Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Atrakcje w Pradze  - Top 10 miejsc, które warto zobaczyć

Czeska Pragaa to jedno z popularniejszych europejskich miast, chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata. Spora ilość atrakcji, bliskość malowniczej rzeki Wełtawy oraz słynne, czeskie jedzenie, czynią z Pragi idealny kierunek na weekendowe wypady oraz rodzinne wakacje.

Praga to wspaniałe zabytki światowej klasy

Praga to wspaniałe zabytki światowej klasy
 

To piękne miasto - Praga, będące jednocześnie stolicą i największym miastem Czech. Jeśli zamierzasz je odwiedzić, koniecznie sprawdź naszą listę TOP 10 atrakcji, które czekają na ciebie w Pradze! 

Złota Uliczka

Praska Złota Uliczka

Praska Złota Uliczka
 

Nasze zestawienie zaczynamy – przekornie, nie od największych zabytków Pragi, a od miejsc, gdzie warto udać się w pierwszej kolejności, by poczuć atmosferę dawnych praskich uliczek, wypić znakomitą kawę oraz zaplanować kolejne kroki na mapie zwiedzania tego magicznego miasta.

 • Warto wiedzieć, że Praga jest kultowym miejscem dla wielbicieli „małej czarnej”, a liczne autorskie kawiarnie serwują tu doskonałą kawę speciality, pochodzącą z najlepszych upraw na świecie (można jej skosztować m.in. w Cafe Neustadt w okolicach Mostu Karola lub w słynnej, hipsterskiej Cafe Letka).
 • W Pradze znajdują się także kawiarnie z wiekowymi tradycjami, które gościły niegdyś znakomitych czeskich aktywistów, dziennikarzy, artystów czy pisarzy. Wystarczy wspomnieć tu choćby Café Imperial czy Cafe Savoy, których tradycje sięgają XVIII i XIX wieku.

Złota Uliczka to jednak nie tylko kawiarniany gwar. Według legend, to właśnie tutaj, w czasach cesarstwa habsburskiego alchemicy próbowali wyprodukować złoto, stąd jej dzisiejsza nazwa. Przy tej ulicy mieszkał też słynny czeski pisarz, Franz Kafka.

Złota Uliczka w Pradze jest świetnie zachowana (powstała ponad 500 lat temu) i dziś można tu zwiedzać 9 kamieniczek (z 16-tu), gdzie dla turystów udostępniono m.in. laboratorium alchemika, pracownię złotniczą, średniowieczną karczmę oraz wnętrza, które zamieszkiwali Prażanie w XVI wieku. W godzinach wieczornych, ta klimatyczna uliczka dostępna jest dla zwiedzających bezpłatnie.

Lato 2024 - Praga

Zaplanuj idealne wakacje

Sprawdź oferty

Last Minute - Praga

Wylot nawet następnego dnia

Sprawdź oferty

Tańczący Dom

Kolejna, nietypowa atrakcja na mapie Pragi. Spodoba się wszystkim tym, którzy lubią robić oryginalne, pamiątkowe zdjęcia. Budynek jest dziełem słynnych, awangardowych architektów Vlado Milunića i Franka Gehry’ego i zdobył prestiżową nagrodę w kategorii „Design roku” Magazynu Time. Jego dekonstruktywistyczna architektura (dom wygląda jak tańcząca para), przyciąga w to miejsce licznych turystów. Obecnie znajduje się tu luksusowy hotel, a na jego dachu mieszczą się kawiarnia, restauracja oraz taras widokowy (dla gości kawiarni ta atrakcja jest darmowa).

Ściana Johna Lennona

Ściana im. Johna Lennona w Pradze

Ściana im. Johna Lennona w Pradze

Podobno jest to jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w czeskiej Pradze, choć słynny muzyk z kultowego zespołu The Beatles nigdy nie odwiedził miasta. Mimo to, artysta stał się na całym świecie ikoną, utożsamianą z walką o wolność. Także w komunistycznych Czechach.

To właśnie na Ścianie Johna Lennona, opozycyjni artyści tworzyli antyrządowe graffiti, które szybko stało się dla Prażan symbolem protestu przed opresyjnym ustrojem. Dziś, atrakcja żyje „własnym życiem”, a na jej murach pojawiają się nowe malunki, także współczesnych artystów praskich. Można ją podziwiać w dzielnicy Pragi o nazwie Malá Strana. Atrakcja dostępna całą dobę bezpłatnie.

Muzeum Zmysłów

To idealne miejsce do odwiedzenia z całą rodziną. Aż 17 sal tematycznych i blisko 50 eksponatów to szalona zabawa w krainie zmysłów. To jedyna taka interaktywna wystawa w Czechach, której można doświadczać poprzez dotyk, smak, węch, słuch i wzrok.  Muzeum jest czynne od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00 do 20:00. Bilety dla dorosłych kosztują ok. 60 złotych, ulgowe ok. 40 złotych. Warto też sprawdzić cenę biletów rodzinnych i grupowych na oficjalnej stronie atrakcji.

Most Karola

Praski Most Karola

Praski Most Karola
 

Jedno z najsłynniejszych, zabytkowych miejsc w Pradze, które często pojawia się jako wizytówka Pragi. Niepowtarzalny klimat tego miejsca oraz samego miasta sprawia, że kręcono tu słynne filmy, takie jak „Mission Impossible”, „Batman Forever” czy „Casino Royal”.

Najsłynniejszy praski most liczy 516 m długości i jest oparty na 15 filarach. Jest to najstarszy most kamienny świata, a jego budowę rozpoczęto jeszcze w XIV wieku, podczas panowania cesarza Karola IV (stąd też nazwa zabytku).

 • Dziś, na Moście Karola można spotkać lokalnych artystów, kramy z lokalnymi pamiątkami i tłumy turystów. Warto jednak przejść się po tym słynnym trakcie, choćby po to by dotknąć słynnej rzeźby św. Jana Nepomucena, co podobno przynosi szczęście.

Zamek Praski (Hradczany)

Czeskie Hradczany

Czeskie Hradczany

Ten słynny, czeski zabytek powstał ok. 880 roku n.e. w czasach dynastii Przemyślidów. Obiekt jest wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa, jako największy zamek na świecie pod względem zajmowanej powierzchni (70 tys. mkw.). Jest też na liście UNESCO. Planując jego dokładne zwiedzanie, warto zatem zaplanować na to minimum kilka godzin.

 • Zamek w Hradczanach tworzą pałace i kościoły z różnych okresów architektonicznych, min.: Pałac Królewski, Katedra św. Wita, Bazylika św. Jerzego, Kaplica Świętego Krzyża, Kaplica Wszystkich Świętych czy Belweder Królowej Anny. Od 1918 roku jest to także siedziba czeskiego prezydenta.
 • Bilety Zamek Praski na atrakcję kosztują 50 złotych (warto sprawdzić na oficjalnej stronie zabytku, jakie części kompleksu zamkowego są dostępne dla zwiedzających oraz godziny otwarcia, bowiem różnią się one w zależności od sezonu).

Katedra Świętego Wita

Katedra Świętego Wita w Pradze

Katedra Świętego Wita w Pradze

Ta zabytkowa świątynia znajduje się w kompleksie zamkowym na Hradczanach, zasługuje jednak na uwagę, ze względu na swój kulturowy i historyczny charakter. Często jest też nazywana „czeską katedrą Notre Dame”, ze względu na gotycką architekturę. Z jej 96-metrowej wieży można oglądać piękną panoramę miasta.

 • W katedrze znajduje się także słynny Dzwon Zygmunta – najstarszy w Czechach, pochodzący z 1549 roku.

Wstęp do Katedry Św. Wita w Pradze jest bezpłatny, przy zakupie biletu na Zamek w Hradczanach. Dodatkowo płatne jest wejście na wieżę i do niektórych części budynku (warto sprawdzić aktualne ceny na oficjalnej stronie Zamku Praskiego). Godziny otwarcia - od 9:00 do 16:00-17:00 (w zależności od sezonu).

Rynek Starego Miasta

W przerwie od zwiedzania największych zabytków Pragi, warto zrobić sobie przerwę i odwiedzić praski Rynek. Licząca ponad 600 lat zabudowa, kryje dziś w sobie znakomite czeskie restauracje, serwujące dania lokalnej kuchni, kawiarnie, galerie sztuki oraz sklepy – zarówno te luksusowych marek, jak i z pamiątkami.

Warto zobaczyć zegar astrologiczny i staromiejski Ratusz, z wysoką na 22 metry wieżą widokową (dostępna jest także winda). Można z niej podziwiać panoramę Pragi codziennie, od 9:00 do 22:00 (w poniedziałki od 11:00). Ceny biletów wynoszą ok. 20 złotych normalne oraz ok. 12 zł ulgowe.

Synagoga Hiszpańska

Stolica Czech słynie głównie z pięknych, gotyckich zabytków. Mało kto jednak wie, że znajduje się tu także słynna Hiszpańska Synagoga, zbudowana w stylu noemauretańskim. Orientalne wykończenia, kolorowe witraże i bogate, złote zdobienia budynku, to prawdziwa gratka dla miłośników architektury.

Powstała w 1868 roku, a dziś odbywają się tu koncerty muzyki żydowskiej, klasycznej oraz inne kulturalne wydarzenia. Bilet wstępu kosztuje ok. 80 złotych. Godziny otwarcia codziennie (oprócz soboty) od 9:00 do 16:30.

Praskie Zoo

Podczas wakacji lub wyjazdu do Pragi z dziećmi, obowiązkowym punktem zwiedzania powinno być tutejsze ZOO. Położone na obrzeżach czeskiej stolicy, sąsiaduje z ogrodem botanicznym i Pałacem Trojskim, dlatego stanowi ciekawy plan na kilkugodzinną wycieczkę dla całej rodziny.

 • Atrakcją jest fakt, że do ogrodu zoologicznego w Pradze można też dotrzeć promem (przystanek wodny jest niecały kilometr od głównego wejścia).
 • W ZOO w Pradze możemy obejrzeć gatunki dzikich zwierząt z całego świata, a nad ogrodem jeździ też kolejka linowa. Bilety wstępu to koszt około 56 złotych (normalny) i 43 złote (studenci i dzieci).

Praga jest bez wątpienia atrakcją na skalę światową – zarówno ze względu na swoją zachwycającą architekturę, pamiętającą najstarsze dzieje Europy, a także na bogatą tradycję i kulturę. Do dziś przetrwały tu ślady dawnej świetności miasta, a spacerując praskimi ulicami możemy poczuć ducha dawnych Prażan.

Podsumowanie

 • Złota Uliczka w Pradze, to ponad 500-letnia zabudowa miejska, która zachęca do zwiedzania świetnie zachowanych kamieniczek, laboratorium alchemika i domu Franza Kafki.
 • Tańczący Dom, z dekonstruktywistyczną architekturą autorstwa Vlado Milunića i Franka Gehry’ego, jest obowiązkowym punktem zwiedzania dla miłośników oryginalnych zdjęć i awangardowej architektury.
 • Ściana Johna Lennona stała się symbolem walki o wolność, a obecnie miejscem, gdzie artyści wyrażają swoje poglądy poprzez graffiti.
 • Muzeum Zmysłów oferuje interaktywne doświadczenia w 17 salach tematycznych, zapewniając edukacyjną rozrywkę dla całej rodziny.
 • Most Karola jest architektoniczną ikoną Pragi i najdłuższym kamiennym mostem na świecie.
 • Zamek Praski (Hradczany), największy zamek świata wg Księgi Rekordów Guinnessa, składa się z wielu historycznych budowli i jest siedzibą prezydenta Czech.
 • Katedra Świętego Wita, często nazywana „czeską Notre Dame”, oferuje niezwykłe widoki na Pragę, to tu znajduje się słynny Dzwon Zygmunta.
 • Rynek Starego Miasta to serce Pragi, gdzie można zobaczyć zegar astrologiczny i cieszyć się lokalną kuchnią w historycznym otoczeniu.
 • Synagoga Hiszpańska prezentuje noemauretański styl i jest ważnym miejscem kulturowym, organizującym koncerty i wydarzenia kulturalne.
 • Praskie ZOO zachęca odwiedzających do odkrycia dzikiej fauny i jest doskonałą atrakcją dla rodzin. Na jego terenie jeździ też kolejka linowa.

15.05.2024 Ula Sawicka

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.