Andora - Przewodnik

<p>Jednym z najmniejszych europejskich krajów jest <strong><a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/andora/" target="_blank">Andora</a></strong>. Właściwie pod względem historycznym kraj ten nazywany był Doliną Andory. Graniczy ona z <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/francja/" target="_blank">Francją</a> i <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/hiszpania/" target="_blank">Hiszpanią</a>. Jaka jest historia Andory i jakie walory turystyczne ma ten kraj?

Pogoda w Andorze

Dzisiaj, 27.2 9°C

Jednym z najmniejszych europejskich krajów jest Andora. Właściwie pod względem historycznym kraj ten nazywany był Doliną Andory. Graniczy ona z Francją i Hiszpanią. Jaka jest historia Andory i jakie walory turystyczne ma ten kraj?

Opis kraju
Andora znajduje się na pograniczu Hiszpanii i Francji. Jej stolicą jest miasto Andora, a do największych ośrodków miejskich kraju zalicza się:

  • Escaldes-Engordany,
  • Sant Julia de Loria,
  • Encamp,
  • La Massana,
  • Santa Coloma,
  • Ordino,
  • Pas de la Casa.

Nazwa Andora najprawdopodobniej wywodzi się od słowa anduriall z języka nawarryjskiego. Oznacza ono kraj pokryty zaroślami. Niektórzy specjaliści twierdzą jednak, że etymologia nazwy pochodzi od baskijskiego. Legendy głoszą, że nazwa ta związana jest z miastem Endor ze Starego Testamentu.

Pod względem ustrojowym Andora, zgodnie z konstytucją z 1993 roku, jest niezależnym, demokratycznym, parlamentarnym współksięstwem. Ciekawe jest to, że nie ma tu jednej głowy państwa. Funkcję tę sprawują dwaj współksiążęta - każdy kolejny biskup katalońskiej diecezji Urgel oraz każdy kolejny prezydent Francji. Właściwie jednak władzę sprawuje 28-osobowy parlament - Rada Generalna wraz z premierem, który stoi na czele rządu.
Stolica kraju nazywana jest często Andora La Vella, czyli „Stara Andora”. Miasto położone jest wysoko w górach, na wysokości ponad 1000 m n.p.m., w pobliżu rzeki Valila del Norte. Tym samym jest najwyżej położoną stolicą w Europie, co sprawia pewne trudności, np. z budową lotniska.

W tej chwili Andora jest określana jako nowoczesny, otwarty na turystów kraj. Rozwija się tu turystyka związana ze sportami zimowymi, ale nie tylko. Turystów przyciąga oferta sklepów wolnych od podatku VAT. Znajdziemy tu znakomitą infrastrukturę dla narciarzy - stoki, hotele i pensjonaty czy wypożyczalnie sprzętu narciarskiego.

Atrakcje Andory
Największą atrakcją Andory pozostaje natura - dziewicza w wysokich górach, a przy tym stwarzająca przepiękne krajobrazy, które podziwiają w szczególności narciarze. W Pireneje warto wybrać się także i latem, aby móc odpocząć na łonie natury w ciszy i spokoju. Turyści mają do dyspozycji liczne ścieżki i trasy trekkingowe.

Będąc w Andorze, warto odwiedzić kościółek wzniesiony na przełomie IX i X wieku w stylu przedromańskim w miejscowości Santa Coloma oraz starą kaplicę Vincent d`Enclar, czy Muzeum Casa d`Areny Plandolit w Ordino. Z kolei w Escaldes-Engordany znajduje się XIII-wieczny kościół San Miguel de Engolasters i sanktuarium Notre Dame Meritxell.


Opinie o miastach w Andorze

4,1
La Massana Maria
spokojna ,narciarska miejscowość

Andora na skróty

Oferty:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY