Geografia Kambodży

<p><strong>Kambodża </strong>położona jest w południowo-wschodniej Azji, na Półwyspie Indochińskim. Od południa oblewają ją wody Zatoki Tajlandzkiej. Od wschodu graniczy z Wietnamem, od północy z Laosem, a od zachodu i północy z Tajlandią.

Pogoda w Kambodży

Dzisiaj, 26.4 42°C

Kambodża położona jest w południowo-wschodniej Azji, na Półwyspie Indochińskim. Od południa oblewają ją wody Zatoki Tajlandzkiej. Od wschodu graniczy z Wietnamem, od północy z Laosem, a od zachodu i północy z Tajlandią.

Większość kraju - 75 proc. jego powierzchni, zajmuje równina aluwialna - Nizina Mekongu z rzeką o tej samej nazwie, będącą głównym ciągiem wodnym państwa. W zachodniej części Kambodży zlokalizowane jest rozległe jezioro Tonie Sap. W porze deszczowej ma ono ponad 10 tys. km2 powierzchni, a w porze suchej około 2600 km2. Z jeziora wypływa rzeka Tonie Sap, która płynie na południe w kierunku Mekongu. Inne większe rzeki Kambodży to Sangke, Tonie Srepok, Tonie San, Stung Sen, Stung Sreng, Stung Chinit czy Prek Chhlong. Na południu kraju rozciąga się delta Mekongu, który wpada ostatecznie do Morza Południowochińskiego.  Dorzecze Mekongu zajmuje prawie cały obszar kraju, a rzeki płynące na wschodnich zboczach Gór Kardamonowych i Gór Słonia, spływają do jeziora Tonie Sap. Na zachodnich zboczach zasilają one zaś Zatokę Tajlandzką.

Ważnym pod względem turystycznym jeziorem Kambodży jest wulkaniczne Yeak Laom, w prowincji Ratanakiri, na północno-wschodnim krańcu kraju. Wokół jeziora mieszka lud Tampuen, żyjący w pięciu wioskach. Yeak Laom uznawane jest za święte i najprawdopodobniej powstało po wybuchu wulkanu, w kraterze. Ma około 50 m głębokości i 800 m średnicy oraz kształt niemalże idealnego koła.

Nizina Mekongu wypełnia stare zapadlisko tektoniczne i otoczona jest pasmami górskimi - Górami Kardamonowymi, Górami Słonia i Górami Dangrek położonymi na południowym zachodzie. Najwyższym szczytem kraju jest liczący sobie 1813 m n.p.m - Phnum Aôral. Na wschód od rzeki Mekong teren kraju stopniowo podnosi się, aż do Gór Annamskich. Obszar przejściowy pomiędzy górami a równiną centralną, ma średnią wysokość nieprzekraczającą 200 m n.p.m.

W Kambodży panuje klimat zwrotnikowy monsunowy, w którym charakterystyczne jest występowanie dwóch głównych pór - deszczowej i suchej. W okresie od połowy maja do połowy października w kraju regularnie zdarzają się ulewne deszcze. Odpowiada za nie południowo-zachodni monsun. Z kolei, od początku listopada do połowy marca suche powietrze zapewniają słabe wiatry z północnego wschodu. Zachmurzenie jest wówczas zmienne, a wilgotność powietrza niska. Najlepiej na wakacje czy wycieczkę do Kambodży wybrać się w porze suchej, gdy temperatura waha się w przedziale od 21 do 30 stopni Celsjusza. Najcieplej jest w kwietniu i w maju, tuż przed rozpoczęciem pory deszczowej. Najwyższe opady notuje się w porze deszczowej na obszarach stoków górskich, a  najniższe na nizinie centralnej. 
 


Kambodża na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY