• Od dnia 19 kwietnia 2022 r. wjazd bez wizy dla pobytów turystycznych i tranzytowych do 90 dni w ciągu 180 dni.
 • Możliwość przekroczenia granicy na podstawie ważnego dowodu osobistego​​​​ lub paszportu.
 • Udając się w podróż z dzieckiem, zalecane jest, by zabrać ze sobą wielojęzyczny odpis aktu urodzenia dziecka.
 • Brak szczególnych wymagań dotyczących szczepień.
[data: 20.03.2024]
Przed wykupieniem wycieczki polecamy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie rządowej.
https://www.gov.pl/web/turcja/informacje-dla-podrozujacych

Stambuł

Stambuł to niezwykłe centrum handlowe, finansowe oraz kulturalne Turcji. Miasto to zachwyca ulokowaniem - jedna jego część znajduje się w Azji, a druga w Europie. Można tutaj zwiedzać bez końca, dać się oczarować tutejszej architekturze, a także leniuchować na plaży. Stambuł wakacje tworzy rodzajem przygody, która z każdym krokiem staje się bardziej interesująca. Mnóstwo tu muzeów, monumentalnych świątyń, niezwykle pięknej natury, a także pachnących i wielobarwnych bazarów. To jedno z najstarszych rozwiniętych miast na świecie, dlatego wakacje w Stambule to idealny pomysł na magiczne spędzenie urlopu.

Wakacje w Stambule - co warto zobaczyć?

Jednym z miejsc, których nie można pominąć wybierając się na wymarzone wczasy w Stambule jest oczywiście słynna i przepiękna Hagia Sophia, czyli Świątynia Mądrości Bożej. Powstała ona już w 537 roku i od tego momentu zachwyca odwiedzających. Początkowo stanowiła bizantyjski kościół, jednakże po czasie stała się ona meczetem. Teraz można w jej murach odnaleźć muzeum.

Naprzeciwko świątyni znajduje się kolejna perełka architektoniczna, czyli Błękitny Meczet. Jest on jedynym z największych budynków tego typu w całym mieście. Co ciekawe do środka meczetu prowadzą trzy wejścia, a wewnątrz można podziwiać miękkie czerwone dywany, galerie, biały marmur i ornamenty roślinne. Błękitny Meczet powstał w XVII wieku na rozkaz Ahmeda I.

Wybierając na wakacje do Stambułu, koniecznie należy poświęcić nieco czasu na zobaczenie Wielkiego Bazaru. Grand Bazaar to bowiem jedno z największych i zarazem najstarszych tego typu miejsc na całym świecie. Obecnie składa się na niego ponad 3 tysiące sklepów, które rozlokowane są wzdłuż ponad 60 ulic. Bazar otacza kamienny mur, a jego historia sięga lat 1455/56, kiedy to został utworzony i miał wspierać miasto pod względem handlowym. Obecnie ilość przedmiotów, kolorów i zapachów zachwyca nie mniej niż kiedyś. Warto tutaj zakupić pamiątki i dać ponieść się chwili.

Co ciekawe wybierając na wakacje Stambuł, wycieczki w tym mieście warto robić także po to, by odkryć w nim polskie historie. Można bowiem znaleźć tu słynne Muzeum Adama Mickiewicza, który zmarł dokładnie w tym budynku w 1855 roku i obecnie można tutaj zobaczyć jego dzieła. Interesującym zakątkiem jest oczywiście również słynny Pałac Topkapi, który był rezydencją sułtanów aż przez 4 stulecia.

Stambuł to także plaże, które czekają na turystów przede wszystkim na Wyspach Książęcych. To archipelag znajdujący się na Morzu Marmara, który obejmuje sobą piękne rafy koralowe oraz aż 10 wysp. Połowa z nich ma mieszkańców. Na ich odwiedzenie warto wybrać okres poza sezonem, ponieważ kiedy trwa przybywają tutaj tłumy chętnych do odpoczywania, wiele osób z okolic i nie tylko lubi bowiem relaksować się właśnie w tej części Turcji.

Stambuł – jakie wycieczki fakultatywne ze Stambułu w Turcji?

Wakacje w Stambule mogą obejmować wypoczynek, relaks, zwiedzanie najpiękniejszych miejsc, ale i można skorzystać z wycieczek fakultatywnych. Wśród nich warto wymienić:

 • Rejs po Bosforze – nadal pozostając w obrębie Stambułu, można wybrać się w czasie urlopu spędzanego w tym mieście na relaksujący i pouczający rejs po cieśninie Bosfor. Z zupełnie innej perspektywy można zobaczyć imponujący pałac Topkapi czy Błękitny Meczet i wiele innych zabytkowych budowli miasta.
 • Bursa i góra Uludağ – ze Stambułu warto wybrać się do miasta Bursa. W programie znajduje się najczęściej przejazd kolejką linową, obiad na górze Uludağ czy odwiedziny w Zielonym Meczecie. Bursa to najwcześniejsza stolica Imperium Osmańskiego.
 • Troja – legendarna Troja przyciąga turystów, a podczas wczasów w Stambule można wybrać się na zwiedzanie tego starożytnego miasta i podążyć śladami Achillesa, Hektora, Heleny i Parysa. W Troi znajduje się replika konia trojańskiego. Można zobaczyć tam mające 3700 lat mury miejskie i pozostałości różnych budowli. Ponadto w ramach wycieczki turyści wybierają się na rejs promem po cieśninie Dardanele.
 • Efez – wycieczka do najstarszego w Turcji, znakomicie zachowanego starożytnego miasta Efez, gdzie swój grób ma św. Jan Ewangelista. Można w czasie wycieczki zobaczyć Bibliotekę Celsusa, Świątynię Hadriana czy Agorę i dom, w którym mieszkała Matka Boska. To okazja do zachwycenia się Świątynią Artemidy, która jest jednym z 7 Cudów Starożytnego Świata.

W planowaniu na własną rękę zwiedzania pomoże nasz przewodnik po Stambule. Można zorganizować sobie samodzielnie taką trasę wycieczki, jaka najbardziej przypadnie do gustu turystom.

Hotele w Stambule

Hotele w Stambule mogą mieć stricte miejski charakter, ale też znajdują się tam duże obiekty oferujące rozrywki w postaci basenów, jak np. Doubletree by Hilton Moda. To pięciogwiazdkowy hotel z kilkoma basenami. W niewielkiej odległości od największych atrakcji Stambułu znajduje się m.in. czterogwiazdkowy obiekt Avicenna.

Wakacje z dziećmi w Stambule

Hotele w Turcji w większości przypadków oferują wiele udogodnień dla najmłodszych gości, a jak jest w Stambule? Również można znaleźć takie, które mają własny plac zabaw, brodzik czy zapewniają animacje dla dzieci.

Wczasy w Stambule – oferta cenowa

Ile kosztują wczasy w Stambule czy krótki urlop w tym mieście? Czterodniowy pobyt w 3-gwiazdkowym hotelu ze śniadaniem to wydatek od 1666 zł od osoby. Wyjazd za taką kwotę planowany jest na grudzień. Chcąc spędzić weekend w czerwcu w Stambule w hotelu 4-gwiazdkowym, w ofercie Turcja last minute, można znaleźć propozycję bez wyżywienia w cenie od 2000 zł od osoby. Za tygodniowy pobyt w obiekcie 3-gwiazdkowym ze śniadaniem w cenie w czerwcu trzeba zapłacić od 1650 zł. Jeśli możemy zaplanować wyjazd wcześniej, warto wziąć pod uwagę oferty Turcja first minute, czyli rezerwowane nawet na rok przed urlopem.

Uwaga: podane ceny są orientacyjne.

Czemu Stambuł

miejsce zatłoczone zakupy turystyka bez plaży nadaje się dla grup plażowanie

Stambuł - Najlepiej ocenione hotele

Grand Washington

Turcja, Stambuł, Istambuł

Ocena 4,4 / 5

od 1 565 za osobę

Yigitalp

Yigitalp

Ocena: 4/5

Turcja, Stambuł, Istambuł

Ocena 4,2 / 5

od 1 490 za osobę

Arden City Hotel

Turcja, Stambuł, Istambuł

Ocena 4,1 / 5

od 1 695 za osobę

Grand Mark

Grand Mark

Ocena: 3/5

Turcja, Stambuł, Istambuł

Ocena 4,1 / 5

od 1 252 za osobę

Avicenna

Avicenna

Ocena: 4/5

Turcja, Stambuł, Istambuł

Ocena 4,1 / 5

od 1 465 za osobę

Bekdas Deluxe

Bekdas Deluxe

Ocena: 4/5

Turcja, Stambuł, Istambuł

Ocena 3,4 / 5

od 1 469 za osobę

Arena

Arena

Ocena: 4/5

Turcja, Stambuł, Istambuł

od 1 605 za osobę

Yasmak Sultan

Yasmak Sultan

Ocena: 4/5

Turcja, Stambuł, Istambuł

od 1 686 za osobę

Zdjęcia z regionu

Atrakcje i ciekawe miejsca

Meczet Sulejmana

Meczet Sulejmana

Meczet Sulejmana jest jednym z największych meczetów w Stambule. Został zbudowany za panowania Süleymana Wspaniałego, budowa rozpoczęła się w 1550 roku i trwała zaledwie siedem lat. Meczet stoi na jednym ze wzgórz, które jest dobrze widoczne ze wszystkich części Stambułu, dlatego jest naturalnie jego punktem orientacyjnym. Budowla posiada w sumie cztery minarety i dziesięć balkonów. Wnętrze zdobią dywany, granitowe kolumny, żyrandole z brązowymi świecznikami, strusie jaja i arkady z łamanych łuków.

Budowle sakralne Budynki historyczne
Pałac Dolmabahçe

Pałac Dolmabahçe

Pałac Dolmabahçe znajduje się na europejskim brzegu Bosforu i służył dawniej jako rezydencja sułtana i centrum Imperium Osmańskiego. Pałac Buckingham i Luwr służyły jako modele architektoniczne dla budynku. Mówi się, że do budowy pałacu zużyto 35 ton złota i kilka innych kamieni szlachetnych.

Pałac jest kompleksem kilku pałaców, pawilonów, meczetów, fontann i dziedzińców. Co ciekawe, główną salę zdobi gigantyczny żyrandol z czeskiego szkła, który jest największym tego typu obiektem, ważącym 4,5 tony i posiadającym 750 lampek.

Budynki historyczne
Wyspy Książęce

Wyspy Książęce

Wyspy Książęce, czyli wyspa Adalar, to archipelag położony około 20 km od wybrzeży Stambułu. Heybeliada, Burgazada, Kınalıada, Büyükada i pięć mniejszych wysp.

W miesiącach letnich Wyspy Książęce są popularnym celem podróży, a ponieważ na wyspach nie wolno poruszać się pojazdami mechanicznymi, miejsce to jest niezwykle spokojne w porównaniu ze Stambułem. Na wyspy można dostać się promem z jedną z sześciu firm żeglugowych.

Wyspy
Wieża Galata

Wieża Galata

Wieża Galata lub Wieża Chrystusa to starożytna wieża znajdująca się w dzielnicy Beyoğlu w Złotym Rogu. Zbudowana w 1348 roku, ma prawie 70 m wysokości i posiada taras widokowy ze spektakularnymi widokami na okolice Stambułu i Bosforu. Stambuł to miasto na wodzie, które jest niezwykle interesujące, gdy ogląda się je z lotu ptaka.

Można również odwiedzić kawiarnię lub restaurację na najwyższym piętrze.

Wieże widokowe Budynki historyczne

Stambuł - Najczęściej kupowane hotele

Grand Washington

Turcja, Stambuł, Istambuł

Ocena 4,4 / 5

od 1 565 za osobę

Yigitalp

Yigitalp

Ocena: 4/5

Turcja, Stambuł, Istambuł

Ocena 4,2 / 5

od 1 490 za osobę

Arden City Hotel

Turcja, Stambuł, Istambuł

Ocena 4,1 / 5

od 1 695 za osobę

Grand Mark

Grand Mark

Ocena: 3/5

Turcja, Stambuł, Istambuł

Ocena 4,1 / 5

od 1 252 za osobę

Avicenna

Avicenna

Ocena: 4/5

Turcja, Stambuł, Istambuł

Ocena 4,1 / 5

od 1 465 za osobę

Bekdas Deluxe

Bekdas Deluxe

Ocena: 4/5

Turcja, Stambuł, Istambuł

Ocena 3,4 / 5

od 1 469 za osobę

Arena

Arena

Ocena: 4/5

Turcja, Stambuł, Istambuł

od 1 605 za osobę

Yasmak Sultan

Yasmak Sultan

Ocena: 4/5

Turcja, Stambuł, Istambuł

od 1 686 za osobę

Stambuł – hotele z najlepszymi opiniami

Adriana S.

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Invia.sk) Data pobytu 29.4. - 2.5.2023 Oceniono: Maj 2023

Avicenna Ocena: 4/5 Turcja, Stambuł

wszystko było super oprócz transferu z lotniska do hotelu, czekaliśmy godzinę na transfer i kiedy wychodziliśmy z hotelu na lotnisko musiałem sam zorganizować i opłacić transfer, mimo że był w cenie , bo nikt z CK się z nami nie skontaktował, mimo że dzwonili do hotelu.

wszystko było super oprócz transferu z lotniska do hotelu, czekaliśmy godzinę na transfer i kiedy wychodziliśmy z hotelu na lotnisko musiałem sam zorganizować i opłacić transfer, mimo że był w cenie , bo nikt z CK się z nami nie skontaktował, mimo że dzwonili do hotelu.

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Ta recenzja została automatycznie przetłumaczona za pomocą Google Translate

Czy ta recenzja była pomocna? (2) (1)

Miroslav A.

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Invia.cz) Data pobytu 29.12.2022 - 1.1.2023 Oceniono: Styczeń 2023

Yigitalp Ocena: 4/5 Turcja, Stambuł

Biorąc pod uwagę, że jedyną zorganizowaną usługą CK był transfer z/na lotnisko, to stanowisko mogło być lepiej określone w propozycjach... Znalezienie odpowiedniego miejsca zajęło nam dość dużo czasu - ok. dziesiątki miejsc przed wyjściem, chmury ludzi, mrok. Ostatecznie wszystko jest super. Doskonałe doświadczenie.

Biorąc pod uwagę, że jedyną zorganizowaną usługą CK był transfer z/na lotnisko, to stanowisko mogło być lepiej określone w propozycjach... Znalezienie odpowiedniego miejsca zajęło nam dość dużo czasu - ok. dziesiątki miejsc przed wyjściem, chmury ludzi, mrok. Ostatecznie wszystko jest super. Doskonałe doświadczenie.

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Ta recenzja została automatycznie przetłumaczona za pomocą Google Translate

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Stambuł – Hotele z opiniami

Stambuł - Ostatnio kupione hotele

Divan-I Ali

Turcja, Stambuł, Istambuł

od 1 089 za osobę

Promise

Ocena: 3/5

Turcja, Stambuł, Istambuł

od 1 137 za osobę

Megaron

Ocena: 3/5

Turcja, Stambuł

od 1 175 za osobę

Fors Hotel

Fors Hotel

Ocena: 3/5

Turcja, Stambuł, Istambuł

od 1 205 za osobę

Grand Palace

Ocena: 3/5

Turcja, Stambuł, Istambuł

od 1 222 za osobę

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Stambuł - mapa

Poradnik turystyczny – Stambuł

Wyjazd do Stambułu można zorganizować na własną rękę, w czym pomóc może nasz przewodnik po Turcji, ale też warto skorzystać z ofert na tanie wakacje w Turcji z naszej strony. Ile trwa lot do Stambułu i jakich cen można spodziewać się w sklepach?

Ile trwa lot do Stambułu?

Stambuł ma własne lotnisko, na które kierowane są loty międzynarodowe. Czas lotu pomiędzy np. Warszawą a Stambułem wynosi około 2,5 godziny.

Jaka waluta obowiązuje w Stambule?

Stambuł jest największym miastem w Turcji. Obowiązuje tu lira turecka. Nie ma jednak problemu, by na bazarach czy w sklepach płacić w dolarach amerykańskich czy w euro.

Jakich cen można się spodziewać w Stambule?

Podczas urlopu w Stambule w sklepach i punktach usługowych na terenie tego miasta można spotkać się z takimi cenami jak:

 • mleko 1 l – 18,90 lir tureckich,
 • Coca-Cola 2,5 l – 35 lir tureckich,
 • sok owocowy 1 l – 25 lir tureckich,
 • pomidory 1 kg – 19,90 lir tureckich
 • banany 1 kg – 29,90 lir tureckich,
 • cytryny 1 kg – 16,75 lir tureckich,
 • wynajem samochodu osobowego (Renault) na 1 dzień – 524,98 lir tureckich.

Jaki transport wybrać w Stambule?

Stambuł jest ogromnym miastem, w którym jednak nietrudno jest się poruszać z wykorzystaniem komunikacji miejskiej. Warto kupić podczas wakacji np. Istanbulkart, czyli plastikową kartę przedpłaconą, która ułatwia kupno tańszych biletów. W Stambule działa świetnie rozwinięta sieć metra, autobusów miejskich, tramwajów, a nawet promów kursujących po Bosforze.

Co oferuje lokalna kuchnia w Stambule?

Pobyt w Stambule to okazja, by spróbować tradycyjnych tureckich potraw, na czele których wyróżnia się kebab – z jagnięciny lub baraniny, serwowany jako szaszłyk, w bułce czy na talerzu z frytkami i warzywami. Tradycyjną potrawą turecką jest lahmacun, czyli pizza nadziewana mięsem mielonym, pomidorami i warzywami. Dla miłośników słodyczy polecana będzie natomiast słodka baklava z ciasta filo, z masłem, pistacjami, orzechami włoskimi i syropem miodowym.

Kiedy najlepiej pojechać na wakacje do Stambułu? Pogoda, klimat

Stambuł znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego, co oznacza, że można się tutaj spodziewać gorącego oraz wilgotnego lata, a także deszczowej zimy. Najlepiej odwiedzić to miasto w maju lub jesienią, czyli w takich miesiącach jak wrzesień i październik. Nadal jest gorąco, jednakże nie ma już aż tak ogromnych upałów, co sprawa, że można zarówno leniuchować na plaży, jak i zwiedzać Stambuł oraz cieszyć się atrakcjami miasta dzieki ofertom np. Itaki. Oczywiście jeśli ktoś bardzo kocha wysokie temperatury to może tu zawitać też latem. Warto wiedzieć, że zimą temperatura nie spada tutaj poniżej zera, więc mimo deszczu także potrafi być bardzo przyjemnie.

Najlepszy miesiąc na wakacje

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 1. Styczeń
 2. Luty
 3. Marzec
 4. Kwiecień
 5. Maj
 6. Czerwiec
 7. Lipiec
 8. Sierpień
 9. Wrzesień
 10. Październik
 11. Listopad
 12. Grudzień

Pogoda teraz

 • Temperatura 24 °C w nocy 15 °C

 • Temperatura wody 16 °C

Temperatura w kolejnych dniach

 • Piątek 23 °C w nocy 16 °C

 • Sobota 23 °C w nocy 16 °C

 • Niedziela 22 °C w nocy 16 °C

 • Poniedziałek 21 °C w nocy 16 °C

Pogoda

 • Styczeń Sty 8 °C woda 10 °C

 • Luty Lut 8 °C woda 9 °C

 • Marzec Mar 11 °C woda 10 °C

 • Kwiecień Kwi 16 °C woda 12 °C

 • Maj Maj 20 °C woda 16 °C

 • Czerwiec Cze 26 °C woda 21 °C

 • Lipiec Lip 28 °C woda 23 °C

 • Sierpień Sie 28 °C woda 24 °C

 • Wrzesień Wrz 25 °C woda 23 °C

 • Październik Paź 19 °C woda 19 °C

 • Listopad Lis 14 °C woda 16 °C

 • Grudzień Gru 10 °C woda 12 °C

Gdzie na wakacje?

Wybierz kierunek

Przydatne informacje