Solina - Przewodnik

<strong>Solina</strong> to wyjątkowo malownicze miejsce. Turyści chętnie przyjeżdżają do tego urokliwego zakątka na południu <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/polska/" target="_blank">Polski</a> by obcować z niezwykłą przyrodą, a nawet wypocząć „na plaży”. Z kolei Jezioro Solińskie zaprasza do siebie wszystkich miłośników sportów wodnych. Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu miejscu i sprawdźmy, czy warto spędzić <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/polska/bieszczady/" target="_blank">wakacje w Solnie</a>.
Solina to wyjątkowo malownicze miejsce. Turyści chętnie przyjeżdżają do tego urokliwego zakątka na południu Polski by obcować z niezwykłą przyrodą, a nawet wypocząć „na plaży”. Z kolei Jezioro Solińskie zaprasza do siebie wszystkich miłośników sportów wodnych. Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu miejscu i sprawdźmy, czy warto spędzić wakacje w Solnie.

Wakacje w Solinie – co warto wiedzieć o tym regionie?
Solina to niewielka miejscowość znajdująca się z województwie podkarpackim. Leży ona obok Jeziora Solińskiego, które jest największym w Polsce sztucznym zbiornikiem retencyjnym. Powstał on na skutek spiętrzenie wód rzeki Solinki i Sanu.

Jeszcze do 1999 r. Solina była siedzibą gminną. Obecnie funkcję tę pełni Polańczyk. Miejscowość ta sama w sobie jest niewielka. Natomiast potocznie „Soliną” najczęściej nazywa się region turystyczny znajdujący się wokół Jeziora Solińskiego, jak i sam zalew. Stąd chociażby określenie wybierać się na urlop „nad Solinę”.

Gina Solina słynie z malowniczych krajobrazów, niezwykłej, dziewiczej przyrody i zróżnicowanych terenów, dlatego tak licznie przyjeżdżają tutaj turyści co roku. A czeka na nich tutejsza plaża, szeroka gama sportów wodnych, wiele szlaków dla pieszych jak i rowerzystów w Bieszczadach - o zróżnicowanym stopniu trudności, no i oczywiście doskonała baza noclegowa.

Solina na wczasy – jakie atrakcje nas tutaj czekają?
Będą w tym rejonie koniecznie trzeba zobaczyć słynną zaporę znajdującą się na Jeziorze Solińskim, która ma prawie 650 m długości i ponad 80 m wysokości. Zwiedzać ją można kilka razy dziennie w obecności przewodnika. Godnym uwagi jest też gigantyczny mural z 2015 r., który przedstawia zwierzęta na skarpie zalewu. Co ciekawe, nie powstał on przy użyciu farb, ale myjki pod wysokim ciśnieniem.

Jakie jeszcze mamy atrakcje w Solinie? Oczywiście przepiękne i tak uwielbiane przez turystów Bieszczady. Tutejsze niezliczone szlaki górskie to idealne miejsce dla miłośników pieszej turystyki i trekkingu.

Z Soliny mamy również blisko do Ustrzyk Dolnych, Sanoka (koniecznie musimy wybrać się do największego skansenu w Europie), Cisnej, a także Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Koniecznie trzeba też odwiedzić punkt widokowy na Sawinie. Z tego miejsce doskonale widać panoramę Jeziora Solińskiego na tle bieszczadzkich gór ze szczytami Smerek, Łopiennik i Magóra Łomiańska w tle.

Polska na skróty

Miejsca:
Oferty:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY