Wycieczka po RPA

Republika Południowej Afryki jest niezwykle ciekawym krajem, gdzie na każdym kroku można podziwiać wspaniałe krajobrazy. Stykają się tutaj ze sobą kultury; europejska i afrykańska, dzięki czemu w tamtejszych miastach panuje olbrzymia różnorodność.

Najlepiej ocenione hotele w RPA

Republika Południowej Afryki

RPA znajduje się na samym krańcu Afryki Południowej, od północy graniczy z Namibią, Botswaną, Zimbabwe i Mozambikiem. Zachodnie wybrzeże kraju leży nad Oceanem Atlantyckim, natomiast południowo-wschodnie nad Morzem Indyjskim. W każdej części RPA można znaleźć ciekawe atrakcje, dlatego najlepiej zwiedzać ten kraj w ramach wycieczki objazdowej.

Turyści nastawieni na plażowanie mają w RPA do dyspozycji linię brzegową ciągnącą się przez 2500 kilometrów, wiele plaż okolonych jest malowniczymi, pionowymi skałami. W poszukiwaniu dzikiej przyrody warto zapuścić się na safari po sawannie w Parku Kruegera, organizatorzy zabierają uczestników bezpośrednio z Johannesburga. Spotkamy tam gepardy, strusie, słonie, bawoły, żyrafy, lwy i wiele innych. Można je fotografować z bezpiecznej odległości, największe skupiska zwierząt występują przeważnie przy wodopojach.


Co warto zobaczyć w RPA? Zwiedzanie i przyroda

Najbogatszym miastem RPA i zarazem największym jest Johannesburg, do dzisiaj w jego okolicy wydobywane jest złoto. Co prawda nie ma tam zbyt wiele zabytków, jednak warto spędzić tam chociaż dzień, aby móc później porównać jego blichtr z zaniedbaniem innych metropolii. Oprócz złota, w RPA wydobywano również diamenty, w miasteczku Kimberley można zwiedzić dawną kopalnię tego kamienia, obecnie przemianowaną na skansen.

W zachodniej części kraju, szczególnie na wybrzeżu, najlepiej będą się czuć amatorzy pieszych wycieczek. Rozciąga się tam Garden Route, szlak turystyczny z widokiem na wybrzeże, biegnący pośród bujnej, tropikalnej roślinności. W tej części kraju mieści się też Kapsztad, piękne miasto pełne kontrastów, z jednej strony mamy tam elegancką architekturę kolonialną i dobre hotele, z drugiej natomiast slumsy. W okolicy miasta znajdziemy Górę Stołową, wysoką na 1080 metrów o niezwykle płaskim szczycie. Warto wjechać na jej szczyt kolejką lub wejść pieszo, korzystając ze szlaków.

We wschodniej części wybrzeża, nad Oceanem Indyjskim, znajdziemy Góry Smocze, okolone Parkiem Narodowym Drakensberg. Jest to kolejne miejsce w RPA, które najlepiej zwiedzić pieszo, organizowane są też tanie wycieczki z lokalnym przewodnikiem.

RPA - pogoda, kuchnia i ciekawostki

Klimat RPA jest dość zróżnicowany, jednak większość terenów kraju znajduje się w strefie słonecznej i suchej. Na zachodnim wybrzeżu temperatury są niższe, a to za sprawą chłodnego prądu, nadpływającego tam z Antarktydy. Na plażowanie idealnie nadaje się natomiast wybrzeże wschodnie, nawiedzane przez ciepłe prądy pustynne, tworzące subtropikalny klimat. Ze względu na położenie kraju na półkuli południowej, pory roku są tam odwrotne niż w Polsce. Najlepszym momentem na wakacje w Afryce Południowej jest okres od września do grudnia, również wtedy bez problemu znajdziemy tu tani hotel na wypoczynek.

Jedną z atrakcji pobytu w RPA są lokalne restauracje, w których można skosztować wyśmienitych dań o różnym pochodzeniu. W części zachodniej m.in. w Kapsztadzie, popularna jest kuchnia malajska, zjemy tam potrawy na bazie ryżu, z jagnięciną, na ziemi wschodniej dominują potrawy hinduskie. W całym RPA jada się bardzo dużo ryb i owoców morza, dostrzegalne są też wpływy niderlandzkie, w postaci ciężkich, mięsnych potraw z dużą ilością nabiału.

W RPA można stosunkowo tanio zakupić diamenty i inne kamienie szlachetne, trzeba pamiętać jednak o opłaceniu cła. Obywatele Polski nie muszą mieć wizy, aby spędzić wczasy w RPA, do 30-dniowego pobytu w kraju upoważnia ważny paszport.

Przydatne informacje