Bośnia i Hercegowina - Przewodnik

<p>Przez lata Bałkany były omijane przez turystów szerokim łukiem, za sprawą konfliktów zbrojnych i niepokojów. Te jednak się skończyły, a poszczególne kraje chętnie otwierają swoje podwoje przed turystami. Wyjątkiem nie jest tu <strong>Bośnia i Hercegowina</strong>, która posiada wiele wspaniałych atrakcji, jakich nie znajdziemy nigdzie indziej.

Pogoda w Bośni i Hercegowinie

Dzisiaj, 20.7 31°C

Przez lata Bałkany były omijane przez turystów szerokim łukiem, za sprawą konfliktów zbrojnych i niepokojów. Te jednak się skończyły, a poszczególne kraje chętnie otwierają swoje podwoje przed turystami. Wyjątkiem nie jest tu Bośnia i Hercegowina, która posiada wiele wspaniałych atrakcji, jakich nie znajdziemy nigdzie indziej.

Bośnia i Hercegowina ze stolicą w Sarajewie jest krajem federacyjnym, położonym w południowo-wschodniej Europie. Graniczy z Chorwacją na zachodzie i południu, z Serbią na wschodzie, a na południowym wschodzie z Czarnogórą. Państwo ma dostęp do Morza Adriatyckiego od południowego zachodu.

Jest to kraj stosunkowo młody - powstał po rozpadzie Jugosławii. W 1992 roku proklamowano niepodległość Socjalistycznej Republiki Bośni i Hercegowiny. Terytorium kraju rozciąga się na dwa regiony historyczne i geograficzne - Bośnię, zajmującą 80 proc. powierzchni oraz Hercegowinę.

Na świecie Bośnia i Hercegowina promuje się pod względem turystycznym jako „Kraj w kształcie serca” i rzeczywiście na mapie to właśnie przypomina. Określenie związane jest również z pozytywnym nastawieniem mieszkańców do przyjezdnych.

Najważniejszym miastem i jednocześnie atrakcją turystyczną, która przyciąga niczym magnez przyjezdnych, jest Sarajewo. Urokliwe położenie na wzgórzach zapewnia zapierające dech w piersiach krajobrazy. Po ponad 20 latach od chwili zakończenia wojny domowej, Sarajewo właściwie w całości zostało odbudowane i jest tętniącym życiem miastem. Gdzieniegdzie jednak można jeszcze dostrzec świadectwa wojennych zniszczeń.  Obowiązkowym punktem zwiedzania miasta jest jego starówka - Bascarasija, gdzie znajdziemy wąskie uliczki, niewielkie bazary i świątynie z miedzianymi kopułami.

W Bośni i Hercegowinie nie brakuje naturalnych atrakcji turystycznych, do których obowiązkowo zalicza się Kravicę, jeden z największych wodospadów w kraju, położony niedaleko Ljubuški. Ma on 25 metrów wysokości i ponad 100 metrów szerokości. W sezonie przybywają tu turyści z różnych stron świata.

Symbolem turystycznej Bośni i Hercegowiny jest widok mostu nad Neretwą w Mostarze. Płynie tam głębokim kanionem rzeka, a wokół zbudowane są kamienne domki, widoczne są kopuły meczetów i drogi. Stary Most w Mostarze wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W samym Mostarze można zobaczyć także dwa meczety: Cejvan Cehaj i Koski Mehmed Paša oraz mauretański budynek Gimnazjum Mostar.  Na lewym brzegu Neretwy zlokalizowane jest Počitelj, czyli ufortyfikowane miasto z XIV wieku, gdzie większość budowli pochodzi z czasów ottomańskich. Można tu zobaczyć ruiny twierdzy oraz widok na dolinę rzeki.

Niedaleko Mostary znajduje się Blagaj, gdzie spod 200-metrowego wapiennego klifu wypływa rzeka Buna. Przy skale jest się zaś pochodzący z XVI wieku dom derwiszów.

W Wiszegradzie można zobaczyć kolejny słynny, kamienny most na rzece Drinie, wybudowany w XVI wieku przez nadwornego sułtańskiego architekta Mimar Sinana, na zamówienie wezyra Paszy Sokolovicia.

Zachwycające widoki oraz zabytki oferuje turystom miasto Jajce, w środkowej części Bośni i Hercegowiny, które powstało w XIV wieku i było niegdyś siedzibą bośniackich władców. Skrywa w sobie katakumby i świątynię Mitry - Boga Słońca, datowaną na IV wiek, a także stare cerkwie, kilka meczetów, fragmenty systemu obronnego i twierdzy oraz muzeum AVNOJ. Obowiązkowym punktem wizyty w Jajce jest widok na 20-metrowy wodospad, w samym centrum miasta.

Bardzo popularnym celem turystów z Polski jest Medjugorje. To właśnie tu mieści się jedno z najważniejszych katolickich sanktuariów w Europie. W 1981 roku w tym miejscu Matka Boska miała objawić się szóstce dzieci i na pamiątkę objawień wzniesiono tu na wzgórzu figurę Maryi.


Bośnia i Hercegowina na skróty

Oferty: