Temperatury i pogoda na Minorce

Pogoda na Minorce

Dzisiaj, 24.02 13 °C
Jutro, 25.02 15 °C
Pojutrze, 26.02 16 °C

Pogoda w Minorce jest charakterystyczna dla klimatu śródziemnomorskiego. Co to oznacza w praktyce? Podróżując na tę hiszpańską wyspę, możemy spodziewać się niezwykle suchego i gorącego lata, a także łagodnej zimy. Opady deszczu w tym regionie są bardzo rzadkie, a ich największą ilość odnotowuje się w sezonie między grudniem a lutym. Średnie temperatury w Minorce w lecie wynoszą 28-32°C, a w zimie rzadko kiedy spadają poniżej 11°C. Wiatry, zwłaszcza tramontana, mogą wpływać na pogodę w tej części Hiszpanii, przynosząc zimniejsze powietrze kontynentalne.

Kiedy najlepiej jechać na Minorkę?

Wielu turystów wybiera się na tę hiszpańską wyspę w okresie letnim, między czerwcem a wrześniem. Średnie temperatury na Minorce w tym czasie wynoszą 28-32°C i panują wtedy idealne warunki do plażowania, kąpieli w morzu i zwiedzania okolicy. Innym, atrakcyjnym terminem jest wiosna (kwiecień-maj) lub jesień (październik). Minorka oferuje wtedy przyjemną aurę, spokojną atmosferę oraz szereg atrakcji turystycznych. Zima będzie atrakcyjna dla osób, które chcą uniknąć tłumów i niestraszne im są nieco chłodniejsze warunki pogodowe.

Najcieplejsze miesiące na Minorce

Najwyższe temperatury na Minorce odnotowuje się w lipcu i sierpniu. Termometry w ciągu tych dwóch miesięcy pokazują średnio 32°C, choć nierzadko zdarzają się wartości blisko 35 kresek, a nawet więcej. Morze Śródziemne nagrzane jest do poziomu przyjemnych 23-25°C, a w wodzie można zaobserwować wielu turystów uprawiających sporty. Warto pamiętać, że podczas tego najcieplejszego okresu w Hiszpanii, należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i ochronę przeciwsłoneczną.

Kiedy jest najcieplejsza woda na Minorce?

Morze Śródziemne nagrzane jest do najwyższych temperatur w Minorce w lipcu i sierpniu. Termometry po zanurzeniu w wodzie pokazują średnie wartości na poziomie 23-25°C. Te dwa miesiące to idealny okres na kąpiele, uprawianie sportów wodnych oraz aktywne plażowanie. W tym czasie najwięcej osób wybiera się na wyspę, skuszeni tak atrakcyjnymi warunkami. Jeśli jednak nieco zimniejsza woda Ci nie przeszkadza, możesz rozważyć pobyt w Minorce na wiosnę lub wczesną jesień, kiedy Morze Śródziemne ma średnią temperaturę 17-21°C.

Pogoda na Minorce w styczniu

Styczeń na tej hiszpańskiej wyspie jest stosunkowo chłodny i wilgotny. Średnie temperatury na Minorce wynoszą 11°C w dzień i 1°C w nocy. Opady deszczu są względnie niskie w porównaniu do innych części Europy, jednak można spodziewać się kilku mokrych, pochmurnych dni. Słońce ogrzewa nas przez mniej więcej 5 godzin dziennie, a Morze Śródziemne wychłodzone do 14°C nie jest atrakcyjne do kąpieli. Styczeń nie jest okresem na plażowanie, ale jeśli lubisz spokojne miejsca i spacery, to Minorka w tym okresie naprawdę Cię zachwyci.

Pogoda na Minorce w lutym

Luty pod względem pogodowym jest bardzo podobny do stycznia. Średnie temperatury na Minorce wynoszą 12°C w dzień i 2°C w nocy. Na chłodne wieczory warto zadbać o ciepłą garderobę. W ciągu dnia można spodziewać się sporadycznych deszczów, a słońce, które świeci przez mniej więcej 7 godzin, może być przeganiane przez ciemne chmury. Morze Śródziemne jest wciąż zbyt zimne do kąpieli (13°C), ale można podziwiać go z poziomu pięknych, jeszcze pustych plaż. Luty to dobry czas na piesze wycieczki i zwiedzanie ważnych miejsc kulturowych.

Pogoda na Minorce w marcu

Marzec przynosi niewielkie ocieplenie w Hiszpanii, a pogoda staje się charakterystyczna dla wiosny w klimacie śródziemnomorskim. W tym okresie można spodziewać się zmiennej, kapryśnej aury. Temperatury w Minorce w marcu wynoszą w granicy 16°C w dzień i 3°C w nocy. Długość dnia zwiększa się, dzięki słońcu, które grzeje nas przez mniej więcej 6 godzin. Plaże zaczynają powoli ożywać, choć temperatura Morza Śródziemnego (14°C) wciąż nie zachęca do kąpieli w nim. Ten pierwszy, wiosenny miesiąc to dobry czas na zwiedzanie wyspy i korzystanie z lokalnych atrakcji.

Pogoda na Minorce w kwietniu

Kwietniowa pogoda jest bardziej przyjazna dla turystów, co widać po coraz bardziej zapełniających się uliczkach hiszpańskiej wyspy. Temperatury na Minorce wynoszą średnio 17°C w dzień i 6°C w nocy. Ilość deszczu jest coraz mniejsza, a słońce świeci coraz dłużej, bo przez 8 godzin dziennie. Większa ilość turystów decyduje się na spokojne spacery po plaży i podziwianie Morza Śródziemnego z daleka, bo jego wody wciąż utrzymują temperaturę 14°C. Kwiecień to idealny okres na piesze, jak i rowerowe wycieczki, a także odkrywanie lokalnej kultury w jeszcze spokojnej atmosferze.

Pogoda na Minorce w maju

Maj jest już zdecydowanie przyjemny i sprzyja wszelkim aktywnościom turystycznym na świeżym powietrzu. Atmosfera staje się typowo wiosenna, a dodatkowym atutem jest możliwość podziwiania roślinności budzącej się do życia po zimowym śnie. Średnie temperatury na Minorce wynoszą 22°C w dzień i 9°C w nocy. Na chłodniejsze wieczory dobrze jest mieć ze sobą ciepłą garderobę. Słońce ogrzewa nas przez mniej więcej 9 godzin, a Morze Śródziemne powoli nagrzewa się, w maju osiągając przyjemne 17°C. Opady deszczu utrzymują się na niskim poziomie.

Pogoda na Minorce w czerwcu

Czerwiec to początek najwyższych temperatur w Minorce oraz przyjemnej, letniej aury. Termometry pokazują średnio 28°C w dzień i 13°C w nocy. Opady deszczu są niskie, a ze względu na słońce, które ogrzewa nas przez mniej więcej 11 godzin, możemy więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Morze Śródziemne nagrzane do poziomu 20°C przyciąga coraz większą liczbę turystów, a plaże stopniowo się zapełniają. Czerwiec to popularny okres na podróżowanie na tę hiszpańską wyspę, a w powietrzu daje się wyczuć wesołą, wakacyjną atmosferę. Większość atrakcji jest już otwartych i można z nich korzystać do późnych godzin.

Pogoda na Minorce w lipcu

Lipiec jest niezwykle gorący i słoneczny i jest jednym z najcieplejszych miesięcy na wyspie. Temperatury na Minorce szybują w górę i wynoszą średnio 32°C w dzień i 13°C w nocy. Opady deszczu w tym okresie praktycznie nie występują, a słońce, które ogrzewa nas przez mniej więcej 12 godzin dziennie, sprzyja długim spacerom i wycieczkom. Morze Śródziemne osiąga przyjemne 23°C, a w wodzie można zobaczyć wielu kąpiących się turystów, bądź tych, którzy uprawiają sporty wodne. Lipiec to popularny okres na wakacje na Minorce, bo panują wtedy naprawdę sprzyjające warunki pogodowe.

Pogoda na Minorce w sierpniu

Sierpień to kontynuacja lipcowych upałów i szczytu sezonu turystycznego. Średnie temperatury na Minorce wynoszą 32°C w dzień i 13°C w nocy. Ten letni miesiąc charakteryzuje się długimi, ciepłymi dniami, podczas których słońce ogrzewa nas przez aż 11 godzin. Opady deszczu w tym czasie praktycznie nie występują, co potęguje wrażenie suszy i gorąca. Morze Śródziemne nagrzane do przyjemnych 25°C stanowi główną atrakcję turystyczną, a plaże są pełne turystów. Sierpień to idealny miesiąc dla osób spragnionych słońca i wakacyjnej atmosfery.

Pogoda na Minorce we wrześniu

Wrzesień w tej części Hiszpanii jest wciąż bardzo atrakcyjny pod względem pogodowym. Temperatury na Minorce wynoszą średnio 28°C w dzień i 13°C w nocy, co stwarza idealne warunki do wszelkich aktywności na świeżym powietrzu. Niewątpliwym atutem tego miesiąca jest mniejsza ilość turystów na plażach oraz spokojniejsza atmosfera. Kąpiele w Morzu Śródziemnym nagrzanym do poziomu 23°C są wciąż możliwe i dla większości będą bardzo przyjemne. Słońce raczy nas swoimi promieniami przez mniej więcej 9 godzin dziennie, które warto wykorzystać na plażowanie i zwiedzanie okolicy.

Pogoda na Minorce w październiku

Październik przynosi niewielkie ochłodzenie, choć aura jest wciąż bardzo przyjemna. Temperatury na Minorce wynoszą średnio 20°C w dzień i 8°C w nocy. Na nieco zimniejsze wieczory dobrze zabrać ze sobą ciepłą garderobę. Przyda nam się również parasol ze względu na zwiększające się opady deszczu. Słońce obecne jest na niebie przez mniej więcej 7 godzin, co sprawia, że dni stają się krótsze oraz bardziej pochmurne. Morze Śródziemne utrzymuje 21°C, co pozwala na kąpiele, jednak w nieco chłodniejszych warunkach niż latem. Październik jest dobry dla osób, które szukają kameralnej atmosfery i możliwości spacerowania po pustych plażach.

Pogoda na Minorce w listopadzie

Listopad przynosi ochłodzenie, typowe dla okresu jesiennego w klimacie śródziemnomorskim. Temperatury na Minorce wynoszą średnio 14°C w dzień i 4°C w nocy, więc pakując się na wyjazd w tym czasie, warto zadbać o ciepłą garderobę. Opady deszczu zaczynają się zwiększać, dlatego podczas spacerów dobrze jest mieć ze sobą parasol lub odzież przeciwdeszczową. Słońce ogrzewa nas tylko przez 5 godzin dziennie, które warto wykorzystać na aktywności na świeżym powietrzu. Morze Śródziemne wychłodziło się do poziomu 18°C i coraz mniej turystów decyduje się na kąpiele w nim.

Pogoda na Minorce w grudniu

Temperatury na Minorce w grudniu, choć wciąż wyższe niż w innych częściach Europy o tej samej porze, są jednymi z niższych, jakie odnotowuje się w tym regionie. Termometry pokazują średnio 11°C w dzień i 2°C w nocy. Opady deszczu zwiększają się, a dni stają się krótsze, bo słońce raczy nas swoimi promieniami tylko przez mniej więcej 4 godziny. Kąpiele w Morzu Śródziemnym już nie są raczej możliwe, ponieważ jego wody wychłodziły się do poziomu 14°C. Grudzień to okres bożonarodzeniowy, kiedy to na wyspie można podziwiać świąteczne ozdoby i brać udział w lokalnych tradycjach, co może być niezapomnianym przeżyciem.

Średnie temperatury - Minorka

Temperatura powietrza w dzień [°C]:
styczen 11 luty 12 marzec 16 kwiecien 17 maj 22 czerwiec 28 lipiec 32 sierpień 32 wrzesień 28 październik 20 listopad 14 grudzień 11
Temperatura powietrza w nocy [°C]:
styczen 1 luty 2 marzec 3 kwiecien 6 maj 9 czerwiec 13 lipiec 13 sierpień 13 wrzesień 13 październik 8 listopad 4 grudzień 2
Temperatura wody [°C]:
styczen 14 luty 13 marzec 14 kwiecien 14 maj 17 czerwiec 20 lipiec 23 sierpień 25 wrzesień 23 październik 21 listopad 18 grudzień 14
Liczba godzin słonecznych [h]:
styczen 5 luty 7 marzec 6 kwiecien 8 maj 9 czerwiec 11 lipiec 12 sierpień 11 wrzesień 9 październik 7 listopad 5 grudzień 4