Geografia Jordanii

<p><strong>Jordania</strong> lezy w strefie <strong>klimatu zwrotnikowego - kontynentalnego suchego</strong>. Wyjatkiem sa tu wylacznie krance pólnocno-zachodnie, gdzie panuje klimat umiarkowany kontynentalny.<br/> Kraj zbudowano nad rzeka Jordan, od której Jordania wziela swoja nazwe. Jest ona najwieksza rzeka Jordanii. Spotyka sie tu równiez rzeki okresowe. Najwiekszym slodkowodnym akwenem w kraju jest sztuczny zbiornik King Talal, na rzece Az-Zarka.

Jordania lezy w strefie klimatu zwrotnikowego - kontynentalnego suchego. Wyjatkiem sa tu wylacznie krance pólnocno-zachodnie, gdzie panuje klimat umiarkowany kontynentalny.
Kraj zbudowano nad rzeka Jordan, od której Jordania wziela swoja nazwe. Jest ona najwieksza rzeka Jordanii. Spotyka sie tu równiez rzeki okresowe. Najwiekszym slodkowodnym akwenem w kraju jest sztuczny zbiornik King Talal, na rzece Az-Zarka.

W przewazajacej czesci Jordania jest krajem wyzynnym. Wiekszosc jej terenu zajmuja równiny polozone na wysokosci od 700 do 1000 m n.p.m. Na poludniu dominuje pólpustynny krajobraz - znajduja sie tu regiony Moab i Idumea, zas na wschodzie przewazaja pustynie, w tym pustynia Harra, gdzie dominuja rozlegle pola czarnych law pochodzenia wulkanicznego. Na pólnocnym zachodzie Jordanii uksztaltowanie terenu sprzyja rozwojowi osadnictwa. Najwyzszym punktem Jordanii jest góra Dzabal Umm ad Dami w górach Dzabal-asz-Szara, polozona na poludniowym zachodzie kraju, wznoszaca sie na 1854 m n.p.m. Najnizszym punktem jest z kolei depresja Morza Martwego, siegajaca 408 m p.p.m.

 


Opinie o miastach w Jordanii

4,0
Tala Bay Dominika
Boskie miejsce:) Przepiękna zabudowa, uliczki, baseny, plaże, marina - fantastyczne. Tala Bay Resort, to zamknięty odcinek wzdłuż morz z kilkoma hotelami, mariną i miasteczkiem wokół - to bezdyskusyjnie atut lokalizacyjny hoteli w Tela Bay. Do Akaby kilkanaście km, ale kilka razy dziennie jeżdżą z hoteli bezpłatne busy.

Jordania na skróty

Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY