Andora na wczasy

Wypoczynek w górach to doskonała opcja nie tylko dla miłośników sportów zimowych. Andorę, mikroskopijny kraj w Pirenejach, odwiedzają też podróżni spragnieni pięknych widoków i świeżego powietrza, nie brak tam też różnorodnych atrakcji turystycznych.

Najlepiej ocenione hotele w Andorze

Andora

Państwo Andora leży wysoko w Pirenejach, średnia wysokość terenu to 2 tys. metrów, od południa graniczy z Hiszpanią od północy z Francją. Powierzchnia tego niewielkiego kraju wynosi niecałe 500 km kwadratowych, jednak dzięki pofałdowanej rzeźbie terenu w praktyce jest znacznie większa. Andora słynie z doskonałych warunków do uprawiania sportów zimowych,

Andora to idealne miejsce na zakupy! Cały kraj jest bowiem strefą wolnocłową, dzięki temu za ten sam produkt zapłacimy tutaj znacznie mniej. Wielu turystów wybiera tanie wakacje w tym górskim kraju specjalnie po to, aby robić zakupy, napędzając lokalną gospodarkę, dzięki czemu władze kraju mają dostateczne środki na rozwój infrastruktury narciarskiej i turystycznej. Mimo że klimat Andory jest dość surowy, to dzięki dużemu nasłonecznieniu nie stanowi to problemu, słońce świeci tam przez ok. 300 dni w roku.

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Andorze?

Osoby wybierające się na wczasy do Andory z pewnością nie będą się tam nudzić. Lokalna architektura jest dość nietuzinkowa, ze względu na brak innych surowców, wiele starszych budynków wznoszono tutaj z kamienia i drewna, dzięki czemu panorama kraju jest niezwykle urokliwa. Zwiedzanie warto rozpocząć od Barri Antic, czyli lokalnej starówki. Prawdziwą perłą tamtejszej architektury jest kościół św. Esteva, wzniesiony w XII wieku. Następnie warto zawitać do Casa de la Vall, czyli siedziby andorskiego parlamentu. Również ten budynek wzniesiono z surowego kamienia, zdobi go strzelista wieża, która jest jednym z bardziej charakterystycznych punktów starówki.

Na każdym kroku w Andorze można spotkać tanie hotele i pensjonaty, usytuowane blisko stoków, w których wypoczynek wybierają spragnieni śniegu narciarze. Dzięki miłośnikom sportów zimowych, którzy zjeżdżają się tutaj co sezon, infrastruktura turystyczna jest doskonale rozwinięta, jak np. w Grandvalira i Vallnord. Liczne restauracje, puby oraz centra rozrywkowe i sportowe zapewniają wiele atrakcji.

Wbrew pozorom Andora to też kraj na stosunkowo tanie wakacje, szczególnie dla miłośników ofert last minute i... zakupów. Za lokalne produkty zapłacimy bardzo niewiele, dlatego warto zostawić nieco miejsca również na pamiątki.

Gdzie na wakacje?

Wybierz kierunek

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni pn. - nd.: 8:00 - 23:00.

+48 71 771 76 55

Mapa Andory

Andora - sezon turystyczny, ważne informacje przed wyjazdem

Najwyższe szczyty Andory sięgają do 3000 metrów n.p.m., jednak średnia wysokość na całym terenie jest niewiele niższa. Dzięki temu w kraju panuje surowy, górski klimat, co przekłada się na doskonałe warunki narciarskie na tamtejszych stokach. Sezon sportowy trwa w najlepsze od początku grudnia aż do połowy kwietnia. Jednak dzięki dużemu nasłonecznieniu niskie temperatury nie są tak dotkliwe i sprzyjają górskim spacerom. Szczególnie okolice miejscowości Ordino obfitują w ciekawe szlaki turystyczne, które można przemierzać pieszo lub na rowerze, kiedy tylko stopnieje śnieg.

Polacy wybierający się na wakacje do Andory nie potrzebują wizy wjazdowej, pod warunkiem, że długość pobytu nie przekracza dziewięćdziesięciu dni. Nie jest potrzebny też paszport, wystarczy dowód osobisty, ważny przynajmniej przez 3 miesiące. Warto pamiętać również o wykupieniu ubezpieczenia przed podróżą, Andora nie honoruje bowiem KUZ, uprawniającej do opieki medycznej na terenie Unii Europejskiej.

Andora jest jedynym krajem na świecie, w którym językiem urzędowym jest kataloński. Jednak ze względu na to, że kraj ten żyje przede wszystkim z turystyki, bez problemu porozumiemy się tu po angielsku czy francusku.

Przydatne informacje