Bogota - Przewodnik

<strong>Informacje podstawowe: </strong>

Pogoda w Bogocie

Dzisiaj, 29.3 19°C
Informacje podstawowe: Liczba mieszkańców: 6 mln
Polska ambasada: Calle 104a No 23 - 48, tel. 2140400
Numer kierunkowy telefonu: 0057/1
Ważniejsze numery telefonu:
Policja:112
Pierwsza pomoc:125
Czas lokalny: Warszawa: 12.00, Bogota: 6.00
Komunikacja miejska:

Autobus: autobusy i autobusiki (busetas) są podstawowym środkiem komunikacji publicznej, zatrzymują się na machnięcie ręką, nie mają stałych przystanków z wyjątkiem Carrera 7 i Avenida Caracas

Zbiorowe taksówki: kursują na podstawowych trasach
Adres informacji turystycznej: Instituto Distrital de Cultura y Turismo, plac Bolívara

Historia

Miasto zostało założone w 1538 r. przez Jiméneza de Quesada, który wyruszył w głąb lądu w poszukiwaniu złota. Wyprawa nie zakończyła się sukcesem, ale głośnym echem odbiła się usłyszana od Indian legenda o złotym królestwie El Dorado.

Wkrótce nowo założone miasto stało się miejscem rywalizacji zwalczających się ugrupowań konkwistadorów. Porządek zaprowadził dopiero król Hiszpanii Karol V. Utworzył w mieście Królewską Audiencję Nowego Królestwa Grenady, podległą Wicekrólestwu Peru.

W 1717 r. miasto awansowało do rangi stolicy wicekrólestwa Nowej Grenady. Podlegały mu ziemie dzisiejszej Kolumbii, Wenezueli, Panamy i Ekwadoru. W 1819 r., po pokonaniu Hiszpanów przez Bolívara Bogota, została stolicą niezależnej Kolumbii.

Mimo stołecznej funkcji, miasto zaczęło dynamicznie rozwijać się dopiero w latach 40. XX wieku. Na skutek rozwoju przemysłu wielu mieszkańców biednej prowincji zaczęło migrować do stolicy w poszukiwaniu pracy. W ciągu ostatniego półwiecza liczba ludności miasta zwiększyła się pięćdziesięciokrotnie.


Główne atrakcje

Bogota jest jedną z najwyżej położonych stolic świata. Leży na wysokości 2600 m n.p.m. (czyli wyżej niż wierzchołek polskich Rysów) w otoczeniu szczytów Andów.

W centrum miasta leży Plaza de Bolívar, otoczony najważniejszymi budynkami miasta. Wiele z nich zbudowano w stylu monumentalnego klasycyzmu. Należy do nich Capitolio Nacional - siedziba kongresu, katedra - największy kościół Bogoty i Pałac Sprawiedliwości (Palaco de Justicia).

Ten ostatni budynek uległ zniszczeniu w 1985 r. podczas ofensywy armii po tym, jak został zajęty przez partyzantów z grupy M-19. W dwudziestoośmiogodzinnych walkach poniosło śmierć 100 osób, w tym 11 sędziów sądu najwyższego.

Wśród licznych barokowych kościołów starego miasta wyróżnia się kościół św. Franciszka i św. Ignacego. Pamiątką po wyzwolicielu kraju i pierwszym prezydencie jest Quinta de Bolívar - dom ofiarowany bohaterowi w uznaniu jego zasług. Dziś mieści się tu muzeum.

Nad miastem wznosi się Cerro de Monseratte (3020 m n.p.m.). Na szczycie, na miejscu dawnej pustelni wzniesiono kościół i klasztor. Znajdująca się wewnątrz cudowna figura Ukrzyżowanego Chrystusa jest celem licznych pielgrzymek. Ich kulminacja przypada na okres Zielonych Świątek. Pielgrzymi drogę na szczyt często pokonują na kolanach. Można też wjechać kolejką linową.


Muzea i galerie

Muzeum Złota (Museo del Oro), przy Calle 16, nr 5 - 4 - jedno z bardziej znanych w świecie. Gromadzi ponad 33 tys. eksponatów, w dużej części wykonanych ze złota, z czasów prekolumbijskich

Muzeum Archeologiczne (Museo Arqueológico), przy Carrera 6 nr 7 - 43 - posiada bogatą kolekcję ceramiki z czasów prekolumbijskich

Muzeum Narodowe (Museo Nacional), przy Carrera 7 nr 28 - 66 - zawiera dzieła artystów kolumbijskich

Muzeum Sztuki i Tradycji Ludowych (Museo de Artes y Tradiciones Populares), przy Carreras 8 nr 7 - 21 - prezentuje wytwory rzemiosła z różnych części kraju

Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Museo de Arte Moderno) - prezentuje dość ciekawy, choć zupełnie u nas nieznany dorobek artystów kolumbijskich


Zakupy

Dobrą pamiątką z Kolumbii będą wyroby rzemiosła artystycznego. Szczególnie popularne wśród turystów są wyroby indiańskie. Często kupowane są także rzeczy stylizowane na antyki z czasów prekolumbijskich. Wiele produktów interesujących nas znajdziemy odwiedzając główne ulice i centra handlowe. Ciągną się one w śródmieściu począwszy od Plaza de Bolivar.

W niedzielę warto odwiedzić barwny pchli targ. Mieści się przy Mercado de las Pulgas, przy Carrera 7, pomiędzy Calle 24 i Calle 25.


Gdzie zjeść

El Patio, przy Calle 19 nr 1 - 85 - restauracja oferuje znakomite dania kuchni włoskiej, w tym wiele potraw z makaronu. Miła obsługa i ciekawy wystrój zapewniają przyjemne spędzenie czasu

Casa Vieja, Carrera 10 nr 26 - 50 - restauracja oferuje smaczne dania kuchni regionalnej m.in. specjalność miasta zupę Ajiaco. Można tu także spróbować wiele innych znakomitych dań kolumbijskich

Los Ultimos Virreyes, przy Calle 10 nr 3 - 16, La Candalaria - jedna z lepszych restauracji w tej części miasta, oferuje duży wybór dań kuchni międzynarodowej i lokalnej, każdy znajdzie tu coś dla siebie


Rozrywka

Bogota zapewnia zabawę przy dźwiękach gorącej muzyki latynoameryskańskiej do białego rana. Główna dzielnica rozrywki miasta to Zona Rosa, czyli różowa strefa. Jest tu całe mnóstwo lokali nocnych. Tu też znajdują się największe dyskoteki w mieście. Należą do nich: Salome, przy Carrera 14A nr 82 - 16; Galeria Cafe Libro, przy Calle 81 nr 11 - 92 i Quiebra Canto przy Carrera 15 nr 79 - 28.

Narodowym sportem Kolumbijczyków jest natomiast piłka nożna. Każdy mecz międzynarodowy jest niemal ważnym wydarzeniem politycznym. Największy stadion to El Capin. Mieści się na rogu Carrera 30 i Calle 55.

Bardzo popularną rozrywką o hiszpańskich korzeniach w Bogocie jest corrida. Odbywa się prawie we wszystkie niedziele stycznia i lutego na Plaza de Torros de Santamaria.

Funkcje stołeczne miasta sprawiają, że Bogota jest najważniejszym ośrodkiem kulturalnym w Kolumbii. Najważniejszymi teatrami w mieście są Teatro de la Candelaria, Teatro Libre de Bogota oraz Teatro Nacional. Wiele koncertów muzyki poważnej odbywa się w sali w Bibioteca Luis Angel Arango.

Kolumbia na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY