Norwegia - Przewodnik

<p>Na krańcach północnych kontynentu europejskiego położona jest Norwegia - kraj słynący z surowego piękna natury, z wysokich klifów i lodowców położonych w urokliwych dolinach. Co przyciąga turystów do <strong>Norwegii</strong> - jednego z najmniej zaludnionych państw w Europie i co rzeczywiście warto tam zobaczyć?

Pogoda w Norwegii

Dzisiaj, 13.4 15°C

Na krańcach północnych kontynentu europejskiego położona jest Norwegia - kraj słynący z surowego piękna natury, z wysokich klifów i lodowców położonych w urokliwych dolinach. Co przyciąga turystów do Norwegii - jednego z najmniej zaludnionych państw w Europie i co rzeczywiście warto tam zobaczyć?

Przede wszystkim Oslo
Stolicą Norwegii jest Oslo - miasto położone nad malowniczym fiordem - Oslofjord. Natura współistnieje tutaj z nowoczesnym miastem, którego mieszkańcy na wyciągnięcie ręki mają piękno surowej przyrody. Oslo jest też jednym z najważniejszych portów w Norwegii, a Norwegowie sami lubią spędzać czas na wodzie. W sezonie żeglarskim na wodach Oslofjordu można zobaczyć całą masę żaglówek, większych i mniejszych jednostek pływających. Co ciekawe, na nabrzeżu Aker Brygge można wsiąść w tramwaj wodny i udać się na przykład na Półwysep Bygdoy.

Jednym z najważniejszych zabytków Oslo jest twierdza i zamek Akershus Festning, pochodzące jeszcze ze średniowiecza. Majestatyczna budowla budząca uzasadniony respekt ma piękne położenie, z widokiem na Oslofjorden.
Państwo przepięknych krajobrazów
Trudno wymienić wszystkie piękne pod względem krajobrazowym miejsca w Norwegii, ponieważ jest ich wiele. Wśród nich trzeba koniecznie zobaczyć:
 

  • Trollstigen - Drogę Trolli, jedną z największych atrakcji turystycznych Norwegii, która obejmuje wąską i stromą szosę z jedenastoma bardzo ostrymi zakrętami, wiodącą na wysokości 852 metrów n.p.m. do przełęczy Alnesreset,
  • Trolltunga - tzw. Język Trolla, będący w rzeczywistości skalnym jęzorem długim na kilkanaście metrów, wiszącym 700 metrów nad taflą jeziora Ringedalsvatnet,
  • Lofoty - nazywane Rajskimi Wyspami Północy - to jedne z najpiękniejszych, niemalże niedostępnych wysp w tym kraju,
  • Preikestolen - tzw. Ambona położona na południowym zachodzie Norwegii, w pobliżu Stavanger, gdzie z toni Lysefjordu wyrasta pod niemal kątem prostym pionowa skała. Wznosi się na wysokość 604 metrów. Przy okazji można zobaczyć sam Lysefjord ze szmaragdowymi wodami - to jeden z piękniejszych norweskich fiordów.
  • Naroyfjordu - prawdziwy cud natury, położony w środkowej części Norwegii, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ma strome zbocza, które równo wystrzeliwują z morza aż na półtora kilometra wysokości.
  • Nordkapp - na północnych krańcach Norwegii znajduje się Nordkapp, czyli Przylądek Północy, na wyspie Mageroya. To ciekawe miejsce ze stromym klifem wyrastającym z morza na wysokość 308 metrów.
  • Geiranger - Król fiordów, znany przede wszystkim z tego, że jest wąski i stromy. Leży na trasie Golde Route, która biegnie przez przełęcze i łączy dwa fiordy.
  • Góry Jotunheimen - urzekają swoim surowym pięknej, znajdują się tu niebosiężne szczyty, a także liczne lodowce, potoki i wodospady. Nazwa masywu oznacza siedzibę olbrzymów i odnosi się do wierzeń wikingów.

Norwegia dla turysty oznacza w pierwszej kolejności możliwość obcowania z nietkniętą ludzką ręką, dziewiczą przyrodą. Można spotkać tu łosie i renifery na północy, a także wiele innych dzikich zwierząt. Niekiedy na horyzoncie jawi się Zorza Polarna. Wyprawa do Norwegii dla wielu będzie spełnieniem marzeń.


Norwegia na skróty

Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY