Kultura Etiopii

<p>Przyjeżdżając <a href="https://www.travelplanet.pl/wycieczki-objazdowe/oferty/etiopia/" target="_self">do Etiopii na wczasy</a> czy nawet na krótką wycieczkę, odczujemy niezwykłą gościnność mieszkańców tego kraju. Wielu zaprosi nas na kawę, co jest wyrazem szczerej sympatii. Kawa parzona jest tu według określonego ceremoniału, połączonego z odpędzaniem złych duchów za pomocą kadzidła. Turyści nazywani są „Faranji”, od słowa „french”, jakim określano Francuzów. Biały człowiek w Etiopii jest traktowany jako zjawisko, choć turystyka jest tu coraz mocniej rozwinięta. W każdej mniejszej lub większej wiosce staje się centrum zainteresowania wszystkich mieszkańców.

Pogoda w Etiopii

Dzisiaj, 29.4 23°C

Przyjeżdżając do Etiopii na wczasy czy nawet na krótką wycieczkę, odczujemy niezwykłą gościnność mieszkańców tego kraju. Wielu zaprosi nas na kawę, co jest wyrazem szczerej sympatii. Kawa parzona jest tu według określonego ceremoniału, połączonego z odpędzaniem złych duchów za pomocą kadzidła. Turyści nazywani są „Faranji”, od słowa „french”, jakim określano Francuzów. Biały człowiek w Etiopii jest traktowany jako zjawisko, choć turystyka jest tu coraz mocniej rozwinięta. W każdej mniejszej lub większej wiosce staje się centrum zainteresowania wszystkich mieszkańców.

W szczególności „biali” są osaczani przez sprzedawców wszelakich towarów. W dobrym tonie jest targowanie się, zwłaszcza że ceny dla turystów są wielokrotnie zawyżone. Pamiętać należy, że Etiopia jest krajem biednym, nie brakuje tu żebraków, ludzi poszukujących na wysypiskach śmieci wszystkiego, co nadaje się do przerobienia, czy też rozpadających się slumsów i glinianych chatek, w których niejednokrotnie żyją wielopokoleniowe rodziny.

Kraj jest zróżnicowany pod względem kulturowym, z uwagi na fakt, że żyje tu obok siebie wiele różnych ludów. Na północy mieszkają Amharowie, których kultura odznacza się bogatymi zwyczajami, muzyką i ozdobnymi strojami. Na zachodzie żyją kolorowi Afarowie, a na południu dzikie plemiona: Konso, Banna, Arsi, Mursi czy Hamerów, gdzie obyczaje są zupełnie różne względem siebie.

W Etiopii obowiązuje kalendarz etiopski, w którym święta wypadają w zupełnie innym czasie niż w kalendarzu gregoriańskim. Uwzględnia on 13 miesięcy. Boże Narodzenie przypada na 6-7 stycznia, podobnie jak w kościele prawosławnym. W drugiej połowie stycznia obchodzony jest Timkat, z procesjami, muzyką i barwnymi, ceremonialnymi strojami. Jest to święto na pamiątkę chrztu Chrystusa w Jordanie - 19 stycznia. W kościele etiopskim ma ono duże znaczenie, dlatego jest to przebogata uroczystość, zwłaszcza w głównych miastach kraju.

Nowy rok etiopski przypada na 11 września - Ynkutatash. 27 września obchodzi się święto Krzyża - radosne, z paleniem ognisk, tańcami i śpiewami, tzw. Meksel.

Podstawą kuchni etiopskiej jest injera, czyli naleśnik z tefu, moczony i lekko fermentowany, podawany z wieloma sosami, tzw. wetami. Do tego pije się wodę, soki ze świeżych owoców lub herbatę arabską. 
 


Etiopia na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY