Gospodarka Kolumbii

Kolumbia jest w dominującym stopniu <strong>krajem surowcowym</strong>. Dostarcza na rynek światowy przed wszystkim płody rolne oraz surowce mineralne. Kolumbia jest drugim największym <strong>producentem kawy</strong> na świecie. Z tego eksportu pochodzi ponad 1/3 oficjalnych dochodów państwa.

Pogoda w Kolumbii

Dzisiaj, 19.4 20°C
Kolumbia jest w dominującym stopniu krajem surowcowym. Dostarcza na rynek światowy przed wszystkim płody rolne oraz surowce mineralne. Kolumbia jest drugim największym producentem kawy na świecie. Z tego eksportu pochodzi ponad 1/3 oficjalnych dochodów państwa. Duże znaczenie ma także produkcja cukru, bawełny i bananów. Uprawia się również ziemniaki, kukurydzę, ryż, rośliny strączkowe, tytoń i kakao. Kolumbia należy do największych światowych producentów i eksporterów kwiatów ciętych oraz szlachetnych gatunków drewna z bogatych zasobów leśnych kraju. Obok kawy, główną rolę w gospodarce odgrywa górnictwo węgla kamiennego. Kolumbijskie złoża należą do największych w całej Ameryce Południowej. Olbrzymie są złoża ropy naftowej, odkryte na początku lat 80. XX w. Wiąże się z nimi duże nadzieje na intensywny rozwój ekonomiczny.

Ważnym towarem eksportowym są także metale szlachetne i kamienie szlachetne. Kolumbia jest pierwszym na kontynencie producentem platyny i drugim producentem złota. Wydobywa się także duże ilości srebra, niklu, żelaza i miedzi.

Kraj ten jest również największym światowym dostawcą szmaragdów. Aż połowa rocznego światowego wydobycia przypada na Kolumbię, a tutejsze szmaragdy uznawane są za najlepsze gatunkowo. Jednocześnie znaczną część dochodów państwa stanowią zyski z nielegalnego handlu narkotykami. Kolumbia znajduje się bowiem w czołówce światowych producentów kokainy, marihuany (trzecie miejsce w świecie) i heroiny.

Istotne znaczenie w gospodarce ma także rzemiosło oraz wzrastające z roku na rok dochody z turystyki.

Kolumbia na skróty

Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY