Geografia Etiopii

<p>Teren kraju jest <strong>bardzo zróżnicowany pod względem ukształtowania</strong> - występują tu w większości wyżyny i wzgórza, ale na wschodzie panuje krajobraz nizinny i pustynny. W północnej części Etiopii znajdują się góry. Powierzchnia Etiopii zajmuje teren liczący ponad 1,1 mln km2. Kraj leży na wielkim płaskowyżu, przeciętym Rowem Abisyńskim, gdzie znajduje się Wyżyna Abisyńska i Wyżyna Somalijska. Podłoże budują gnejsy, granity i łupki. Wyżyna Abisyńska to większa część kraju - opada ona łagodnie ku zachodniej granicy, do Sudanu. Wyżyna jest masywna, a jej przeciętna wysokość waha się w przedziale od 2 do 2,5 tys. m n.p.m. Najwyższy szczyt Etiopii to Ras Daszan. Od wschodu obszar ten graniczy z zapadliskiem tektonicznym, a północna przechodzi stopniowo w Kotlinę Danakilską. Dno rowu ma głębokość nawet 1000 m. n.p.m.

Pogoda w Etiopii

Dzisiaj, 29.4 22°C

Teren kraju jest bardzo zróżnicowany pod względem ukształtowania - występują tu w większości wyżyny i wzgórza, ale na wschodzie panuje krajobraz nizinny i pustynny. W północnej części Etiopii znajdują się góry. Powierzchnia Etiopii zajmuje teren liczący ponad 1,1 mln km2. Kraj leży na wielkim płaskowyżu, przeciętym Rowem Abisyńskim, gdzie znajduje się Wyżyna Abisyńska i Wyżyna Somalijska. Podłoże budują gnejsy, granity i łupki. Wyżyna Abisyńska to większa część kraju - opada ona łagodnie ku zachodniej granicy, do Sudanu. Wyżyna jest masywna, a jej przeciętna wysokość waha się w przedziale od 2 do 2,5 tys. m n.p.m. Najwyższy szczyt Etiopii to Ras Daszan. Od wschodu obszar ten graniczy z zapadliskiem tektonicznym, a północna przechodzi stopniowo w Kotlinę Danakilską. Dno rowu ma głębokość nawet 1000 m. n.p.m.

Obszar Wyżyny Abisyńskiej przecinają doliny, które powstały poprzez erozję rzeczną. Przeciętna ich szerokość wynosi 11-13 km, ale najszersze mogą mieć do 20 km.

Na terenie kraju można znaleźć ślady aktywności wulkanicznej oraz skały wulkaniczne, aluwialne. Na wschodzie jest Wyżyna Somalijska, której zachodnia część wznosi się stromo na wysokość ponad 4 tys. m n.p.m. Najwyższym szczytem wyżyny jest Batu o wysokości 4307 m n.p.m.

Sieć rzeczna Etiopii jest gęsta, ale stan wód charakteryzuje się wysoką zmiennością. W porze deszczowej nawiedzają mieszkańców ulewne deszcze, a w dolinach rzecznych rzeki wzbierają i powodują powodzie. Z kolei, w czasie pory suchej wiele mniejszych rzek wysycha.

W zachodnim rejonie Wyżyny Abisyńskiej płyną takie rzeki jak Sobat, nazywany rzeką Baro, Nil Błękitny, który bierze początek w jeziorze Tana (największym w Etiopii) oraz rzeka Atbara, z głównym swoim dopływem - Takaze. Z Wyżyny Somalijskiej spływają rzeki Uebi Szebelie oraz Ganalie Doria. W Rowie Abisyńskim płynie Auasz, który ginie w piaskach pustyni na północy kraju. 
 
W Etiopii znajdują się także jeziora - w południowej części Rowu Abisyńskiego - Zyuaj, Szala, Langano i Abjata.

W kraju tym panuje klimat tropikalny, który został nieco złagodzony dzięki dużym różnicom wysokości nad poziomem morza. Im wyżej się wspinamy, tym temperatura jest niższa, ale zwiększa się ilość opadów atmosferycznych. Średnie temperatury w tym państwie wahają się w przedziale od 16 do 27 stopni Celsjusza na plusie. Jedynie północne krańce kraju leżą w strefie klimatu zwrotnikowego. Latem pogodę kształtują masy powietrza znad równika, a zimą - masy powietrza zwrotnikowego. Liczba opadów zależna jest od wysokości i wynosi od 100 mm na najniżej położonych obszarach do nawet 1500 mm rocznie w wysokich górach. 

Na wycieczkę czy wakacje do Etiopii najlepiej jechać w okresie od października do marca, kiedy jest tam ciepło, ale nie upalnie oraz nie ma opadów. Od czerwca do września kraj nawiedzają ulewne opady, powodujące problemy z poruszaniem się jakimkolwiek środkiem transportu. 
 


Etiopia na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY