Historia Jordanii

<p>Poczatki panstwowosci na terenie dzisiejszej Jordanii datowane sa na XIII wiek p.n.e., kiedy to zamieszkiwaly tam semickie plemiona: Ammonitów, Edomitów i Moabitów. Dopiero w 300 lat pózniej zostaly one podbite, a ich osady przejete przez królestwo izraelskie. Nastepnie Jordania wchodzila w sklad kolejno imperium asyryjskiego, Babilonii, Persji i imperium Seleucydów.<br/> Okolo VI w p.n.e. na poludniu Jordanii istnialo panstwo Nabatejczyków, podbite wraz z calym krajem przez Rzymian w II wieku naszej ery. Kraj stal sie czescia Bizancjum po upadku cesarstwa rzymskiego i jego podziale. Od V do lat 30. VII wieku n.e. na terenie Jordanii zamieszkiwali chrzescijanscy Arabowie - Ghassanidzi. Pózniej Jordanie podbili muzulmanie i wlaczyli ja do arabskiego kalifatu.

Poczatki panstwowosci na terenie dzisiejszej Jordanii datowane sa na XIII wiek p.n.e., kiedy to zamieszkiwaly tam semickie plemiona: Ammonitów, Edomitów i Moabitów. Dopiero w 300 lat pózniej zostaly one podbite, a ich osady przejete przez królestwo izraelskie. Nastepnie Jordania wchodzila w sklad kolejno imperium asyryjskiego, Babilonii, Persji i imperium Seleucydów.
Okolo VI w p.n.e. na poludniu Jordanii istnialo panstwo Nabatejczyków, podbite wraz z calym krajem przez Rzymian w II wieku naszej ery. Kraj stal sie czescia Bizancjum po upadku cesarstwa rzymskiego i jego podziale. Od V do lat 30. VII wieku n.e. na terenie Jordanii zamieszkiwali chrzescijanscy Arabowie - Ghassanidzi. Pózniej Jordanie podbili muzulmanie i wlaczyli ja do arabskiego kalifatu.

Dokladnie w roku 1099 Jordania stala sie czescia Królestwa Jerozolimy, które trwalo az do czasu przejecia jej przez egipskich mameluków. Przez niemal 400 lat, od 1517 do 1918 roku terenami dzisiejszej Jordanii rzadzila Turcja. W 1923 roku mandat nad terytorium Jordanii uzyskala od Ligi Narodów Wielka Brytania i stworzyla na jego podstawie emirat Transjordanii, zlokalizowany na wschód od rzeki Jordan. W 1945 roku, po zakonczeniu II wojny swiatowej przystapil on do Ligii Arabskiej, aby po roku formalnie uzyskac pelna niezaleznosc od Wielkiej Brytanii. Wazna data w historii kraju jest ogloszenie przez Królestwo Transjordanii niepodleglosci, 25 maja 1946 roku.
Tym samym Jordania stala sie królestwem, w którym wladze sprawowal Abd Allah ibn Husajn. Dwa lata pózniej wojska jordanskie po utworzeniu Izraela zaatakowaly nowe panstwo i zajely Zachodni Brzeg Jordanu oraz Stare Miasto w Jerozolimie. Po wielu walkach i zawirowaniach politycznych ostatecznie Jordania poniosla kleske w walce o Jerozolime, kiedy to Liga Arabska oglosila utworzenie Strefy Gazy rzadu Calej Palestyny i w 1949 roku podpisano zawieszenie broni.

W 1950 roku utworzono Jordanskie Królestwo Haszymidzkie, które obejmowalo swoim zasiegiem takze nowo zdobyte ziemie palestynskie. Król dazyl za wszelka cene do asymilacji Jordanczyków i Palestynczyków, co nie podobalo sie tym ostatnim. Ostatecznie w 1951 roku doszlo do zamachu na króla Abd Allaha, który poniósl smierc z rak Palestynczyka Mustafy Szukriego Aszu. Po smierci króla wladze w Jordanii przejal jego syn, Talal, a w 1953 roku jego syn Husajn ibn Talal. Po konflikcie politycznym z Wielka Brytania, z Jordanii wycofano oficerów brytyjskich, utworzono Federacje Arabska, jako unie królestw haszymidzkich. Glowa federacji zostal wówczas król Iraku Fajsal II. Jordania ponownie stala sie odrebnym krajem 2 sierpnia 1958 roku, kiedy rozpadla sie Federacja Arabska. W 1960 roku w wyniku podjetej przez Husajna decyzji, wszyscy Palestynczycy w Jordanii uzyskali Jordanskie obywatelstwo. Pózniej powstala Organizacja Wyzwolenia Palestyny, która przez lata coraz mocniej przeciwstawiala sie polityce Husajna.
W dniach od 5 do 10 czerwca 1967 roku, na zachodnim brzegu Jordanu rozegrala sie tzw. wojna szesciodniowa, pomiedzy Jordania a Izraelem, w wyniku czego z terenów tych do Jordanii ucieklo kilkaset tysiecy Palestynczyków. Panstwo chcialo odzyskac utracone tereny, dlatego organizacjom palestynskim dalo wolna reke w dzialaniu. Dopiero 26 lipca 1970 roku Jordania przyjela plan pokojowy Williama Rogersa, w wyniku czego Izrael wycofal sie z ziem zajetych.

Walki pomiedzy Jordanczykami a Palestynczykami trwaly wiele lat, w ramach wojny domowej. W 1999 roku zmarl król Husajn, a wladca Jordanii zostal jego syn Abd Allah, który uspokoil stosunki zagraniczne, zawierajac uklady z USA i UE. Dzis system Jordanii nie jest nadal demokratyczny. W 2014 roku kraj ten wlaczyl sie do miedzynarodowej interwencji przeciwko tzw. Panstwu Islamskiemu.
 


Opinie o miastach w Jordanii

4,4
Aqaba Gabriel
Tradycyjne targowiska i sklepy ( sprzedawcy nie są zbyt natarczywi, meczety ( do niektórych można wejść ), kilka stanowiska archeologicznych , skromne muzeum przy plaży miejskiej, kluby plażowe - dodatkowo płatne - ok. 10 JD. W odległości kilku godzin jazdy samochodem znajdziemy przepiękną ( szczególnie o zachodzie słońca) pustynie Wadi Rum, zamki krzyżowców (np. Kerak) , starożytne miasto - perłę Jordanii - Petrę ( polecam zaplanować na zwiedzanie jej co najmniej jeden cały dzień , choć pozostanie niedosyt, wycieczkę nad Morze Martwe, górę Nebo ( przecudowne widoki na biblijną krainę Kanaan) oraz Amman

Jordania na skróty

Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY