Trynidad i Tobago - Przewodnik

<p>Na Karaibach znajduje się wyspiarski kraj znany pod nazwą <strong>Trynidad i Tobago</strong>. Właściwie składa się z dwóch większych wysp i 21 mniejszych wysepek, o wysokich walorach turystycznych.

Na Karaibach znajduje się wyspiarski kraj znany pod nazwą Trynidad i Tobago. Właściwie składa się z dwóch większych wysp i 21 mniejszych wysepek, o wysokich walorach turystycznych.

Opis kraju
Trynidad i Tobago, a właściwie Republika Trynidadu i Tobago to państwo wyspiarskie, obejmujące dwie główne wyspy - Trynidad, Tobago oraz 21 mniejszych wysepek. Trynidad i Tobago stanowią atrakcyjne miejsce na wakacyjny wypoczynek, a mają do zaoferowania turystom o wiele więcej niż tylko przepiękne, piaszczyste plaże.

Wyspy są zlokalizowane pomiędzy Morzem Karaibskim a Oceanem Atlantyckim. Wokół nich znajdują się piękne rafy koralowe, przy których można nurkować lub podziwiać je w ramach snorkellingu.
Atrakcyjna turystycznie jest też stolica kraju - Port of Spain, gdzie można wziąć udział kilka razy do roku w tamtejszych festiwalach. Warte uwagi są zabytki z okresu kolonialnego, a także tropikalne lasy wraz z wodami Zatoki Paria. Sercem miasta jest Promenada Brian Lara oraz Park Queends Savannah. Można wybrać się też na zwiedzanie katedry Holy Trinity, posiedzieć w pełnym zieleni Woodford Square czy pospacerować po artystycznej dzielnicy Belmony.

Turyści mogą wybrać się na Trynidad i Tobago o dowolnej porze roku, ponieważ panuje tu tropikalny klimat, z wysokimi temperaturami w każdym miesiącu. Na przyjezdnych czeka unikalna przyroda, ale i luksusowe kurorty wypoczynkowe, pełne sklepów, dyskotek i barów, gdzie życie nocne w zasadzie nigdy nie zamiera.

Trynidad - gdzie pojechać?
W północno-zachodnim Trynidadzie znajduje się region Chaguaramas, słynący z doskonałych warunków do uprawiania żeglarstwa. Można znaleźć tu popularne kurorty wypoczynkowe, piękne hotele, restauracje i bary. Na spragnionych bliskości natury czeka wizyta w Parku Narodowym Chaguaramas, z unikalnymi gatunkami roślin i zwierząt. Spotkamy w parku m.in. „czerwoną małpę”, zobaczymy zapierające dech w piersiach widoki, kreowane przez jaskinie Gasparee, wodospady Edith czy słony staw Chacachacare.

W północno-zachodniej części wyspy Trynidad mieści się Diego Martin. To miasto  w dolinie North Range. Swoją nazwę wzięło od podróżnika Don Diego Martina, pochodzenia hiszpańskiego. Największą atrakcją turystyczną miasta o znaczeniu historycznym jest Młyn Wodny oraz pobliskie wodospady Blue Range.
W bezpośrednim sąsiedztwie Diego Martin znajdują się wioski Diamond Vale, Green Hill, Congo, Petit Valley, La Puerta, River Estate, Sierra Leone i Rich Plain. Zdecydowanie obok Diego Martin wyróżnia się miasteczko Patna, a to z uwagi na fakt, że zamieszkiwali tu niegdyś hinduscy niewolnicy, którzy pozostawili po sobie wiele śladów w postaci zdobyczy kulturowych. Z kolei wspominane Congo było osadą zamieszkiwaną przed laty przez niewolników sprowadzonych na wyspę Trynidad z Afryki.

Zwiedzanie Marabelli i San Fernando
Chcąc wypocząć w luksusowych hotelach, w pięknie położonym miejscu, można pojechać do Marabelli. Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu była to zwyczajna, cicha i spokojna wioska rybacka. Dziś niewiele świadczy tu o takich korzeniach, ponieważ Marabellę zamieniono w światowej klasy kurort, z luksusowymi, eleganckimi hotelami. W pewnym oddaleniu od centrum znajdują się prywatne wille i apartamenty. Marabella ma piękną, piaszczystą plażę i stwarza idealne warunki do uprawiania sportów wodnych, wylegiwania się na plaży, czy też do uprawiania golfa lub tenisa.

W samej Marabelli nie sposób się nudzić, ponieważ obfituje ona w różnego rodzaju zabytki. Wśród nich są m.in. ruiny starej fortecy Moorish, Galeria Sztuki - Contemporary Spanish Print Gallery przy ulicy Calle Alonso de Bazan, jak i pochodzący z początku XVI wieku kościół Iglesia de la Encarnación. W parku Avenida Ricardo Soriano odpoczniemy od gorąca panującego na Trynidadzie, a wieczorem możemy wybrać się na promenadę Paseo Marítimo. Romantyczny spacer we dwoje możemy zakończyć w zatoce i w porcie Puerto Banús. Niewykluczone, że w miejscu tym spotkamy słynnych celebrytów, którzy chętnie cumują tu swoje luksusowe jachty.

Kolejnym miastem, do którego kierują się turyści przyjeżdżający na Wyspę Trynidad na wakacje lub wycieczkę, jest San Fernando, zlokalizowane w zachodniej części wyspy nad zatoką Paria. Zbudowano je u stóp wzgórza San Fernando, które jest pięknym punktem widokowym i zarazem jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. Przy dobrej pogodzie można podziwiać z niego nawet ląd Wenezueli. Życie towarzyskie i społeczne San Fernando toczy się wokół głównej ulicy - Harris Promenade, gdzie mieszczą się budynki rządowe, szkoły, kościoły, liczne bary i restauracje.

Wyspa Tobago - czym przyciąga turystów?
Wyspa Tobago także ma do zaoferowania turystom bardzo wiele atrakcji. To ona stała się pierwowzorem bezludnej wyspy, na której rozbił się Robinson Cruzoe. Stolicą wyspy Tobago jest Scarborough, gdzie znajduje się duży port, z którego wypływają statki wycieczkowe. Tobago nie bez powodu nazywane jest przez wielu „perłą” lub „klejnotem” Karaibów. Bogactwo fauny i flory wyspy może zachwycić każdego. To jedno z najczystszych miejsc na świecie, a spędzenie tu wakacji w zgodzie z naturą będzie niezapomnianym wprost przeżyciem. Na Tobago są piękne lasy tropikalne, niemal nietknięte ręką człowieka, a w wodach wybrzeża czeka rafa koralowa z przebogatym światem morskich stworzeń.

Życie wyspy skupia się wokół niewielkich wiosek rybackich, gdzie nie znajdziemy luksusowych hoteli, restauracji i wielkopowierzchniowych sklepów. Za to są klimatyczne knajpki, destylarnie rumu, kwatery prywatne pozwalające na poznanie życia mieszkańców oraz domy wypoczynkowe.

Najbardziej rozbudowaną miejscowością pod względem turystycznym na wyspie Tobago jest Crown Point. Tu też mieści się lotnisko wyspy i kilka hoteli. U wybrzeży Tobago znajduje się bezludna wyspa Małe Tobago.


Trynidad i Tobago na skróty

Miejsca: