Bawaria

Niemcy mogą cieszyć się wieloma miejscami o wyjątkowych walorach turystycznych – nie tylko nad morzem, ale może przede wszystkim w górach. Zalicza się do nich Bawarię.

Wakacje w Bawarii

Land ten znajduje się w południowej części Niemiec i graniczy z trzema krajami – Austrią, Czechami i Szwajcarią. Takie położenie powoduje, że mieszkańcy Bawarii posługują się szczególnym językiem, dialektem bawarskim, który można określić jako austriacką odmianę języka niemieckiego. Bawaria to znakomite miejsce na wycieczki turystyczne. Jest to najbogatszy niemiecki land z licznymi miejscowościami wypoczynkowymi, który usiany jest zabytkami czy atrakcjami natury krajobrazowej.

Bawaria – atrakcje

Miłośnicy zwiedzania i odkrywania śladów historii mogą zwiedzać zabytki w miastach i poza nimi, w tym zamki, pałace i kościoły. Na turystów szukających na wakacjach w Bawarii przede wszystkim wytchnienia na łonie natury czekają szlaki turystyczne do pieszych wędrówek, piękne, krystalicznie czyste jeziora czy bawarska wieś, która jest jedyna w swoim rodzaju. Atrakcją są stoki narciarskie, które pozwalają na szusowanie na nartach osobom o różnym poziomie zaawansowania, jeśli chodzi o umiejętności.

Bawaria – atrakcje przyrodnicze

W regionie można odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku na łonie natury. Warto udać się w tym celu na bawarską wieś, która odznacza się zabudową w postaci drewnianych chat, ozdobionych malowidłami ściennymi.

Na południu Bawarii zaczynają się Alpy, stwarzające warunki do aktywnego wypoczynku na wytyczonych szlakach górskich, np. w parku narodowym Berchtesgaden. Można udać się też nad malownicze górskie jezioro Königssee lub Jezioro Bodeńskie.

Ciekawostką przyrodniczą w Bawarii jest największy miejski park na świecie – Ogród Angielski w Monachium. Przepływa przez niego rzeczka Eisbach.

Ciszę i spokój odnaleźć można w sercu Lasu Bawarskiego, gdzie istnieje fragment dziewiczej puszczy objęty ochroną UNESCO jako rezerwat biosfery.

Bawaria – co warto zobaczyć?

Przede wszystkim w regionie warto zobaczyć stolicę landu, czyli Monachium, położone u stóp Alp. W centrum należy odwiedzić Marienplatz z ratuszem, który ma neogotycką fasadę, czy gotycki kościół św. Piotra, będący najstarszą świątynią w mieście. Malownicze Monachium, leżące nad rzeką Izarą, zachęca do pozostania tu choćby na kilka dni. Można zobaczyć tam barokowy pałac Nymphenburg, odwiedzić Starą Pinakotekę, gdzie na ścianach wiszą dzieła malarzy takich jak Rubens czy Rembrandt, albo zobaczyć BMW Welt i Deutsche Museum, jedne z najstarszych i największych muzeów techniki na świecie. Fani Bayern Munchen mogą wybrać się na zwiedzanie stadionu Allianz Arena. We wrześniu i październiku Monachium staje się głośne i kolorowe za sprawą Oktoberfest, czyli festiwalu piwa.

Na tej miejscowości nie kończą się liczne atrakcje turystyczne, jakimi Bawaria kusi przyjeżdżających turystów. To także inne, równie piękne stare miasta, jak chociażby Norymberga, w której trzeba koniecznie zobaczyć zabytkową zabudowę, ale i podziemne tunele i tajemnicze komnaty. Inne propozycje miejsc godnych odwiedzenia to Augsburg, Regensburg czy Bamberg – starówki tych miast są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na mapie zwiedzania Bawarii powinna znaleźć się barokowa rezydencja biskupia w Wurzburgu czy neobarokowy pałac Linderhof i Romantische Strasse w Rothenburgu.

Zamki w Bawarii

Kolejnymi atrakcjami są tutejsze zamki, na czele z magicznym Neuschwanstein, na którym wzorowane było logo Walta Disneya. Należy zaznaczyć, że w historii Bawaria była niezależnym królestwem lub elektoratem, stąd imponująca zabudowa zamków i pałaców.

Spędzając wakacje w Bawarii, można udać się do zamku Neuschwanstein, który został zbudowany na szczycie góry na polecenie księcia bawarskiego Ludwika II Wittelsbacha, nazywanego Szalonym lub Bajkowym. Budowa trwała od 1869 do 1884 roku.

Drugim ważnym zamkiem w Bawarii, do którego warto zajrzeć, jest Hohenschwangau w stylu neogotyckim, wybudowany w XIX wieku na ruinach twierdzy Schwanstein z XII wieku. Jego fundatorem był król Maksymilian II Bawarski, ojciec Ludwika II. Z zamku roztacza się piękny widok na okolicę, m.in. jezioro Forggensee.

Prócz tego w Bawarii należy odwiedzić Linderhof w pobliżu Ettal – neobarokowy pałac, wzorowany na wersalskim pałacyku Petit Trianon. Zamek Burghausen z kolei jest najdłuższym w Europie. Wznosi się nad miasteczkiem Burghausen. Mury zamku ciągną się na odcinku ponad 1 km. Położony jest między graniczną rzeką Salzach a jeziorem Wöhresee. Był rezydencją dolnobawarskiej linii Wittelsbachów. Ciekawostką jest fakt, że bramę zamku zdobi herb Rzeczypospolitej.

Ponadto można odwiedzić zamek cesarski w Norymberdze, położony na skale, który od XI do XVI wieku był siedzibą wszystkich cesarzy Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego.

Bawaria – kierunki podróży

Oferty First minute w Bawarii mogą obejmować pobyt w Monachium czy Norymberdze albo Bamberg, Ruhpolding czy Garmisch-Partenkirchen, które jest znane przede wszystkim z organizacji zawodów skoków narciarskich. Niewielkie miejscowości i kurorty w Alpach to z kolei idealne miejsce na aktywny wypoczynek w górach czy zimą na nartach.

Zima w Bawarii

Do Alp Bawarskich można wybrać się na wyjazd typowo narciarski. Tereny znajdujące się w Bawarii oferują doskonałe warunki do jazdy na nartach i snowboardzie. Przede wszystkim warto wybrać się do kurortów:

 • Brauneck – Lenggries,
 • Feldberg Liftverbund,
 • Garmisch-Partenkirchen,
 • Oberwiesenthal Fichtelberg.

Tereny narciarskie Brauneck – Lenggries położone są w niewielkiej odległości od Monachium. Łącznie ośrodek Brauneck zapewnia 34 km tras, z czego większość jest przeznaczona dla średnio zaawansowanych. Trasy są właściwie łatwe i nadają się dla rodzin z dziećmi. Turyści korzystają z 14 wyciągów orczykowych, 3 wyciągów krzesełkowych i jednego kabinowego.

W Garmisch-Partenkirchen, prócz skoczni narciarskich, znajdują się tereny do zjazdów na nartach i desce. Główne ośrodki narciarskie to połączone ze sobą Garmisch Classic i Zugspitze, łącznie 62 km tras. Dostępnych jest tutaj 28 wyciągów.

Kompleks narciarski Feldberg Liftverbund spełni oczekiwania narciarzy o różnych umiejętnościach, a znajdujące się w nim ośrodki mają bogatą ofertę. Sercem kompleksu jest Feldberg z 30 km tras.

Ośrodek narciarski Oberwiesenthal Fichtelberg, położony w Rudawach, jest doskonałym miejscem do nauki, ale odpowiednie tereny zjazdowe znajdą tu również średnio zaawansowani. Fichtelberg oferuje 10 stoków i 75 km znakomicie przygotowanych tras biegowych.

Bawaria – ferie

Przerwa świąteczna od szkoły może być okazją do wycieczki. Na rodziny z dziećmi czekają łagodne stoki, wypożyczalnie sprzętu oraz szkółki narciarskie ze znakomitymi trenerami, którzy ułatwią stawianie pierwszych kroków na nartach lub desce snowboardowej.

Bawaria na weekend

Wycieczka po najpiękniejszych zamkach w Bawarii, zwiedzanie Monachium, aktywności na stokach narciarskich czy wypoczynek na bawarskiej wsi? Turyści przyjeżdżający do Bawarii na weekend mają z czego wybierać odpowiedni profil swojego wyjazdu.

Co przywieźć z Bawarii?

Z Bawarii warto przywieźć pamiątkę w postaci np. bawarskiego piwa, które jest uznawane za jedno z najlepszych na świecie. Prócz tego można zdecydować się na zakup niemieckich słodyczy, produkowanych m.in. przez Moser Roth czy Alpia i Schmidt. Z Bawarii warto także wziąć ze sobą do Polski serowy krem Obazda, idealny jako przekąska do piwa.

Bawaria – wycieczki fakultatywne w Bawarii

Będąc w regionie, można samodzielnie organizować wycieczki do miejsc znajdujących się na liście tych, które naprawdę warto zobaczyć, ale również skorzystać z ofert wycieczek fakultatywnych organizowanych przez polskie i lokalne biura podróży. Wśród ciekawych propozycji znajdują się:

 • Wycieczka do Salzburga – turyści jadą do miasta, w którym urodził się Mozart. Podczas spaceru z przewodnikiem uczestnicy mogą oglądać największe zabytki miasta, na czele z pałacem arcybiskupim i ogrodami Mirabell czy Domem Mozarta, katedrą św. Rupreschta czy Arcyopactwem św. Piotra. W programie wycieczki może znaleźć się przejazd do miejscowości Prien nad jeziorem Chemsee i rejs statkiem na wyspę Harreninsel, gdzie znajduje się zamek.
 • Wycieczka do zamku Neuschwanstein – krajobrazowa wycieczka dla miłośników Disneya i nie tylko. Zamek Neuschwanstein był wzorcem do stworzenia bajkowej budowli. W programie wycieczki znajduje się wejście na wzgórze, gdzie w malowniczym otoczeniu położony jest zamek Ludwika II. Obejmuje również spacer po moście Marii, nad ogromną przepaścią z wodospadem na dnie, czy zwiedzanie miejscowości Fussen, gdzie mieści się kościół św. Ducha i bazylika św. Manga.
 • Wycieczka na najwyższy szczyt Niemiec – na Zugspitze, który ma 2965 m n.p.m. Można stąd podziwiać panoramę aż pięciu krajów – Niemiec, Włoch, Francji, Austrii i Szwajcarii. Turyści jadą następnie do alpejskiego miasteczka Mittenwald.
 • Wycieczka do Monachium – wyprawa do stolicy regionu, do Monachium, gdzie nie brakuje znakomitych zabytków na starówce czy innego rodzaju atrakcji, wśród których wymienia się wieżę olimpijską Olumpiatrum.

Hotele w Bawarii

Nie brakuje znakomitych hoteli w Bawarii, które spełnią oczekiwania przyjezdnych. Dla szukających wygody w szczególności polecany będzie 5-gwiazdkowy obiekt Camping Erlebnis Zugspitze. Właściwie jest to komfortowe pole kempingowe, położone w odległości 2 km od centrum miejscowości Garmisch-Partenkirchen. Od najbliższego terenu narciarskiego dzieli je zaledwie 3 km. W samym centrum tej miejscowości w Bawarii zbudowany został z kolei tradycyjny 3-gwiazdkowy Hotel Vier Jahreszeiten, blisko kolejki Bayerische Zugspitzbahn. Turyści wybierający się na narty do Bawarii mogą skorzystać z oferty 4-gwiazdkowego obiektu Alpenhotel Kronprinz, ponieważ od terenu narciarskiego Schonau am Konigssee dzieli go 7 km, a przy hotelu, w odległości około 500 m, jest przystanek skibusa.

Wakacje z dziećmi w Bawarii

Przy planowaniu wyjazdu do Niemiec do Bawarii wraz z pociechami turyści powinni dostosować plany wakacyjne do ich indywidualnych potrzeb i wieku. Warto pomyśleć o zarezerwowaniu hotelu, który ma udogodnienia dla najmłodszych. Może być to m.in. pokój zabaw czy plac zabaw przed obiektem.

Oferta cenowa – Bawaria

Ile może kosztować 8-dniowy pobyt? Takie wczasy w 2,5-gwiazdkowym hotelu ze śniadaniem w marcu, z dojazdem własnym, kosztują od około 1000 zł od osoby. Natomiast 8-dniowe noclegi w 3-gwiazdkowym obiekcie zapewniającym dwa posiłki dziennie, z dojazdem własnym, w połowie stycznia, kosztują od około 1500 zł od osoby. Warto śledzić oferty – na ostatnią chwilę cena wyjazdu może być mocno obniżona, np. w opcji last minute Bawaria.

Uwaga: podane kwoty są orientacyjne.

Bawaria - Najlepiej ocenione hotele

Bawaria - Najczęściej kupowane hotele

Bawaria – hotele z najlepszymi opiniami

Tereza K.

Ocena 4,7 / 5

Zweryfikowana opinia (Invia.cz) Data pobytu 27.9. - 1.10.2023 Oceniono: Październik 2023

Ferien Vom Ich (Neukirchen (Niederbayern)) Ocena: 3/5 Niemcy, Bawaria

brak opinii opisowej

brak opinii opisowej

Zakwaterowanie 4,8 / 5

Wyżywienie 4,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Bawaria – Hotele z opiniami

Bawaria - Ostatnio kupione hotele

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Bawaria - mapa

Poradnik turystyczny - Bawaria

Kiedy wyjeżdża się w podróż za granicę, zwłaszcza po raz pierwszy, warto mieć pewien ogląd na to, jaką walutą posługiwać się na miejscu, jaki transport będzie najwygodniejszy czy jakich cen można spodziewać się w sklepach. Na te pytania odpowiada nasz miniprzewodnik.

Ile trwa lot do Bawarii?

Zakładając, że to lot bez przesiadek, na lotnisko znajdujące się w Monachium czy Norymberdze, będzie on trwał około 2 godziny.

Jaka waluta obowiązuje w Bawarii?

Obowiązującą walutą jest tu euro.

Jakich cen można się spodziewać w Bawarii?

W sklepach i supermarketach zlokalizowanych na terenie mniejszych miejscowości czy większych miasta w Bawarii można spodziewać się takich cen jak:

 • Coca-Cola, Fanta, Sprite 1,25 l – 0,69 euro,
 • kawa Lavazza 1 kg – 8,75 euro,
 • sok pomarańczowy 1 l – 0,99 euro,
 • woda mineralna 1 l – 0,33 euro,
 • masło 200 g – 1,35 euro,
 • serek biały do smarowania 175 g – 0,99 euro,
 • jogurt owocowy 250 g – 0,49 euro,
 • papryka czerwona, zielona, żółta 1 kg – 2,29 euro,
 • ogórki szklarniowe 1 kg – 2,65 euro.

Jaki transport wybrać w Bawarii?

W dużych miastach, jak Norymberga i Monachium, można podróżować wygodnie metrem czy kolejką miejską S-Bahn. Można także przemieszczać się tramwajami i autobusami. Na większych odległościach polecane są środki transportu publicznej sieci, jak pociągi czy autobusy.

Co oferuje lokalna kuchnia w Bawarii?

Będąc na wakacjach letnich czy zimowych w Bawarii, warto spróbować typowych potraw kuchni bawarskiej, wśród których można wymienić:

 • Wejsswurst – biała kiełbasa, parzona i podawana głównie na gorąco, z musztardą i chrzanem.
 • Obazta – pasta serowa.
 • Kartoffelsuppe – ziemniaczana zupa bawarska, podawana z boczkiem lub wędzoną rybą, zaprawiana śmietaną.
 • Golonka po bawarsku – pieczona wieprzowa golonka, podawana z knedlami bawarskimi z boczkiem i zasmażaną kapustą.

Bawaria – pogoda

W zależności od indywidualnych celów podróży można zaplanować wczasy w tym landzie w innym terminie. Piękna, słoneczna pogoda i temperatura rzędu 22-24 stopnie Celsjusza w Bawarii panują w okresie od maja do września. Ponadto organizowane są wówczas liczne festiwale i imprezy kulturalne. Największym i najbardziej znanym festiwalem w Bawarii jest Oktoberfest, czyli festiwal piwa, organizowany głównie w Monachium, który trwa od połowy września do początku października. Natomiast zimą zjeżdżają tam miłośnicy szusowania na nartach.

Najlepszy miesiąc na wakacje

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 1. Styczeń
 2. Luty
 3. Marzec
 4. Kwiecień
 5. Maj
 6. Czerwiec
 7. Lipiec
 8. Sierpień
 9. Wrzesień
 10. Październik
 11. Listopad
 12. Grudzień

Przydatne informacje