Historia Danii

Najstarszymi ludami zamieszkującymi Półwysep Jutlandzki byli <strong>Teutonowie</strong>, <strong>Cymbrowie</strong>, <strong>Jutowie</strong> i <strong>Sasi</strong>. Ludy te w V wieku n.e. rozpoczęły podbój Wysp Brytyjskich. W V i VI wieku z południa Skandynawii przybyły plemiona duńskie - <strong>Danowie</strong>.

Pogoda w Danii

Dzisiaj, 29.3 8°C
Najstarszymi ludami zamieszkującymi Półwysep Jutlandzki byli Teutonowie, Cymbrowie, Jutowie i Sasi. Ludy te w V wieku n.e. rozpoczęły podbój Wysp Brytyjskich. W V i VI wieku z południa Skandynawii przybyły plemiona duńskie - Danowie. Stanowiły one odłam ludów skandynawskich, zwanych Normanami. W ciągu VIII-XI wieku duńscy Wikingowie organizowali łupieżcze wyprawy, grabiąc wybrzeża państwa karolińskiego i Wysp Brytyjskich.

W tym czasie odbywał się proces jednoczenia państwa duńskiego oraz chrystianizacja ludności. Król Kanut I Wielki (ok. 995-1035), połączył z Danią Anglię i Norwegię, a jego państwo obejmowało także prowincje dzisiejszej Szwecji (Gotlandia, Skania).

Na przełomie XII i XIII wieku Dania rozpoczęła ekspansję terytorialną, zajmując kolejno Szlezwik i Holsztyn (Niemcy), część Estonii, Inflanty i Islandię. Rywalizowała też o wpływy w basenie Morza Bałtyckiego ze Szwecją i niemiecką Hanzą.

W 1397 r. Dania zawarła Unię Kalmarską z Norwegią, Szwecją, oraz Szlezwikiem i Holsztynem. Był to efekt dążeń politycznych ówczesnej królowej Małgorzaty. Jej celem był wybór wspólnego władcy i wspólne prowadzenie wojny. Formalnie kraje unii zachowały niezależność, w rzeczywistości prym wiodła Dania.

Po wojnie domowej w latach 1534-1536 panującą religią Danii stał się luteranizm. Szwecja wyłamała się z unii w 1523 r.

Długotrwałe wojny ze Szwecją w XVI i XVII wieku doprowadziły do upadku Danii jako mocarstwa. Wiązało się to z utratą m.in. Gotlandii i Skanii oraz części Norwegii. W XIX wieku po wojnach napoleońskich ziemie norweskie ostatecznie odłączyły się od Danii, co wpłynęło na spadek znaczenia państwa duńskiego na arenie międzynarodowej.

W 1849 r. Królestwo Danii stało się państwem konstytucyjnym z 2-izbowym parlamentem. Po wojnie w 1864 r. Prusy i Austria zabrały Danii Szlezwik i Holsztyn. Od tego momentu politykę zagraniczną państwa cechowała neutralność, kraj rozpoczął proces szybkiego rozwoju gospodarczego i oświatowego.

Podczas I wojny światowej Dania zachowała neutralność, a w 1918 r. utraciła Islandię, pozostając z tym państwem w unii personalnej. W 1920 r. do Danii powróciła północna część Szlezwiku.

Podczas II wojny światowej, zdobyta w przeciągu jednego dnia, była okupowana w latach 1940-1945 przez wojska hitlerowskie.

Dania, jako członek-założyciel, od 1945 roku należy do Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Od 1949 r. znajduje się w NATO (Pakt Północnoatlantycki a od 1995 jest członkiem Unii Europejskiej.

Zasiadająca na tronie od 1972 roku Małgorzata II wraz z małżonkiem, księciem Henrykiem cieszą się wielką sympatią narodu. Rodowód królowej sięga władcy Wikingów Groma Starego i jego syna króla Haralda Sinozębnego.


Dania na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY