Historia Barbadosu

<p>Z badań geologicznych wynika, że na<strong> Barbadosie</strong> pierwsi ludzie mieszkali już 4000 lat temu. Byli to Indianie - Arawakowie, którzy żyli tu we względnym spokoju, z dala od cywilizacji, choć musieli co pewien czas odbierać ataki wrogich Karaibów. Miało to miejsce aż do czasu, kiedy w XV wieku wyspę odkryli portugalscy podróżnicy. Nie skolonizowali jej, a krok ten wykonali dopiero Anglicy, w 1627 roku. Koloniści wylądowali w pobliżu obecnej miejscowości Holetown i tam zaczęli budować pierwsze osiedla. Na Barbadosie mieszkali też Holendrzy.

Pogoda w Barbadosie

Dzisiaj, 26.4 28°C

Z badań geologicznych wynika, że na Barbadosie pierwsi ludzie mieszkali już 4000 lat temu. Byli to Indianie - Arawakowie, którzy żyli tu we względnym spokoju, z dala od cywilizacji, choć musieli co pewien czas odbierać ataki wrogich Karaibów. Miało to miejsce aż do czasu, kiedy w XV wieku wyspę odkryli portugalscy podróżnicy. Nie skolonizowali jej, a krok ten wykonali dopiero Anglicy, w 1627 roku. Koloniści wylądowali w pobliżu obecnej miejscowości Holetown i tam zaczęli budować pierwsze osiedla. Na Barbadosie mieszkali też Holendrzy.

Ważnym momentem w historii Barbadosu, wpływającym na jego rozwój, było przywiezienie na wyspę trzciny cukrowej z Brazylii, w 1637 roku. Okazało się, że dysponuje ona dobrymi terenami do uprawy trzciny. Wkrótce kolonia brytyjska na Barbadosie stała się jedną z najważniejszych wśród angielskich posiadłości w tzw. Nowym Świecie, a manufaktury cukru rosły w siłę. Na Barbados w całym XVII wieku sprowadzano do pracy na plantacjach trzciny cukrowej niewolników z Afryki.

Barbados pomimo pozostawania kolonią brytyjską, cieszył się dużą autonomią. Pierwsze ciało ustawodawcze - House of Assembly, czyli Izba Zgromadzeń powstała na wyspie w 1639 roku. W 1651 roku rojaliści, po straceniu Karola I, ogłosili na Barbadosie „Deklarację o niepodległości Barbadosu”. Ostatecznie w 1652 roku Barbados otrzymał status kolonii brytyjskiej.
Kiedy w 1834 roku w całym Imperium Brytyjskim zniesiono niewolnictwo, także i na Barbadosie nie można było korzystać z pracy niewolników. To wszystko doprowadziło do kryzysu systemu kolonialnego. W latach od 1958 do 1962 Barbados był członkiem Federacji Indii Zachodnich, a kiedy federacja się rozpadła, podjął rozmowy o powołanie kolejnej.

Ostatecznie 30 listopada 1966 roku Barbados oderwał się od metropolii brytyjskiej, ale pozostał połączony z Wielką Brytanią unią personalną. Wyspa należy do Wspólnoty Narodów i jest zwolennikiem integracji wysp karaibskich. W kraju rządzą obecnie naprzemiennie dwie konkurencyjne, umiarkowane partie polityczne: Partia Pracy Barbadosu i Demokratyczna Partia Pracy.
 


Barbados na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY