Geografia Senegalu

<p>Właściwie cała powierzchnia <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/senegal/" target="_blank">Senegalu</a> zajęta jest przez aluwialny obszar nizinny, który równocześnie jest wielką niecką sedymentacyjną. Wypełniają ją piaskowce i wapienie, które pochodzą z różnych okresów w dziejach - od jury.

Pogoda w Senegalu

Dzisiaj, 2.12 27°C

Właściwie cała powierzchnia Senegalu zajęta jest przez aluwialny obszar nizinny, który równocześnie jest wielką niecką sedymentacyjną. Wypełniają ją piaskowce i wapienie, które pochodzą z różnych okresów w dziejach - od jury.

Pod względem ukształtowania powierzchni nizinny Senegal ma średnią wysokość kraju około 200 m n.p.m. Nieco wyższa jest jedynie południowo-wschodnia część kraju, wznosząca się na starym krystalicznym cokole i obejmująca część masywu Futa Dżalon. Średnio wyżynne tereny wynoszą maksymalnie do wysokości 581 m n.p.m. Najwyższym wzniesieniem jest szczyt Nepen Diakha.
Na uwagę w geograficznym ukształtowaniu Senegalu zasługuje jego linia brzegowa, która jest bardzo dobrze rozwinięta, urozmaicona głębokimi zatokami.  Linia obejmuje jeden długi, skalisty cypel. To Półwysep Zielonego Przylądka, gdzie znajduje się stolica Senegalu.

Senegal leży w pasie klimatu podrównikowego, ale na południu jest on znacznie bardziej wilgotny, a na północy suchy. Na wybrzeżu zauważalne są wpływy klimatu morskiego. Na południu występują opady rzędu 1200 mm rocznie, dochodzące do 1700 mm. Średnie opady na północy wynoszą około 400 mm.
 


Senegal na skróty