Oslo - Przewodnik

<strong>Informacje podstawowe:</strong>

Pogoda w Oslo

Dzisiaj, 23.6 22°C
Informacje podstawowe: Liczba mieszkańców: 500 tys.
Polska ambasada: Olav Kyrres plass 1, tel. 22430015
Numer kierunkowy telefonu: 00 472
Ważniejsze numery telefonu:
Policja: 112
Pierwsza pomoc: 113
Czas lokalny: Warszawa 12.00, Oslo 12.00

Komunikacja miejska:
Autobusy: w obrębie miasta ok.20 linii
Tramwaje: 8 linii przecinających centrum miasta ze wschodu na zachód
Metro: Tunnebanen ( T-Bane) 8 linii, które łączą się w centrum miasta, tworzą sieć miejską z przedmieściami, 4 linie biegną na zachód (Vest), 4 inne na wschód (Ost)

Promy: między centrum Oslo a odległymi przedmieściami i wysepkami Oslofjorden

Adres informacji turystycznej: Norges Informasionssenter (Norweskie Centrum Informacji), Vestbaneplassen 1

Historia

Nazwa Oslo pochodzi od staronorweskich słów: Ais - bóg i Lo - pole. Miasto jest najstarszą ze stolic krajów skandynawskich. Według kronikarza Snorre Sturlasona miasto zostało założone ok. 1048 roku przez Haralda III Srogiego. Syn Haralda, Olav Kyrre, ustanowił w mieście biskupstwo i ufundował katedrę.

Jednakże siedzibą władców Norwegii nadal pozostawało Bergen. Oddzielne siedziby władz państwowych i kościelnych przysparzały problemów, zwłaszcza komunikacyjnych. Dzięki Hakonowi V udało się przenieść siedzibę do wybudowanego zamku Ahershus w Oslo na początku XIV wieku.

Miasto przeżywało rozkwit do 1349 roku, roku epidemii dżumy, której ofiara padła połowa mieszkańców miasta. Kryzys pogłębił się gdy w 1397 roku Norwegia znalazła się pod kontrolą Duńczyków. O rozwoju miasta zadecydował rozkaz króla Danii, Chrystiana IV, nakazujący przenieść całe miasto na zachód gdzie leży obecnie zmieniając nazwę z Oslo na Christianię.

W 1814 roku wraz z całą Norwegią udało się miastu oderwać od Danii, w 1905 roku po rozwiązaniu unii Norwegii ze Szwecją nadchodzi pełna niezależność. Nazwę Oslo przywrócono w 1925 roku.

Do lat 50-tych pozostawało mało interesującym miastem, po czym nastąpił dynamiczny rozwój. Obecnie jest ważnym międzynarodowym ośrodkiem handlowym i wielkomiejska metropolią.


Główne atrakcje

Główna arteria miasta, Karl Johans z dworca kolejowego biegnie pod górę obok katedry (Domkirke, koniec XVII wieku) i dociera do budynku parlamentu - Stortinget. Jest to wspaniały przykład architektury neoromańskiej, wzniesiony w 1866 roku.

Ulica następnie opada w dół obok uniwersytetu i prowadzi do Pałacu Królewskiego (Det Kongelige Slott), położonego w parku na zachodnim krańcu śródmieścia. Pałac został zbudowany w latach 1825-1848.

Warto zobaczyć oryginalny w zamyśle kompleks Akar Brygge położonego na południu od pałacu. Na przeciwko wznoszą się dwie nowoczesne, charakterystyczne dla miasta wieże ratusza (Radhus). Po zachodniej stronie Eidsvolls plass wznosi się neoklasycystyczny gmach Teatru Narodowego (Nationaltheatret) zbudowany w 1899 roku.

Na pofałdowanym półwyspie z widokiem na przystań od strony dworca kolejowego stoją surowe mury zamku Akershus (Akershus Slott). Płucami miasta są natomiast rozciągające się zielone tereny, zwane Nordmarka, wśród których przebiegają szlaki piesze i narciarskie. Wspaniałym miejscem na odbycie spaceru jest wschodnie nabrzeże głównej przystani Oslo. Rozpościera się stąd cudowny widok miasta i jego średniowiecznej zabudowy.

Szczególnie popularne miejsce w Oslo to park Frogner. Dzieje się tak za sprawą granitowych rzeźb Vigelanda przedstawiających 150 grup ludzkich, będących alegorią losu człowieka.


Muzea i galerie

Norweskie Muzeum Ludowe (Norsk Folke Museum), Museumveien 10 - dzieła sztuki ludowej, meble, ubiory i ekspozycje dotyczące obyczajów; część muzeum to skansen z przeniesionymi tu drewnianymi stodołami, stajniami, magazynami i budynkami mieszkalnymi pochodzącymi z okresu XVII - XIX wieku.

Galeria Narodowa (Nasjonalgallersjet), Universitetgata 13 - zawiera zbiór dzieł twórców norweskich, którzy zaistnieli w sztuce przed wybuchem II wojny światowej oraz zbiory sztuki europejskiej m.in. dzieła impresjonistów, autoportret Van Gogha, jednakże największą atrakcją jest zbiór dzieł Edwarda Muncha.

Muzeum Fram (Frammuseet), obok przystani Bygdoynes - jest to olbrzymia trójkątna sala prezentująca statek polarny Fram, który największe dni chwały osiągnął w 1911 roku, kiedy na jego pokładzie wyruszył w ekspedycję Roald Amundsen, docierając w pobliże bieguna południowego.

Muzeum Muncha (Munch - museet), Toyengata 53 - artysta w testamencie wszystkie swoje prace zapisał radzie miejskiej, zbiór ten to kilka tysięcy obrazów, sztychów, rysunków, grafik i zdjęć. Skatalogowanie i uporządkowanie dzieł w celu wystawienia zajęło prawie dwadzieścia lat.


Zakupy

W Oslo najbardziej znaną siecią supermarketów jest Rimi, do której należy wiele sklepów, np. na Rosekrantzgate 20 i które oferują korzystne ceny towarów.

Najlepszym targowiskiem w mieście jest Youngstorget, na północ od katedry wzdłuż Torggota.

Z pamiątek warto zaopatrzyć się w ciepłe swetry przyozdobione motywami z kultury norweskiej i zakupić wspaniałe trolle, wyrób miejscowych rzemieślników, przynoszące szczęście i fortunę.

Gdzie zjeść


Grand Café, Karl Johans gate 31, tel. 22429390 - w lokalu, odwiedzanym przez Ibsena, można zjeść elegancki obiad; oferuje gotowe zestawy obiadowe oraz dowolny wybór z różnorodnego menu, dodatkową atrakcją jest staroświecki styl.

Fjordflower, Stranden 30, Akker Brygge - restauracja z największym w mieście wyborem owoców morza, specjalnością lokalu są ostrygi.

Engebret Café, Bankplassen 1, tel. 22336694 - przytulna restauracja w zabytkowym budynku, specjalnością przysmaki kuchni norweskiej, tj. renifery i ryby, latem można zjeść posiłek w ogródku.

Vegeta Vesthus, Munkkedmsveien 3b - wegetariańska restauracja o skromnym wystroju, bufet samoobsługowy z pysznymi sałatkami, mieszankami warzyw, pizzą, ziemniakami i ryżem, a także szwedzki stół, nie podaje się alkoholu.


Rozrywka

Miasto oferuje wiele sposobów aktywnego spędzenia czasu. W okolicach miasta można wędkować, korzystać z kortów tenisowych prywatnych i miejskich (w parku Frogner), odkrytych i krytych basenów oraz kręgielni, m.in. Solli Bowlinghall, Drammensveien 40.

Warto zajrzeć do eksperymentalnego Det Apne Teater (Toyenbekken 34), w którym co tydzień wystawiana jest nowa sztuka. W Teatrze Narodowym (Nationaletheatret) na Stortingsgata 15 odbywa się corocznie Festiwal Ibsenowski, na który zjeżdżają zespoły teatralne z całego świata z własnymi inscenizacjami sztuk wielkiego dramaturga.

W sierpniu odbywa się w stolicy Międzynarodowy Festiwal Jazzowy, w trakcie którego odbywaj się występy uliczne i koncerty w klubach. W październiku ma miejsce Festiwal Muzyki Nowoczesnej Ultima.

Koncerty muzyki poważnej odbywają się w salach dawnych rady miejskiej - Gamle Logen (Grev Wedels plass 2) oraz w Sali Koncertowej przy Munkenlamsveien 14. Latem odbywają się bezpłatne koncerty muzyki poważnej na dziedzińcu Muzeum Vigelanda przy Nnobelsgate.

Najchętniej odwiedzane i najmodniejsze kluby nocne znajdują się w samym centrum miasta przy Karl Johans gate i jej okolicach.

Norwegia na skróty

Oferty: