Potrzebujesz pomocy?

Skontaktuj się z nami

+48 71 771 76 55

Narty i snowboard we Włoszech

narty we Włoszech

Włochy to kraj stworzony dla miłośników nart i zimowego szaleństwa! Bajkowe Alpy, świetne warunki narciarskie, zabytkowe miasta, moc atrakcji i doskonałe zaplecze noclegowe to gwarancja na udanego wyjazdu narciarskiego dla całej rodziny

 Najpopularniejsze regiony narciarskie we Włoszech

Regiony narciarskie - Włochy

Włochy to wymarzony kraj na ferie zimowe, sylwestra i wszystkie wyjazdy narciarskie, w których liczy się sport i zasłużony odpoczynek. Tyrol Południowy to nie tylko słynna alpejska gościnność, mnóstwo słońca i górskie chaty - to również strome szczyty i trasy, na których pędzą uczestnicy Pucharu Świata w Dolomitach.

Włochy to wspaniałe miejsce na narty czy snowboard, ale również jedna z najlepszych kuchni na świecie, cudowne miasta i zabytki, przytulne hotele oraz ten niezapomniany klimat, z włoskim dolce vita w tle. Dni upływają tu na oszałamiających stokach, wybornej pizzy, świetnym cappucino i spacerach po słonecznych ulicach, w których toczy się życie.

We Włoszech znajduje się aż sześć regionów narciarskich. Najwięcej wyciągów znajduje się w regionie Dolomitów i jest to jedno z najpopularniejszych miejsc na narty we Włoszech. Słynne regiony Dolomitów to Tyrol Południowy, Trydent oraz Belluno.

Dolomity to niesamowite miejsce na ferie zimowe - znajduje się tutaj ponad 1200 km tras i 460 wyciągów, dostępnych tylko za jednym karnetem narciarskim! Cokolwiek preferujesz - narty czy snowboard - Włochy to miejsce, w których będziesz mógł cieszyć się swoją ulubioną dyscypliną - absolutnie bez końca i naprawdę tanio!

Ośrodki narciarskie we Włoszech

Italia to znakomity kierunek na wyjazdy narciarskie. Warunki są tu doskonałe – zarówno dla amatorów, jak i wytrawnych entuzjastów sportów zimowych. Warto zarezerwować tani nocleg już przed sezonem i zapoznać się z ofertą hoteli we Włoszech na wyjazd.

Do najchętniej wybieranych ośrodków narciarskich należą:

 • Breuil-Cervinia – leżący u stóp Mone Cervino (Matterhorn), ulokowany na wysokości 2050 m. n.p.m. Zapewnia doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa i innych sportów zimowych przez ponad 6 miesięcy w roku. Gwarantuje prawie 290 km infrastruktury dla narciarzy i jedne z najwyżej położonych tras w Europie – na wysokości pomiędzy 1800 m do 3800 m n.p.m. Można korzystać tu z tras dla początkujących, średniozaawansowanych i doświadczonych. Do dyspozycji narciarzy oddano 4 koleje gondolowe, 4 ekspresowe kanapy 6-osobowe, 4 kanapy 4-osobowe, 1 kanapę 3-osobową, 1 kanapę 2-osobową i 3 pozostałe wyciągi.
 • Sestriere – część regionu Vialattea (Drogi Mlecznej), położona tuż przy granicy z Francją. Narciarze mogą korzystać z aż 7 połączonych ze sobą stacji: Sauze d’Oulx, Oulx, San Sicario, Claviere, Cesany, Pragelato, Sestriere. Obejmuje jedną z najtrudniejszych na świecie tras narciarskich – z Mont Sises. Znajduje się tutaj 6 kolejek gondolowych, wiele wyciągów z kanapami kilkuosobowymi i wyciągi orczykowe. Łączna długość tras w regionie Vialattea wynosi 400 km.
 • Livigno – jeden z najpopularniejszych ośrodków narciarskich w całych Alpach, nie tylko we Włoszech. Choć zapewnia zaledwie 120 km tras, które podzielone są na dwa niepołączone ze sobą obszary, to inne elementy infrastruktury sportowej w każdym roku przyciągają tu tłumy turystów. Oferuje 40 km tras łatwych, 55 km średnich i 20 km trudnych, a przy tym 11 orczyków, 13 kolejek krzesełkowych i 6 gondolowych.
 • Val Di Fassa – Carezza – ośrodek narciarski położony pomiędzy Moena a Canazei. Na długości 20 km znajduje się siedem stacji, w tym słynna Sella Ronda. Ośrodek oferuje łącznie 98 km tras, w tym 23 km łatwych, 63 km średnich i 12 km trudnych. Znajduje się tu 13 orczyków, 27 kolejek krzesełkowych i 14 gondoli.
 • Kronplatz – Plan de Corones – z nartostradami układającymi się w półokrąg. Ośrodek ten oferuje 107 km tras o różnym poziomie trudności – 52 km łatwych, 28 km średnich i 27 km trudnych. Znajduje się tu 6 orczyków, 6 kolejek krzesełkowych i 19 gondoli.
 • Val Gardena/Groeden – obejmuje trzy miejscowości – ośrodki narciarskie: Ortisei, Santa Cristina i Selva Gardena. Łącznie to 115 km tras narciarskich, w tym 34 km łatwych, 65 km średnich i 16 km trudnych. Znajduje się tu 25 orczyków, 25 kolejek krzesełkowych i 8 gondoli.
 • Cortina D`Ampezzo – jeden z najbardziej znanych włoskich ośrodków narciarskich, o olimpijskiej renomie. Łącznie oferuje 115 km tras narciarskich, w tym 54 km łatwych, 43 km średnich i 18 km trudnych. Ma 4 orczyki, 25 kolejek krzesełkowych i 5 gondoli.

Ośrodki narciarskie we Włoszech najbliżej Polski

Najbliżej Polski położone są takie ośrodki narciarskie we Włoszech jak:

 • Tarvisio – niemal przy granicy z Austrią położony jest ośrodek narciarski Tarvisio, ze stokiem di Pampero.
 • Sella Nevea – mały ośrodek, z wymagającą trasą Agonistica i kilkoma mniejszymi.
 • Zoncolan-Ravascletto – odbywają się tu zawody narciarstwa wyczynowego alpejskiego.
 • Piancavallo – ośrodek z widokiem na Adriatyk.
 • Cortina d`Ampezzo – w 2013 roku w rankingu World Ski Awards Cortina dostała nagrodę dla najlepszego ośrodka narciarskiego we Włoszech.
 • Arabba i Marmolada – oba ośrodki należą do obszaru Veneto. Arabba jest częścią narciarskiej karuzeli Sellarondy, a Marmolada jest najwyższym szczytem Trydentu.

Gdzie na narty do Włoch?

Wśród najczęściej wymienianych ośrodków narciarskich we Włoszech, które polecane są na wyjazdy na narty, wymienia się:

 • Cortina d'Ampezzo,
 • Folgarida-Marilleva,
 • Alta Badia,
 • Moena-Alpe Lusia,
 • Livigno,
 • Val Gardena,
 • Madonna di Campiglio,
 • Pinzolo.

Warunki narciarskie Włochy

Warunki narciarskie w tym regionie są bardzo dobre i sprawią wiele przyjemności zarówno początkującym, jak i zaawansowanym. Dla tych pierwszych stworzono tutaj mnóstwo szkółek narciarskich oraz wyznaczono odpowiednie obszary, na których dobrze jest stawiać pierwsze kroki - dobry na początek jest m.in. region Val di Sole. To również dobre miejsce dla osób, które pierwsze kroki na nartach czy snowboardzie mają już za sobą.

Natomiast zawodowcy z pewnością wybiorą region Bormio, który ma do dyspozycji już nieco trudniejsze stoki, pełne wyzwań dla każdego zaawansowanego narciarza i snowboardzisty.

Co zabrać na narty do Włoch?

Wybierając się do Włoch, podobnie jak wtedy, gdy planuje się wyjazd na narty do Francji czy Austrii, miłośnicy sportów zimowych powinni zabrać ze sobą swój sprzęt – narty, kijki, wiązania czy deskę snowboardową. Obowiązkowo trzeba wziąć gogle, kask czy ubranie, które nie będzie krępowało ruchów, ale zapewni ciepło. Ewentualnie sprzęt można wypożyczyć. Przyda się ubezpieczenie obejmujące ryzyko uprawiania sportów wyczynowych.

Narty z dzieckiem – Włochy

Wyjeżdżając na narty z dzieckiem, można wybrać np. ośrodek narciarski Breuil-Cervinia, w którym działa kilka szkółek. Na rodzinne narty warto trafić do regionu Folgaria-Lavarone. Znajduje się tu 62 km tras narciarskich łatwych (oznaczonych na niebiesko). Folgaria jest wręcz idealnym miejscem na wyjazd zimowy z dziećmi. To jeden z najbardziej przyjaznych rodzinom kurortów, jakie mieszczą się we włoskich Alpach. Niemal 90 proc. tamtejszych tras przeznaczonych jest dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w jeździe na nartach czy na snowboardzie.

Trasy narciarskie Włochy

W Italii znajduje się wiele ciekawych tras narciarskich, wśród których wymienić trzeba:

 • Trasę Ventina – liczy 11 km i prowadzi z lodowca Plateau Rosa do Cervini, a jej przewyższenie wynosi około 2 km. To trasa dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych narciarzy.
 • Trasa Bardonecchia – licząca 6 km długości. Położona jest na wysokości od 1312 do 2694 m n.p.m.
 • Trasa Ponte Di Legno – Passo Del Tonale – Presena – licząca 11 km długości, z wieloma nowoczesnymi wyciągami narciarskimi, położona na wysokości od 1120 do 3000 m n.p.m.
 • Trasa Marmolada – słynna trasa zjazdowa we Włoszech. Marmolada to najwyższy szczyt Dolomitów. Trasa wiedzie po lodowcu i można tu uprawiać narciarstwo przez cały rok. Najdłuższa ma 12 km. Trasa Marmolady jest połączona z terenami Arabby i karuzel Sella Ronda.

Najdłuższa trasa narciarska we Włoszech

Najdłuższa trasa narciarska we Włoszech znajduje się w miejscowości Cervinia. Liczy 20 km długości, oznaczona jest kolorem czerwonym, a rozpoczyna się pod szczytem Klein Matterhorn i umożliwia zjazd do Valtournenche.

Kiedy najlepiej na narty do Włoch

Włochy są cenione przez narciarzy ze względu na piękną i słoneczną pogodę, o którą jest tutaj dużo łatwiej, niż np. w Austrii. Wyjazdy narciarskie są dużo przyjemniejsze, kiedy słońce ogrzewa twarz, a śnieżny puch pięknie mieni się w słońcu. Jednak ta pogoda wpływa również na fakt, że w przypadku cieplejszych zim możemy mieć problem ze śniegiem. Są jednak miejsca, w których nigdy go nie brakuje - można tu wymienić przełęcz Tonale, Livigno, Maso Corto czy Dolinę Aosty, które ze względu na swoje położenie, na brak śniegu nie narzekają nigdy. Nie wpływa to jednak na fakt, że większość najpopularniejszych włoskich kurortów zimowych jest sztucznie naśnieżana przez cały sezon - od początku grudnia aż do końca marca.

Poza sportowym szaleństwem, zwiedzaniem okolicy i próbowaniem włoskiej kuchni, można również skorzystać z wielu atrakcji, takich jak lecznicze źródła czy atrakcje dla najmłodszych, takie jak parki rozrywki, specjalne dziecięce szkółki narciarskie i hotele przeznaczone właśnie dla rodzin. W Italii nie brakuje również stoków narciarskich, na których dzieci mogą stawiać pierwsze kroki w tym sporcie.

Ferie zimowe we Włoszech to moc atrakcji dla całej rodziny. Tutaj każdy może wypocząć, wyszaleć się i spędzić miło czas z bliskimi.

Jak dojechać na narty do Włoch?

Na narty można pojechać własnym samochodem, pamiętając o konieczności wyposażenia go w łańcuchy, gdyż w wyższych partiach gór mogą one być niezbędne. Można też lecieć samolotem np. do Mediolanu lub Bergamo. Alternatywę stanowią autokary czy pociągi zmierzające w kierunku popularnych ośrodków narciarskich.

Zanim turysta wybierze się w podróż do Włoch, powinien więcej dowiedzieć się o miejscu, do którego podróżuje. Pomóc może mu w tym nasz przewodnik po Włoszech.