Gospodarka Luksemburga

Luksemburg jest jednym z <strong>najbogatszych</strong> państw Unii Europejskiej.

Pogoda w Luksemburgu

Dzisiaj, 28.3 9°C
Luksemburg jest jednym z najbogatszych państw Unii Europejskiej. Szybki rozwój początkowo zawdzięczał wydobyciu rud żelaza na południu kraju. Rozwinięto wówczas przemysł metalurgiczny, maszynowy i metalowy.

Dalszy rozkwit Wielkie Księstwo Luksemburga zawdzięcza udanej rozbudowie sektora usługowego, zwłaszcza części finansowo-bankowej.

Liberalne ustawodawstwo finansowe i handlowe, niskie podatki, tajemnica bankowa, zyski kursowe, wielojęzyczność powodują, że Luksemburg wyrósł na ważne centrum finansowe, skupiające liczne banki, instytucje finansowe i giełdowe.

Rolnictwo zapewnia w znacznym zakresie żywnościową samowystarczalność kraju, dostarcza surowców przemysłowi, a jego produkty są także towarem eksportowym.

Podstawą rolnictwa jest hodowla bydła (głównie mlecznego) i trzody chlewnej. Uprawia się zboża: jęczmień, pszenicę i owies oraz buraki cukrowe, ziemniaki, a także warzywa i owoce.

Wzdłuż doliny Mozeli ciągną się winnice, z których pochodzą słynne wina: Riesling i Pinot. W okolicach stolicy znajdują się wielkie plantacje róż, które są ważnym surowcem przemysłu perfumeryjnego państwa.

Luksemburg eksportuje stal, maszyny, tworzywa i włókna syntetyczne. Importuje środki transportu, surowce i paliwa oraz chemikalia.

Partnerami handlowymi kraju są przede wszystkim Belgia, Francja i Niemcy. Dobrze rozwinięty jest także przemysł materiałów budowlanych (w tym cementowy) w oparciu o wydobycie piasków, żwirów, gipsu i kruszywa.

Około 50 % miejsc pracy zajmują cudzoziemcy, głównie Portugalczycy i Włosi oraz dojeżdżający do pracy z państw sąsiednich. Spowodowane jest to niewielkim przyrostem naturalnym, który wynosi 3 %. Utrzymująca się na stałym poziomie liczba mieszkańców nie wystarcza dla obsadzenia nowo powstałych stanowisk.

Luksemburg na skróty

Miejsca:
Oferty:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY