Drezno - Przewodnik

<strong>Informacje podstawowe</strong>:

Pogoda w Dreznie

Dzisiaj, 20.6 26°C
Informacje podstawowe: Liczba mieszkańców:480 tys.
Numer kierunkowy telefonu: 0049/351
Ważniejsze numery telefonu:
Policja: 110
Pierwsza pomoc: 115
Czas lokalny: Warszawa: 12.00, Drezno: 12.00

Komunikacja miejska:
Pociąg: z głównych dworców Hauptbanhof i Neustadt odjeżdżają liczne pociągi podmiejskie S - Bahn
Tramwaj: najlepszy do poruszania po centrum
Autobus: dojeżdżają do wszystkich dzielnic peryferyjnych
Adres informacji turystycznej: Prager Str. 10-11


Historia

W 1206 r w miejscu obecnego miasta, na prawym brzegu Łaby, istniała słowiańska osada rybacka Drażdiany. Z tego roku w każdym razie pochodzi zapis historyczny o tym miejscu. W ciągu XII i XIII wieku tereny były kolonizowane przez ludność niemiecką z Miśni. Ośrodkiem kolonizacji stał się gród warowny założony na lewym brzegu Łaby. Wkrótce rozrosło się przy nim miasto, nazwane dla odróżnienia od starej osady Nowym Dreznem, dobrze prosperujące w miejscu, gdzie krzyżowały się ważne szlaki handlowe na przeprawie przez Łabę. Jednak żywszy rozwój miasta zaczął się dopiero po 1485 r. W tym bowiem roku książę elektor Albert przeniósł do Drezna z Miśni stolicę Saksonii. W 1549 roku Stare i Nowe Drezno po obu stronach rzeki połączono w jedno miasto.

Największy jego okres rozkwitu przypadł na rządy elektora saskiego i króla polskiego Augusta Mocnego. Nie mogąc politycznie dorównać najsilniejszym dynastiom niemieckim: Habsburgom i Hohenzollernom starał się przewyższyć ich dwory przynajmniej pod względem przepychu. To wówczas powstała większość bogatej barokowej zabudowy miasta i rokokowe pałace. Duże piętno odcisnął na mieście wieloletni związek z Polską. Wśród członków dworu elektora wielu było polskimi szlachcicami. Do dziś na wielu pałacach można znaleźć polskiego Orła i litewską Pogoń.
Do 1945 r. miasto było jednym z najładniejszych miast barkowych Europy. Decyzją Aliantów zostało jednak wybrane jako cel intensywnego nalotu dywanowego, którego skutkiem miało być ostateczne złamanie woli walki hitlerowskich Niemców. W ciągu kilku godzin w nocy z 13 na 14 lutego 1945 centrum miasta zostało zamienione w gruzy, a śmierć poniosło od 35000 do 100000 ludzi. Po wojnie odbudowano jedynie najcenniejsze zabytki, a rekonstrukcja niektórych trwa do tej pory. Większość Starego Miasta zajęła jednak nieciekawa nowoczesna architektura.


Główne atrakcje

Najcenniejsze budowle zachowały się nad Łabą, w północnej części Starego Miasta. Dumą barkowego Drezna jest pałac królewski Zwinger. Ta perła rokoka jest dziełem wybitnego architekta obdarzonego niezwykłą fantazją - Ppelmanna. Z trzech stron plac otaczają galerie ozdobione licznymi rzeźbami, fontannami i ornamentami. Razem tworzą niezwykłą kompozycję. Z czwartej strony dziedziniec zamknięty jest przez Semperbau mieszczący zbrojownię i Galerię Dawnych Mistrzów.

Naprzeciw niego znajduje się główna rezydencja władców Rezidenzscholss. Zamek zniszczony podczas wojny jest nadal w odbudowie, która ma być zakończona na 800 - lecie miasta w 2006 r. Między nimi wznosi się barkowa katedra (Hofkirche) , wniesiona przez Augusta Mocnego dla podkreślenia jego katolicyzmu. Zmiana wyznania była warunkiem koniecznym dla objęcia tronu polskiego.

Konkurencją dla katedry był luterański kościół NMP (Frauenkirche) nakryty olbrzymią kopułą. Od bombardowania aż do początku lat 90. był pozostawiony jako trwała ruina - pomnik i przestroga przed wojną. Po długich sporach na temat jego przyszłości, po zjednoczeniu Niemiec zdecydowano się na jego niezwykle kosztowną odbudowę.

Symbolem Drezna jest także Złoty Jeździec, czyli pozłacana statua Augusta Mocnego na koniu w rynku Nowego Miasta. Rozpościera się stąd wspaniała panorama miasta po drugiej stronie Łaby, taka jaką możemy podziwiać na obrazach Canaletta w Galerii Dawnych Mistrzów.

Przeciwnie niż centrum ze Starym Miastem przedmieścia miasta nie były zbombardowane. Dobrze zachowały się urocze dzielnice willowe, często malowniczo położone na wzgórzach nad Łabą. Wśród nich wznosi się barokowy pałac Piznitz, inspirowany rezydencjami Mogołów w Indiach. Wraz z otaczającym parkiem stanowi ciekawą kompozycję.


Muzea i galerie.

Albertinum - mieści w sobie Galerię Nowych Mistrzów (XIX - XX wiek) oraz Grünes Gewölbe, czyli Zielony Skarbiec, jeden z najbogatszych na świecie.
Galeria Dawnych Mistrzów (Gemäldegalerie Alte Meister) - znajduje się w przylegającym do Zwingeru Semperbau, jedna z najlepszych na świecie galerii malarstwa do XVIII wieku.

Kolekcja Porcelany (Porzellanansammlung) - w południowym skrzydle Zwingeru, ukazuje słynną porcelanę miśnieńską oraz chińską


Zakupy

Przy dawnej głównej ulicy handlowej Pragerstrasse na Starym Mieście wnoszą się dziś jednakowe bloki a wśród nich także duże domy towarowe. Okolice centrum są dość dobrym miejscem na zakupy. Dla preferujących wielkie kompleksy handlowe pod jednym dachem można natomiast polecić duże centrum handlowe, które znajduje się przy zjeździe z autostrady 4: Dresden - Neustadt.


Gdzie zjeść

Miguel's, Louisenstrasse 11 tel. 8046072 - restauracja francuska połączona z galerią. Na ścianach wiszą obrazy na sprzedaż.
Kügelgen Haus Restaurant, Hauptstrasse 13 tel. 8042791 - mieści się w podziemiach muzeum poświęconego twórczości malarskiej rodziny Kügelgów. Sama restauracja jest jednak częściej odwiedzana niż samo muzeum. Podaje się tu obfite, mięsne dania niemieckie jak Zigeuner stek z pieczarkami czy talerz kiełabas z ziemniakami i warzywami.
Fischgalerie, Maxstrasse 2 tel. 4903506 - najlepsza restauracja w mieście oferująca dania z ryb i owoców morza.
Brauhaus am Waldschlösschen, Am Brauhaus 8B tel. 811990 - nowo zbudowana replika starodowanej drezdeńskiej hali piwnej. Pod dachem może tu jednocześnie pić i jeść niemieckie mięsne potrawy 250 klientów a dalsze 800 w ogrodzie.
Italienisches Dörfen, Theaterplatz 3 - kompleks raczej drogich restauracji nad Łabą między Zwingerem a Albertinum


Rozrywka

W Dreźnie jest kilka dużych dyskotek często urządzonych w dawnych fabrykach, jest tu więc sporo możliwości zabawienia się. Do jednej z większych należy Yenidze przy Weisseritzstr. 3, przy dworcu kolejowym Dresden Mitte. Wśród studentów ulubiona jest natomiast Brenzwinger przy Brhlscher Garten na Starym Mieście.
Warto odwiedzić duże centrum kulturalne na Nowym Mieście - Scheune, przy Alanstr. 36 - 40. Odbywają się tu często różne koncerty i przedstawienia teatralne, na miejscu jest także restauracja.

W mieście toczy się poza tym bogate życie muzyczne i teatralne. W Dreźnie działają dwie znane na świecie orkiestry Staatskapelle Dresden i Dresdner Philharmonie. W połowie kwietnia odbywa się w mieście festiwal filmowy. Na przełomie maja i czerwca organizowany jest natomiast znany festiwal jazzowy International Dixieland Festival.

Niemcy na skróty

Miejsca: