Gospodarka Holandii

Holandia należy do dobrze rozwiniętych państw świata. Jest to efekt dogodnego położenia oraz przekształcenia po II wojnie światowej gospodarki rolniczej na <strong>przemysłową</strong>.

Pogoda w Holandii

Dzisiaj, 19.4 27°C
Holandia należy do dobrze rozwiniętych państw świata. Jest to efekt dogodnego położenia oraz przekształcenia po II wojnie światowej gospodarki rolniczej na przemysłową. Mimo to rolnictwo odgrywa tu dużą rolę. Gospodarstwa są duże i zmechanizowane. Dominuje w nim głównie hodowla bydła, nastawiona przede wszystkim na pozyskiwanie mleka. Z innych zwierząt hoduje się drób oraz trzodę chlewną.

Do roślin uprawianych w tym kraju należą: buraki cukrowe, ziemniaki, warzywa, pszenica i żyto. Jednak najbardziej znana jest Holandia z uprawy kwiatów, zarówno ciętych jak i cebulek kwiatowych. Symbolem tego państwa jest przecież tulipan.

Nie posiada zbyt dobrej bazy surowcowej. Najbogatsze są tu złoża gazu ziemnego i to ich eksploatacja ma największe znaczenie w kraju. Z pozostałych surowców znajdują się niewielkie zasoby ropy naftowej, soli kamiennej, soli potasowo - magnezowej oraz małe ilości surowców budowlanych. Z tego względu zmuszona jest importować większość produktów.

Z przemysłu przetwórczego najlepiej rozwinięty jest spożywczy, chemiczny, petrochemiczny, samochodowy i elektroniczny. Produkcja ta koncentruje się przede wszystkim w tzw. okręgu Randstad Holland, który kształtem przypomina podkowę i obejmuje największe miasta kraju.

Turystyka nie odgrywa dominującego znaczenia w gospodarce kraju. Niemniej jednak przynosi pewne dochody. Przyjazdy turystów mają miejsce głównie w miesiącach letnich i związane są z uprawianiem różnego rodzaju sportów wodnych i wędkarstwa. Drugi okres zwiększonej liczby przyjezdnych to wiosna czyli czas kwitnienia tulipanów.

Holandia na skróty

Miejsca:
Oferty:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY