Geografia Bośni i Hercegowiny

<p><strong>Bośnia i Hercegowina</strong> położona jest w <strong>południowo-wschodniej części Europy, na Półwyspie Bałkańskim, pomiędzy Czarnogórą a Chorwacją</strong>. Całkowita powierzchnia kraju wynosi 51 209,2 km2, z czego wody śródlądowe to zaledwie 10 km2. Wybrzeże Morza Adriatyckiego w tym kraju ma tylko około 20 km długości. Znajduje się tam jeden duży kurort turystyczny – <strong><a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/bosnia-i-hercegowina/neum/" target="_blank">Neum</a></strong>. Oferuje on piaszczyste plaże i hotele. W sumie do dyspozycji pozostaje 7 tysięcy miejsc noclegowych. Miejscowość Neum oddziela część chorwackiego terytorium z Dubrownikiem od reszty kraju. Bliskość tej „Perły Dalmacji”, jak nazywany jest Dubrownik, sprawia, że wczasowicze chętnie urządzają sobie wycieczki w to miejsce.

Pogoda w Bośni i Hercegowinie

Dzisiaj, 25.4 10°C

Bośnia i Hercegowina położona jest w południowo-wschodniej części Europy, na Półwyspie Bałkańskim, pomiędzy Czarnogórą a Chorwacją. Całkowita powierzchnia kraju wynosi 51 209,2 km2, z czego wody śródlądowe to zaledwie 10 km2. Wybrzeże Morza Adriatyckiego w tym kraju ma tylko około 20 km długości. Znajduje się tam jeden duży kurort turystyczny – Neum. Oferuje on piaszczyste plaże i hotele. W sumie do dyspozycji pozostaje 7 tysięcy miejsc noclegowych. Miejscowość Neum oddziela część chorwackiego terytorium z Dubrownikiem od reszty kraju. Bliskość tej „Perły Dalmacji”, jak nazywany jest Dubrownik, sprawia, że wczasowicze chętnie urządzają sobie wycieczki w to miejsce.

Pod względem ukształtowania terenu Bośnia i Hercegowina to kraj górzysty. Większa część powierzchni położona jest na wysokości powyżej 200 m n.p.m. Najważniejszym pasmem górskim są tutaj Góry Dynarskie, obejmujące większość terytorium Bośni i Hercegowiny, powstałe w okresie orogenezy alpejskiej. Zbudowane są głównie z wapieni, dolomitów, łupków i piaskowców. Najwyższy szczyt kraju - Maglić, który ma 2386 m n.p.m., znajduje się dokładnie na granicy pomiędzy Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą. Teren obniża się jedynie na wybrzeżu Bośni i Hercegowiny. Na północno-wschodnim obszarze rozciąga się zaś niewielka część Kotliny Panońskiej. Największymi rzekami kraju są: Sawa, Neretwa, Bośnia i Drina, które w większości uchodzą do Morza Czarnego. Pod względem krajobrazowym ciekawe tereny Bośni i Hercegowiny obejmują trzy parki narodowe:
 

  • Park Narodowy Kozara,
  • Park Narodowy Una,
  • Park Narodowy Sutlejska.

Prócz nich, w Bośni i Hercegowinie utworzono trzy kolejne parki, tym razem krajobrazowe: Bardača, Hutovo Blato i Blidinje. Park Narodowy Sutlejska został utworzony w 1965 roku w celu ochrony krajobrazu wysokogórskiego z pierwotną puszczą Perucica. To jeden z najstarszych parków tego typu w Bośni i Hercegowinie.

Z uwagi na fakt, że Bośnia i Hercegowina leży w strefie klimatu przejściowego, pomiędzy kontynentalnym, a śródziemnomorskim, latem panują tu wysokie temperatury, a ilość opadów jest niewielka. Dlatego to doskonały czas na wakacyjny przyjazd w te strony z zamiarem błogiego wypoczynku.


Bośnia i Hercegowina na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY