres informacji turystycznej: Pretoria Information Bureau, Tourist Rendezvous Travel Center, róg ulic Prinsloo i Vermeulen

Historia

Początki miasta sięgają czasów Wielkiej Wędrówki w XIX wieku. Wówczas osadnicy burscy wyruszyli z Kraju Przylądkowego, opanowanego przez Brytyjczyków, w głąb lądu w poszukiwaniu nowych ziem do osiedlenia. Osadę założył Marthinus W. Pretorius. Nazwał ją Pretorią na cześć Andries W. J. Pretorius, burskiego żołnierza i męża stanu.

Miasto szybko się rozrastało. W 1860 r. zostało stolicą niezależnej burskiej republiki. W 1910 r., po wojnach burskich, zostało włączone w skład Związku Południowej Afryki, pozostającego jako dominium w ramach monarchii brytyjskiej. Pretoria otrzymała status administracyjnej stolicy, podczas gdy Kapsztad został siedzibą władzy ustawodawczej. Od 1961 r., po wystąpieniu kraju z brytyjskiej Wspólnoty Narodów, Pretoria pozostaje administracyjną stolicą Republiki Południowej Afryki.

Wraz z zaostrzeniem się systemu apartheidu ulice miasta były świadectwem wielu starć i rozruchów ludności afrykańskiej. Miasto przez lata było jednak uważane za zdominowane przez białych Afrykanerów. Jednak w wyborach w 1995 r. zdecydowaną przewagę zdobyła ludność Murzyńska z Afrykańskiego Kongresu Narodowego.


Główne atrakcje

Pretoria wyrosła wokół Church Square (Placu Kościelnego). Do dziś pozostaje on głównym placem, a wokół zlokalizowane są najstarsze i mające największe znaczenie budowle w mieście.
W południowo - zachodnim rogu placu znajduje się Old Raadsaal, czyli Stary Ratusz z 1891 r. Obok niego wznosi się budynek South African Reserve Bank. Projektował go znany architekt Herbert Baker. W północno - zachodnim narożniku wznosi się Palace of Justice. Centrum placu zajmuje natomiast pomnik prezydenta Paula Krügera autorstwa Antonego van Wouw. Przy placu mieści się także znana w mieście Café Riche, najstarszy lokal w Pretorii, do dziś chętnie odwiedzany przez jego mieszkańców.

Na zachód od placu, na Church Street, znajduje się Heroes Acre. Są tu pochowani główni bohaterowie narodowi republiki. Przy tej samej ulicy znajduje się także dom prezydenta Paula Krügera. Obiektem wartym uwagi jest Ogród Zoologiczny. Znajduje się na północ od Church Square. Na południe natomiast leży nowoczesny City Hall.

Na północny - zachód od centrum, za Ogrodem Zoologicznym znajdują się Union Buildings o interesującej architekturze, projektowane przez Herberta Bakera. Wznoszą się w dzielnicy Arcadia, w której zlokalizowana jest większość ambasad.

Na wiele kilometrów widoczny jest Voortrekker Monument, czyli pomnik wzniesiony dla upamiętnienia wielkiej wędrówki w 1838 r. Wznosi się on na wzgórzu na południe od miasta.

Szczególnie charakterystyczną cechą miasta są niezliczone ilości drzew jakaranda. Kwitną niezwykle barwnie na wiosnę (czyli w okresie naszej jesieni).


Muzea i galerie.

Muzeum Antonego van Wouw (Wouw''s House), 26 Clark St., Brooklyn - dom - muzeum znanego rzeźbiarza. Jego dziełem jest m.in. Voortrekker Monument, jak i pomnik prezydenta Paula Krügera w rynku
Transvaal Museum - leży naprzeciwko City Hall. Główne muzeum prowincji zawiera ciekawe eksponaty przyrodnicze.
Municipal Art Gallery - najważniejsza galeria sztuki w mieście.


Zakupy

Główne ulice handlowe znajdują się w centrum. W miejskich centrach handlowych zaopatrują się przede wszystkim biali Afrykanerzy i zamożniejsza część ludności Murzyńskiej.

Pretoria jest dobrym miejscem na zaopatrzenie się w wyroby tradycyjnego rzemiosła afrykańskiego. Przywożone są z różnych części kraju. W celu ich nabycia dobrze odwiedzić któryś z miejscowych targów.


Gdzie zjeść

La Perla, 211 Skinner St. tel. 3222759 - restauracja leży blisko centrum. Chętnie jest odwiedzana przez miejscowych biznesmenów. Oferuje dania kuchni włoskiej.
Mostapha''s, 478 Duncan St., Hatfield, tel. 3423855 - lokal w wystroju arabskim. Oferuje dania kuchni afrykańksiej i marokańkiej.
La Madeleine, 258 Esselen St., Sunnyside, tel. 446076 - jedyne prawdziwe bistro w Pretorii. Lokal oferuje dania kuchni francusko - belgijskiej.
Gerard Moerdyk Park Street, Arcadia, tel. 3444856 - w restauracji można spróbować prawego afyrkanerskiego boerekos, popularnej potrawy burskich farmerów - warzywa na słodko z mięsem.


Rozrywka

Głównymi dzielnicami rozrywki Pretorii są Sunnyside i Hatfield Leżą na wschód od centrum. Koncentruje się tutaj większość restauracji i nocnych lokali.

Popularną rozrywką mieszkańców miasta jest uczestnictwo w wyścigach koni. Ze sportów najbardziej lubiane jest rugby i krykiet.

RPA na skróty

Miejsca: