Wakacje w Pradze

Europa ma na swym terytorium wiele wspaniałych metropolii, które idealnie nadają się na wakacje! Jedną z ciekawszych jest bez wątpienia Praga, stolica Czech, w której nie sposób się nudzić. Miasto przyciąga podróżnych piękną architekturą z różnych epok, a także bogatym życiem nocnym - idealna opcja dla imprezowiczów!

Wycieczka do Pragi

Nawet krótka wycieczka pozwoli na zobaczenie najważniejszych atrakcji miasta, ale jeśli turysta chciałby lepiej poznać czeską stolicę i wczuć się w jej niepowtarzalny klimat, powinien zaplanować dłuższy pobyt. Wtedy ma szansę na spokojne sączenie lokalnego piwa w jednej z knajpek w Pradze, spacery po Starym Mieście czy na rejs po Wełtawie o zachodzie słońca.

Praga – atrakcje

Stolica Czech usytuowana jest w zachodniej części kraju nad rzeką Wełtawą. Ze względu na swoją wielowiekową historią Praga jest miejscem pełnym niesamowitych zabytków z różnych epok historycznych, które zachwycają turystów z całego świata. Jest to duża metropolia o zróżnicowanej strukturze, gdzie spotkasz nie tylko urzekającą starówkę, ale też dzielnice nowoczesne oraz typowo artystyczne.

Praga – atrakcje dla dzieci

Wybierając się wraz z dziećmi do stolicy Czech, nie trzeba przejmować się, że najmłodsi turyści będą się nudzić. Praga ma do zaoferowania zarówno dorosłym, jak i dzieciom ogrom atrakcji. Widok zamku na Hradczanach czy mostu Karola zachwyca bez względu na wiek podróżnika. Wraz z dziećmi można zaplanować wizytę przy najwęższej ulicy w Pradze czy też na Złotej Uliczce z jej niskimi domkami, w jakich mieszkali czescy złotnicy. Typowo dziecięcą atrakcją jest muzeum LEGO w centrum miasta. Dzieciaki uwielbiają praskie zoo czy aquapark w Cestlice.

Praga – nietypowe atrakcje

W trakcie pobytu w stolicy Czech warto wybrać się również do innych, interesujących dzielnic miasta. Jednym z ciekawszych regionów Pragi na wczasy jest Josefov, który dawniej był zamieszkany przez społeczność żydowską. Na miejscu czeka na Ciebie ciekawy pomnik Franza Kafki, najpopularniejszego pisarza kraju. Ogromne wrażenie robi też Cmentarz Żydowski, pełny zniszczonych, kamiennych macew oraz okazałych grobowców rodzinnych. W dzielnicy usytuowane są też liczne świątynie judaistyczne, polecamy zwłaszcza wizytę w Synagodze Maisela, która robi ogromne wrażenie.

Praga – atrakcje dla dorosłych

Na wieczorną eskapadę po mieście powinieneś wybrać się do dzielnicy Holesovice, w której znajdziesz mnóstwo wspaniałych restauracji i barów, serwujących lokalne dania i trunki. Ta część stolicy mieści się w samym jej centrum, więc możesz tam dotrzeć spacerem ze starówki. Poza urokliwymi lokalami gastronomicznymi na miejscu znajdziesz też wspaniałe zbiory sztuki współczesnej, mieszczące się w galerii Veletrzni Palac. Popularnym miejscem wśród turystów jest również Wyszehrad, usytuowany na malowniczym wzgórzu o tej samej nazwie. Na jego szczycie znajdziesz ruiny dawnej zabudowy pałacowej, które prezentują się bardzo okazale.

Praga – atrakcje dla par

Kolacja z widokiem na Pragę może być atrakcją dla dwojga. Istnieje wiele restauracji, które pozwalają miło spędzić wieczór, np. ekskluzywna Oblaca, znajdująca się na wieży telewizyjnej w dzielnicy Žižkov, na wysokości 66 m nad ziemią.

Można zaplanować atrakcję dla par w postaci spaceru po wyspie Kampa na Wełtawie, znajdującej się nieopodal słynnego mostu Karola. Warto tu zobaczyć ścianę Johna Lennona pokrytą graffiti czy muzeum Kampa lub rzeźby raczkujących dzieci Davida Černégo. Nie bez znaczenia pozostaje to, że z Kampy na drugą stronę Wełtawy prowadzi most miłości z kłódkami wieszanymi tam przez zakochane pary.

Praga – co zobaczyć?

Wybierając się do Pragi na wakacje, masz możliwość podziwiać wiele pięknych zabytków, które są wizytówką tej wspaniałej metropolii. Na początku możesz odwiedzić starówkę, na którym króluje niesamowity Ratusz Staromiejski, z interesującym zegarem astronomicznym, zdobiący jego frontową fasadę. Niedaleko od niego znajduje się główna atrakcja stolicy Most Karola, na którym spotkasz stoiska lokalnych artystów tworzących piękne portrety na zlecenie turystów. Po przejściu mostu trafisz na drogę wiodącą na Hradczany, dzielnicę dawnych monarchów usytuowaną na malowniczym wzgórzu, na którego szczycie znajduje się okazały Zamek Królewski.

Co zobaczyć w Pradze za darmo?

Piękne mosty nad Wełtawą, w tym most Karola, wielowiekowe zabytki na Starówce czy też najwęższa ulica Pragi i Złota Uliczka – to tylko niektóre miejsca, jakie warto zobaczyć i nie trzeba dodatkowo płacić. Darmowych atrakcji w stolicy Czech jest co niemiara – z pewnością wystarczy na kilkudniowe zwiedzanie. To także zegar astronomiczny Orloj na staromiejskim praskim Rynku, zamek na Hradczanach – wejście na zamkowy dziedziniec i do ogrodów królewskich jest bezpłatne, podobnie jak wejście do głównej nawy katedry gotyckiej św. Wita.

Praga na weekend

Wolny weekend – standardowej długości lub przedłużony weekend majowy czy czerwcowy to dobry termin na wycieczkę do stolicy Czech. Można dotrzeć do niej samochodem, pociągiem, autokarem, a także samolotem z wielu lotnisk w Polsce. Weekend to zaledwie kilka dni, które w Pradze można wypełnić po brzegi zwiedzaniem. Warto zastanowić się, co tak naprawdę interesuje turystę. Czy są to zabytki architektury sakralnej, obiekty zamkowe, a może muzea?

Praga na weekend dla dwojga

Weekendowy romantyczny wypad dla dwojga może być sposobem na świętowanie rocznic, urodzin i wszelkich innych uroczystości. To także oderwanie się od rzeczywistości w pracy i w domu. Praga ma wiele pięknych miejsc, gdzie można się wybrać we dwoje. Może być to spacer po moście Karola, po wzgórzu Petřin, na które można wjechać kolejką liniową i dotrzeć do kopii wieży Eiffla. Dzięki temu można poczuć się jak w Paryżu. Z wieży roztacza się piękna panorama Pragi.

Co przywieźć z Pragi?

W mieście można kupić czeskie słodycze, na czele z Lentilkami i czekoladą Studentską, likier Beheróvkę, ale równie pamiątki z wizerunkiem bajkowego Krecika, reprodukcje Alfonsa Muchy oraz pamiątki z pisarzem Franzem Kafką. Warto również zdecydować się na czeską porcelanę lub kryształy albo Kofolę i czeskie piwo.

Praga – ciekawostki

Współczesna Praga powstała w 1784 roku z połączenia 5 mniejszych, powiązanych ze sobą jednostek miejskich: Starego Miasta, Nowego Miasta, Hradczan, Małej Strany i Josefova. Co ciekawe, ma status miasta wydzielonego na prawach kraju. Miłośnicy pisarza Franza Kafki mogą w Pradze, na Złotej Uliczce pod numerem 22, znaleźć dom, w którym pisał on swoje dzieła. Most Karola, który jest jedną z największych atrakcji miasta, jest najstarszym zachowanym mostem kamiennym na świecie o takiej rozpiętości przęseł. Na wzgórzu Petrin jest kopia wieży Eiffla.

Praga – wycieczki fakultatywne w Pradze

Lokalne i polskie biura podróży w Pradze oferują turystom zwiedzanie miasta z przewodnikiem, rejsy po Wełtawie i wiele więcej. Prócz tego w swojej ofercie mają ciekawe wycieczki fakultatywne, dzięki którym można zobaczyć takie miejsca jak:

 • Park Narodowy Czeskiej Szwajcarii – jednodniowa wycieczka z Pragi, podczas której turyści jadą do Parku Narodowego Czeskiej Szwajcarii, gdzie mogą zobaczyć takie atrakcje jak most Bastei, Brama Pravčicka, ale i popływać łodzią po rzece Kamenice.
 • Kutna Hora – wycieczka do jednego z najchętniej odwiedzanych miejsc na terenie Czech – do Kutnej Hory, gdzie największą atrakcją turystyczną są zabytkowe budynki oraz upiorna skądinąd Kaplica Czaszek. W programie wycieczki przejażdżka pociągiem, zwiedzanie z zewnątrz Domu Sankturina, Kamiennego Domu czy Kolumny Zarazy oraz ossuarium Sedlec.
 • Český Krumlov – wycieczka na południe Czech, do bajkowego miasta, gdzie można spacerować po wąskich, średniowiecznych zabytkach z okresu od XIV do XIX wieku. W programie znajduje się zwiedzanie drugiego co do wielkości zamku w Czechach czy najstarszego na świecie teatru barokowego.

Hotele w Pradze

Dobra lokalizacja hotelu w Pradze, blisko zabytków lub przystanków komunikacji miejskiej, ułatwi zwiedzanie tego pięknego miasta. W odległości 500 m od metra, na skraju Divoká Šárka, w cichej dzielnicy Pragi mieści się 3-gwiazdkowy hotel Krystal. Jeszcze bliżej, bo w odległości 200 m od stacji metra w dzielnicy Strašnická, znajduje się 4-gwiazdkowy Comfort Prague City East. W samym sercu miasta, obok placu Wacława, położony jest 4-gwiazdkowy K+K Hotel Fenix. Chcąc zatrzymać się w obiekcie na obrzeżach miasta, można wybrać 4-gwiazdkowy Clarion Congress Hotel Prague, w odległości 8 km od Pragi.

Wakacje z dziećmi w Pradze

Podczas planowania wakacji z dziećmi w Pradze oferty wakacyjne powinny uwzględniać pobyt w hotelach z udogodnieniami dla najmłodszych gości. Mogą one oferować baseny – zewnętrzne i wewnętrzne, place i sale zabaw oraz łóżeczka niemowlęce w pokojach rodziców i wysokie krzesełka do karmienia w restauracjach.

Oferty cenowe – Praga

Wczasy bez wyżywienia z dojazdem własnym z początkiem maja w 2-gwiazdkowym hotelu w Pradze na 7 dni kosztują od około 300 zł od osoby. Jeśli w cenie ma być śniadanie, a wyjazd odbywać się będzie na przełomie lipca i sierpnia, to za tygodniowy pobyt w 4-gwiazdkowym obiekcie, z dojazdem własnym, zapłacić będzie trzeba od 690 zł od osoby. 7-dniowy pobyt w 4-gwiazdkowym hotelu w sierpniu, ze śniadaniem i przelotem w cenie, kosztuje od około 1900 zł. Warto zwrócić uwagę na oferty last minute do Pragi, ponieważ przy rezerwacji wyjazdu na ostatnią chwilę ceny bywają bardzo atrakcyjne.

Uwaga: podane kwoty są orientacyjne.

Praga - Najlepiej ocenione hotele

Duo - Praha 9

Duo - Praha 9

Ocena: 4/5

Czechy, Praga, Praga

Ocena 4,5 / 5

od 308 za osobę

Hotel Krystal

Hotel Krystal

Ocena: 3/5

Czechy, Praga, Praga

Ocena 3,5 / 5

od 479 za osobę

U Prince

U Prince

Ocena: 5/5

Czechy, Praga, Praga

od 524 za osobę

Andaz Prag

Andaz Prag

Ocena: 5/5

Czechy, Praga, Praga

od 2 691 za osobę

Rott

Ocena: 4/5

Czechy, Praga, Praga

od 1 720 za osobę

Praga - Najczęściej kupowane hotele

Duo - Praha 9

Duo - Praha 9

Ocena: 4/5

Czechy, Praga, Praga

Ocena 4,5 / 5

od 439 za osobę

Hotel Krystal

Hotel Krystal

Ocena: 3/5

Czechy, Praga, Praga

Ocena 3,5 / 5

od 479 za osobę

U Prince

U Prince

Ocena: 5/5

Czechy, Praga, Praga

od 899 za osobę

Andaz Prag

Andaz Prag

Ocena: 5/5

Czechy, Praga, Praga

od 2 691 za osobę

Rott

Ocena: 4/5

Czechy, Praga, Praga

od 1 720 za osobę

Praga – hotele z najlepszymi opiniami

Klient chciał pozostać anonimowy

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Invia.sk) Data pobytu 30.3. - 3.4.2024 Oceniono: Kwiecień 2024

DUO - Praha 9 Ocena: 4/5 Czechy, Praga

brak opinii opisowej

brak opinii opisowej

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Pavla M.

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Invia.cz) Data pobytu 30.3. - 31.3.2024 Oceniono: Kwiecień 2024

Comfort Prague City East Ocena: 3/5 Czechy, Praga

brak opinii opisowej

brak opinii opisowej

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Praga – Hotele z opiniami

Praga - Ostatnio kupione hotele

Plus Prague

Plus Prague

Ocena: 2/5

Czechy, Praga, Praga

od 119 za osobę

Svornost

Svornost

Ocena: 3/5

Czechy, Praga, Praga

od 189 za osobę

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Mapa

Poradnik turystyczny - Praga

Zanim turysta wyruszy za granicę, np. do Czech, może zapoznać się z naszym miniprzewodnikiem po Pradze, który ułatwi planowanie trasy zwiedzania.

Ile trwa lot do Pragi?

Lot z jednego z polskich lotnisk na lotnisko w Pradze w Czechach trwa około 1 h i 15 minut.

Jaka waluta obowiązuje w Pradze?

Obowiązującą walutą jest korona czeska.

Jakich cen można się spodziewać w Pradze?

W sklepach i supermarketach można spodziewać się takich cen jak:

 • szynka w plastrach 100 g – 19,90 koron,
 • pomidory koktajlowe 500 g – 29,90 koron,
 • margaryna Rama 950 g – 84,90 koron,
 • cukier 1 kg – 19,90 koron,
 • ser żółty edam 100 g – 14,90 koron,
 • parówki wieprzowe 500 g- 79,90 koron,
 • chleb z ziarnami 600 g – 29,90 koron,
 • bułki z makiem 50 g – 2,50 koron,
 • piwo Budweiser 0,5 l – 10,90 koron.

Jaki transport wybrać w Pradze?

Stolica Czech ma znakomicie rozwiniętą sieć transportu publicznego. Można poruszać się po mieście trzema liniami metra, tramwajami i autobusami, które mają połączenia nocne. W ramach komunikacji publicznej funkcjonuje również kolejka na wzgórze Petrin czy też promy po Wełtawie.

Co oferuje lokalna kuchnia w Pradze?

Jedną z atrakcji miasta, jak i całego kraju, jest regionalne piwo. Tamtejsze pilznery wyróżniają się nie tylko wybitnym smakiem, ale też bardzo przystępną ceną i możesz się nimi raczyć w jednym z wielu pubów usytuowanych na całym terytorium miasta. Warto też zawitać do typowo czeskiej restauracji, gdzie czekają pyszne knedliki serwowane ze smakowitymi mięsami, głównie wieprzowiną, czy zupa czosnkowa, która jest bardzo sycąca i aromatyczna.

Pogoda - Praga

Na terenie całych Czech panuje łagodny klimat umiarkowany, więc pogoda na miejscu jest podobna, jak w Polsce. Najwyższe temperatury i najwięcej słonecznych dni przypada na okres od połowy czerwca do końca sierpnia, wówczas przypada też szczyt sezonu turystycznego. Jednak na wakacje w Pradze możesz też pojechać na początku jesieni lub wiosną, kiedy miasto jest mniej oblegane przez podróżnych. Wczasy najlepiej rezerwować w kwietniu oraz październiku, które nie są za bardzo deszczowe.

Najlepszy miesiąc na wakacje

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 1. Styczeń
 2. Luty
 3. Marzec
 4. Kwiecień
 5. Maj
 6. Czerwiec
 7. Lipiec
 8. Sierpień
 9. Wrzesień
 10. Październik
 11. Listopad
 12. Grudzień

Gdzie na wakacje?

Wybierz kierunek

Przydatne informacje