Lwów - Przewodnik

<p><a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/ukraina/lwow/lwow/" target="_blank"><strong>Lwów</strong></a> jest jednym z najpiekniejszych miast <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/ukraina/" target="_blank">na Ukrainie</a>. Znajduje sie na pograniczu wschodniego Roztocza i Wyzyny Podolskiej i ma wiele do zaoferowania turystom.

Lwów jest jednym z najpiekniejszych miast na Ukrainie. Znajduje sie na pograniczu wschodniego Roztocza i Wyzyny Podolskiej i ma wiele do zaoferowania turystom.

Historia Lwowa
Miasto Lwów zostalo zalozone okolo 1250 roku przez króla Rusi Daniela Halickiego. Nazwa miejscowosci miala uczcic syna wladcy – Lwa. W latach 1349-1370 miasto wchodzilo w sklad Królestwa Polskiego, a pózniej znajdowalo sie w skladzie Królestwa Wegier, Królestwa Polskiego i Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zas od 1434 roku bylo stolica województwa ruskiego Korony.

W 1356 roku Lwów uzyskal prawa miejskie. Od pierwszego rozbioru w 1772 roku miasto znajdowalo sie pod wladza Austrii jako stolica Królestwa Galicji i Lodomerii – kraju koronnego w skladzie Austro-Wegier. Po jego upadku w 1918 roku stalo sie terytorium spornym dla odradzajacego sie panstwa polskiego i Zachodnioukrainskiej Republiki Ludowej.

Od 1920 do 1945 roku Lwów byl stolica województwa lwowskiego w granicach II Rzeczypospolitej i jednym z szesciu wielkich miast naszego kraju. W okresie II Wojny Swiatowej znalazl sie pod okupacja sowiecka i niemiecka.
Ostatecznie od 1991 roku znajduje sie w granicach niepodleglej Ukrainy. Jest waznym osrodkiem nauki i kultury kraju, ale tez przyciaga niczym magnes turystów, zwlaszcza z Polski.

Najwieksze atrakcje turystyczne Lwowa
Stare Miasto Lwowa wpisane zostalo na liste zabytków UNESCO, a nie jest to jedyne miejsce, które po prostu trzeba odwiedzic podczas wycieczki do Lwowa. Centralnym miejscem Starego Miasta we Lwowie jest jego Rynek, otoczony kolorowymi kamienicami. Warto wejsc na dach jednej z nich, aby móc podziwiac krajobraz Lwowa z góry. Na miejscu organizowane sa nawet wycieczki „Dachy Lwowa”. Piekny widok rozciaga sie z wiezy ratusza miasta, która liczy sobie 58 metrów. Dobrym punktem do podziwiania krajobrazu Lwowa jest Wysoki Zamek.

Na samym rynku mozna zobaczyc kamienice pod numerem 6., która nalezala niegdys do króla Polski Jana III Sobieskiego, a dzis to „wloskie podwórko”. Bardzo blisko tego obiektu znajduje sie Palac Lubomirskich, w którym miesci sie Kopalnia Kawy.

Nie sposób pominac podczas zwiedzania Lwowa Katedre Lacinska zbudowana w stylu gotyckim. Dla milosników architektury sakralnej atrakcja bedzie wycieczka sladem kosciolów i innych swiatyn. Interesujaco prezentuja sie sobór sw. Jura, kosciól sw. Andrzeja, katedra ormianska, czy jeden z najstarszych cmentarzy w Europie – Cmentarz Lyczakowski, na którym stoi pomnik Orlat Lwowskich, oraz znajduje sie grób Marii Konopnickiej.

Polacy maja wiele wspólnego ze Lwowem. Przebywal tu swego czasu Adam Mickiewicz, którego uhonorowano pomnikiem stojacym w poblizu najwazniejszej arterii miejskiej – prospektu Svobody. Na koncu alei znajduje sie jeden z najpiekniejszych budynków w miescie – Opera Lwowska.


Opinie : we Lwowie

4,5
Lwów Krzysztof
Perła Galicji próbująca nadgonić zmarnowane za czasów radzieckich lata. Niestety brak pieniędzy na renowacje nie pozwala wydobyć całego piękna ze wszystkich zabytków. Niemniej jest to miasto z klimatem, doskonałą kawą i czekoladą, miłymi ludźmi. Wspierajmy, jeśli możemy, chociażby przyjeżdżając.

Ukraina na skróty

Regiony: