Temperatury i pogoda w Chanii

Pogoda w Chanii

Dzisiaj, 24.06 31 °C
Jutro, 25.06 30 °C
Pojutrze, 26.06 30 °C

Chania to malownicza miejscowość położona na zachodnim wybrzeżu Krety. Jest to drugie co do wielkości miasto na tej wyspie i jedno z najważniejszych lokalnych ośrodków turystycznych. Chania jest bogata w niezwykłą historię oraz kulturę, co jest szczególnie zauważalne na pięknej starówce. Dodatkowo region ten słynie z pięknych plaż, a szczególnym uznaniem turystów cieszy się Balos, Elafonissi i Falasarna. Pogoda w Chanii jest typowa dla klimatu śródziemnomorskiego, który charakteryzuje się gorącym latem, kiedy to temperatury niejednokrotnie przekraczają 35°C oraz łagodnymi zimami na poziomie ok 10°C. Czyni to Chanię atrakcyjnym miejscem do zwiedzania nawet w okresie zimowym.

Kiedy najlepiej jechać do Chanii?

Jeśli na wakacje jedziesz głównie w celu relaksu na plaży oraz zażywania kąpieli w morzu, wybierz się na Chanię w okresie letnim, czyli między czerwcem a wrześniem. Panują wtedy idealne warunki do plażowania, dni są długie oraz słoneczne, a opady deszczu praktycznie nie występują. Jeśli zależy Ci na zwiedzaniu Chanii, okres wiosny (kwiecień, maj) lub jesieni (październik) to dobry czas na poznawanie okolicy, ze względu na łagodne temperatury oraz mniejszy tłum turystów.

Najcieplejsze miesiące w Chanii

Najwyższe temperatury w Chanii odnotowuje się w lipcu oraz w sierpniu i wynoszą one średnio 30-35°C. Te dwa miesiące to idealny czas na plażowanie oraz zażywanie kąpieli w Morzu Śródziemnym. Warto uzbroić się wtedy w dobrą ochronę przeciwsłoneczną oraz zadbać o nawodnienie organizmu. Zwiedzanie okolicy warto przełożyć na wieczór, kiedy to można nieco odetchnąć od upałów.

Kiedy jest najcieplejsza woda w Chanii

Morze Śródziemne jest najcieplejsze w lipcu oraz w sierpniu. Średnia temperatura wody wynosi 25-28°C, czyniąc te dwa miesiące idealnym czasem na kąpiele oraz uprawianie różnych sportów wodnych. Choć w lipcu i sierpniu morze jest najcieplejsze, spokojnie można zażywać w nim kąpieli także późną wiosną lub wczesną jesienią.

Pogoda w Chanii w styczniu i lutym

Pogoda w Chanii w styczniu i lutym prezentuje typowo zimowy obraz dla klimatu śródziemnomorskiego. Średnie temperatury oscylują w granicy 14-16°C w ciągu dnia oraz 8-10°C w nocy. W ciągu tych dwóch miesięcy, Chania doświadcza największych opadów deszczu oraz chłodnych wiatrów. Jest to okres, w którym na ulicach jest najmniej turystów, choć znajdą się miłośnicy spokojnej atmosfery, którym nie przeszkadza duża wilgotność, i którzy chętnie poznają okolicę i autentyczne życie mieszkańców.

Pogoda w Chanii w marcu

Marzec w Chanii to początek wiosny, kiedy to temperatura stopniowo się poprawia, a dni stają się dłuższe oraz bardziej słoneczne. Średnia temperatura wynosi ok. 16-19°C w dzień oraz 10-12°C w nocy. Przyroda budzi się do życia, a opady deszczu występują znacznie rzadziej niż w poprzednich miesiącach. To dobra pora na zwiedzanie Chanii z dala od letniego tłoku oraz odkrywanie atrakcji turystycznych. Warto wziąć ze sobą lekkie, jak i nieco cieplejsze ubrania, aby przygotować się na zmienne warunki pogodowe.

Pogoda w Chanii w kwietniu

Pogoda w Chanii w kwietniu nadal jest typowo wiosenna, a średnie temperatury wynoszą ok. 18-21°C. Nadal sporadycznie mogą pojawiać się opady deszczu, jednak jest ich zdecydowanie mniej niż w poprzednich miesiącach. Kwietniowy okres to dobry czas na zwiedzanie Chanii, w którym można odkrywać uroki miasta, spacerować po jeszcze pustych plażach i korzystać z atrakcji turystycznych. Warto także odwiedzić lokalne knajpki, które serwują tradycyjne, regionalne dania.

Pogoda w Chanii w maju i czerwcu

Maj i czerwiec pomału przynosi typowo wakacyjną pogodę. Średnie temperatury wynoszą ok. 22-30°C w dzień oraz 14-21°C w nocy. W maju i czerwcu opady to już rzadkość, a słońce coraz śmielej wychyla się zza chmur i raczy swoimi promieniami przez większość dnia. Mieszkańcy Chanii szykują się na otwarcie sezonu turystycznego. Maj i czerwiec to doskonały okres na zwiedzanie miasta oraz aktywne spędzanie czasu. Jest to także dobry czas na podziwianie kwitnących ogrodów i przyrody na Krecie.

Pogoda w Chanii w lipcu i sierpniu

W lipcu i sierpniu Chania doświadcza gorących i suchych dni, typowych dla letniego okresu w klimacie śródziemnomorskim. Te dwa miesiące to szczyt sezonu turystycznego, kiedy to temperatury sięgają ok. 30-35°C w dzień, a w ciągu nocy rzadko kiedy spadają poniżej 20°C. W tym okresie przeważają słoneczne dni, czyniąc ten czas idealnym na plażowanie oraz relaksujące kąpiele w Morzu Śródziemnym. Woda jest niezwykle ciepła, a żar lejący się z nieba sprzyja poczuciu prawdziwie wakacyjnego klimatu. Jest to najlepszy czas na wypoczynek, jeśli lubisz upały oraz letnią atmosferę.

Pogoda w Chanii we wrześniu i październiku

Pogoda w Chanii we wrześniu i październiku nadal pozytywnie zaskakuje, oferując łagodne temperatury. Mimo zbliżającego się końca sezonu letniego, te dwa miesiące to nadal dobry okres na wypoczynek w tym regionie. Średnie temperatury wynoszą ok. 25-28°C w dzień oraz 18-21°C w nocy. Wrzesień jest uznawany za jeden z lepszych miesięcy do odwiedzenia Chanii ze względu na mniejsze tłumy turystów oraz stosunkowo atrakcyjną pogodę. Woda w morzu jest nadal ciepła i śmiało można zanurzyć się w jej tafli. Wrzesień i październik to idealny okres, który daje możliwość łączenia ze sobą aktywnego zwiedzania oraz relaksu na plaży ze względu na korzystne warunki pogodowe.

Pogoda w Chanii w listopadzie

Chania w listopadzie pomału wchodzi w porę zimową. Pogoda staje się chłodna oraz deszczowa, a temperatury wynoszą między 18°C a 20°C. Opady są coraz częstsze, a słońce gości na niebie znacznie krócej niż w poprzednich, letnich miesiącach. Listopad to miesiąc poza sezonem turystycznym, co sprawia, że na ulicach jest już stosunkowo pusto, a ceny zakwaterowania mogą być bardziej przystępne. Jest to dobry czas na poznanie autentycznego klimatu tego regionu, choć warto przygotować garderobę na zmienne warunki pogodowe.

Średnie temperatury - Chania

Temperatura powietrza w dzień [°C]:
styczen 14 luty 13 marzec 15 kwiecien 19 maj 22 czerwiec 26 lipiec 30 sierpień 31 wrzesień 26 październik 23 listopad 19 grudzień 15
Temperatura powietrza w nocy [°C]:
styczen 9 luty 8 marzec 12 kwiecien 16 maj 19 czerwiec 21 lipiec 23 sierpień 24 wrzesień 21 październik 19 listopad 16 grudzień 13
Temperatura wody [°C]:
styczen 14 luty 14 marzec 14 kwiecien 16 maj 18 czerwiec 21 lipiec 24 sierpień 25 wrzesień 23 październik 20 listopad 18 grudzień 16
Liczba godzin słonecznych [h]:
styczen 10 luty 11 marzec 12 kwiecien 13 maj 14 czerwiec 14 lipiec 14 sierpień 14 wrzesień 12 październik 11 listopad 10 grudzień 10