RPA

RPA jest niezwykle ciekawym krajem, gdzie na każdym kroku można podziwiać wspaniałe krajobrazy. Stykają się tutaj ze sobą kultury; europejska i afrykańska, dzięki czemu w tamtejszych miastach panuje olbrzymia różnorodność.

Najlepsze kierunki w RPA

Najlepiej ocenione hotele w RPA

The Onyx

Republika Południowej Afryki, Kapsztad, Kapsztad

od 5 740 za osobę

President Hotel

Republika Południowej Afryki, Kapsztad

od 5 296 za osobę

RPA na wakacje

Republika Południowej Afryki znajduje się na samym krańcu Afryki Południowej, od północy graniczy z Namibią, Botswaną, Zimbabwe i Mozambikiem. Zachodnie wybrzeże kraju leży nad Oceanem Atlantyckim, natomiast południowo-wschodnie nad Morzem Indyjskim. W każdej części RPA można znaleźć ciekawe atrakcje, dlatego najlepiej zwiedzać ten kraj w ramach wycieczki objazdowej.

Turyści nastawieni na plażowanie mają w RPA do dyspozycji linię brzegową ciągnącą się przez 2500 kilometrów, wiele plaż okolonych jest malowniczymi, pionowymi skałami. W poszukiwaniu dzikiej przyrody warto zapuścić się na safari po sawannie w Parku Kruegera, organizatorzy zabierają uczestników bezpośrednio z Johannesburga. Spotkamy tam gepardy, strusie, słonie, bawoły, żyrafy, lwy i wiele innych. Można je fotografować z bezpiecznej odległości, największe skupiska zwierząt występują przeważnie przy wodopojach.

RPA - atrakcje

Najbogatszym miastem RPA i zarazem największym jest Johannesburg, do dzisiaj w jego okolicy wydobywane jest złoto. Co prawda nie ma tam zbyt wiele zabytków, jednak warto spędzić tam chociaż dzień, aby móc później porównać jego blichtr z zaniedbaniem innych metropolii. Oprócz złota, w RPA wydobywano również diamenty, w miasteczku Kimberley można zwiedzić dawną kopalnię tego kamienia, obecnie przemianowaną na skansen.

RPA - co zobaczyć?

W zachodniej części kraju, szczególnie na wybrzeżu, najlepiej będą się czuć amatorzy pieszych wycieczek. Rozciąga się tam Garden Route, szlak turystyczny z widokiem na wybrzeże, biegnący pośród bujnej, tropikalnej roślinności. W tej części kraju mieści się też Kapsztad, piękne miasto pełne kontrastów, z jednej strony mamy tam elegancką architekturę kolonialną i dobre hotele, z drugiej natomiast slumsy. W okolicy miasta znajdziemy Górę Stołową, wysoką na 1080 metrów o niezwykle płaskim szczycie. Warto wjechać na jej szczyt kolejką lub wejść pieszo, korzystając ze szlaków.

We wschodniej części wybrzeża, nad Oceanem Indyjskim, znajdziemy Góry Smocze, okolone Parkiem Narodowym Drakensberg. Jest to kolejne miejsce w RPA, które najlepiej zwiedzić pieszo, organizowane są też tanie wycieczki z lokalnym przewodnikiem.

Wycieczki fakultatywne w RPA

W trakcie pobytu warto wybrać się do takich miejsc jak:

 • Wodospady Wiktorii – wycieczka do Zimbabwe, gdzie znajduje się jeden z najwspanialszych wodospadów świata – Wodospad Wiktorii na rzece Zambezi.
 • Park Krugera, Suazi, Zululand i St. Lucia – wycieczka obejmuje m.in. jeep safari w Parku Krugera, dzięki czemu można obserwować dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku.
 • Góry Smocze – w czasie wycieczki turyści jadą słynną trasą krajobrazową Panorama Route w Góry Smocze, a po drodze oglądają piękne krajobrazy górskie. Ponadto mogą zobaczyć największy zielony kanion na świecie Blyde River Canyon, trzy szczyty Three Rondavels uformowane w kształcie tubylczych chat czy też rzekę Blyde i tzw. Okno Boga. Turyści udają się też do wodospadu Lizbon, pojawiają się w skansenie Shangaana i zobaczą tradycyjną wioskę plemienia Zulusów.
 • Przylądek Dobrej Nadziei – wycieczka do słynnego Przylądka Dobrej Nadziei, odkrytego w 1488 roku przez Europejczyków. Turyści jadą do portu w Hout Bay i statkiem płyną na wyspę Fok. Następnie jadą wzdłuż zachodniego wybrzeża malowniczą trasą Chapman’s Peak Drive, w stronę Rezerwatu Przylądka Dobrej Nadziei. Odwiedzają punkty widokowe i wjeżdżają kolejką szynową na Punkt Przylądkowy.

Hotele w RPA

W tętniącym życiem mieście czy na uboczu? W zależności od preferencji turysta może wybierać spośród różnych hoteli w RPA. To między innymi luksusowy 5-gwiazdkowy obiekt Pepperclub Hotel & Spa w centrum Kapsztadu, w odległości 2 km od nabrzeża, albo 4-gwiazdkowy hotel Sun The Palace położony pośrodku przyrody Parku Narodowego Pilanesberg. W Kapsztadzie, w samym centrum miasta, można zarezerwować pobyt w 4-gwiazdkowym obiekcie Holiday Inn Cape Town, gdzie odległość od plaży wynosi mniej niż 5 km. Z dala od centrum miasta znajduje się 3-gwiazdkowy hotel Garden Court Sandton City.

Oferty cenowe – RPA

W przypadku wczasów w czerwcu, obejmujących 6 nocy w 3-gwiazdkowym hotelu ze śniadaniem w Kapsztadzie, z przelotem z Berlina, koszt wyprawy wyniesie od około 4800 zł od osoby. W wersji last minute do RPA można jechać na 5 nocy do 3-gwiazdkowego obiektu w Kapsztadzie w marcu, ze śniadaniem, z wylotem z Berlina, w cenie od około 6600 zł. Rzadko kiedy zdarzają się oferty z wyżywieniem all inclusive w RPA.

Uwaga: podane ceny są orientacyjne

Gdzie na wakacje?

Wybierz kierunek

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Mapa RPA

Poradnik turystyczny - RPA

Warto dowiedzieć się nieco więcej o celu wyjazdu turystycznego, jeszcze zanim dojdzie on do skutku. Pomóc w tym może nasz miniprzewodnik po RPA.

Ile trwa lot do RPA?

Lot z przesiadką z jednego z polskich lotnisk czy z lotnisk w Berlinie i Dreźnie do RPA trwa około 16 godzin.

Jaka waluta obowiązuje w RPA?

Oficjalną walutą w Republice Południowej Afryki jest rand południowoafrykański. Dzieli się na sto centów.

Jakich cen można się spodziewać w RPA?

W sklepach można spodziewać się takich cen jak:

 • filety z kurczaka 1 kg – 1,99 randów,
 • papryka pomarańczowa 1 kg – 2,99 randów,
 • papryka zielona 1 kg – 1,99 randów,
 • jabłka 1 kg – 1,79 randów,
 • chipsy ziemniaczane – 2,98 randów,
 • woda mineralna 1 l – 1 rand.

RPA - ciekawostki

W kraju tym stosowane są wtyczki elektryczne typu M, dlatego najlepiej, by turysta wziął ze sobą przejściówkę lub kupił ją na miejscu. Wiele hoteli zapewnia je turystom.

Co ciekawe, RPA jest potęgą w dziedzinie wydobywania złota. Aż 40 proc. światowych zasobów pochodzi z tego kraju.

W RPA można stosunkowo tanio zakupić diamenty i inne kamienie szlachetne, trzeba pamiętać jednak o opłaceniu cła

RPA - zasady wjazdu

Polscy turyści wybierający się na wakacje czy wycieczkę nie potrzebują wizy, o ile ich pobyt nie będzie trwać dłużej niż 30 dni. Warunkiem przekroczenia granicy jest ważny paszport, który musi mieć 2 czyste strony.

Co oferuje lokalna kuchnia RPA?

Jedną z atrakcji pobytu w RPA są lokalne restauracje, w których można skosztować wyśmienitych dań o różnym pochodzeniu. W części zachodniej m.in. w Kapsztadzie, popularna jest kuchnia malajska, zjemy tam potrawy na bazie ryżu, z jagnięciną, na ziemi wschodniej dominują potrawy hinduskie. W całym RPA jada się bardzo dużo ryb i owoców morza, dostrzegalne są też wpływy niderlandzkie, w postaci ciężkich, mięsnych potraw z dużą ilością nabiału.

RPA - pogoda

Klimat RPA jest dość zróżnicowany, jednak większość terenów kraju znajduje się w strefie słonecznej i suchej. Na zachodnim wybrzeżu temperatury są niższe, a to za sprawą chłodnego prądu, nadpływającego tam z Antarktydy. Na plażowanie idealnie nadaje się natomiast wybrzeże wschodnie, nawiedzane przez ciepłe prądy pustynne, tworzące subtropikalny klimat. Ze względu na położenie kraju na półkuli południowej, pory roku są tam odwrotne niż w Polsce. Najlepszym momentem na wakacje w Afryce Południowej jest okres od września do grudnia, również wtedy bez problemu znajdziemy tu tani hotel na wypoczynek.

Kapsztad

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon

Przydatne informacje