Potrzebujesz pomocy?

Skontaktuj się z nami

+48 71 771 76 55

Narty i snowboard we Francji

Narty i snowboard we Francji

Najwyższy szczyt Europy Mont Blanc, największy na świecie tern narciarski Trzy Doliny, najwyższa i najszybsza kolejka liniowa na świecie, Vanoise Express - Francja to kraj, który jak żaden inny, kusi narciarzy i snowboardzistów z całego świata.

Regiony narciarskie we Francji

Do najczęściej odwiedzanych francuskich kurortów narciarskich należą La Plagne, Tignes, Val Cenis, Val d'Isere, Valmeinier, Valmorel i Val Thorens. Nie wahaj się i zarezerwuj wycieczkę na własną rękę i posmakuj jazdy na nartach we Francji.

Narciarstwo w regionie La Plagne

Pierwsze wyciągi w okolicy, która dziś składa się z 10 ośrodków zimowych, zostały uruchomione w 1961 roku. Wszystkie ośrodki są ze sobą połączone i można tu znaleźć popularne lodowce i tradycyjne trasy zjazdowe oraz długie i dobrze przygotowane trasy dla narciarzy biegowych.

Narciarstwo w regionie Tignes

Dominantą ośrodka zimowego Tignes jest jezioro Le Lac, które oferuje doskonałe warunki do jazdy na łyżwach i innych sportów. Jednak Tignes jest wykorzystywane głównie do jazdy na nartach, tutejsze tereny narciarskie są ogromne i należy do ośrodków na najwyższym poziomie.

Narciarstwo w regionie Val Cenis

Ośrodek Val Cenis jest podzielony na dwie części, połączone kolejką linową. Chociaż pod nazwą „nowoczesny ośrodek narciarski” znajdziesz wszystko, co możesz sobie wyobrazić, miasto zachowało również wiele ze swojej urzekającej, historycznie oryginalnej atmosfery.

Narciarstwo w regionie Valmeinier

Valmenier to mała wioska narciarska z typowymi starymi, francuskimi, kamiennymi domami. Większość tutejszych hoteli zbudowana jest z drewna, aby zachować tradycyjną, alpejską atmosferę. Natomiast warunki dla narciarzy są już w zupełnie nowoczesnym stylu.

Narciarstwo w regionie Valmorel

Valmorel to jedna z najbardziej malowniczych wiosek we francuskich górach. Składa się z tradycyjnych domów rozdzielonych krętymi uliczkami, urokliwych placów i przytulnych knajpek, które są ruchliwe szczególnie wieczorem. Po dniu spędzonym na nartach gromadzą się w nich miłośnicy tego sportu z całego świata.

Narciarstwo w regionie Val Thorens

Val Thorens to duży ośrodek zimowy o międzynarodowej renomie, który obejmuje dodatkowe ośrodki sportowe, park wodny i saunę. Jedną z ciekawszych atrakcji kurortu jest nocny tor saneczkowy. Ogromną atrakcją jest również możliwość jazdy skuterem śnieżnym.

Ośrodki narciarskie – Francja

La Plagne? Valmeinier? Tignes? A może Val Thorens? Przy takiej ilości terenów narciarskich wybór miejsca dla siebie we Francji zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych. Sam region Les 2 Vallees to ponad 600 km tras narciarskich i 200 wyciągów! Val Thorens jest najwyżej położoną stacją narciarską w Europie, bo sięga aż do 3200 metrów wysokości - chociaż z tego powodu, warto tu być. Najbardziej urozmaicony jest natomiast Isere, skąd rozpościera się piękny widok na Alpy Delfinackie.

W Regionie Górna Sabaudia wnosi się natomiast majestatyczny Mont Blanc (4810 m), najwyższy szczyt Europy. Narty czy snowboard tutaj należy do najciekawszych przeżyć sportowych w Europie. Dodatkowo bliskość Włoch i Szwajcarii sprawia, że na brak turystów w tym miejscu nie można narzekać.

Warto zobaczyć również słynną miejscowość Chamonix, w której w 1924 roku odbywały się Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Pełno tutaj szkółek narciarskich, ski parków, wypożyczalni, restauracji i dyskotek, w których może wypocząć cała rodzina.

Wyjazdy narciarskie do Francji są zawsze niezapomniane. Ten kraj lat przyciąga miliony turystów! Tutejsze warunki narciarskie należą do najlepszych w Europie, a stoki narciarskie są naprawdę widowiskowe. Warto znaleźć tu tani nocleg i trochę poszusować tej zimy.

Warunki narciarskie – Francja

Francja to wymarzony kierunek na ferie zimowe - takich warunków narciarskich trudno szukać gdziekolwiek indziej. Bogata historia tego kraju jest od zawsze niemal związana ze sportami zimowymi. Warto tu przyjechać chociaż raz w życiu i poczuć tę sportową atmosferę, której próżno szukać gdziekolwiek indziej. Czas na narty we Francji!

Francja to wymarzony kurort narciarski, idealny na ferie zimowe i wyjazdy narciarskie z całą rodziną czy najbliższymi przyjaciółmi. Nieważne czy będziemy szaleć na terenach olimpijskich w Chamrousse, Les Sybelles czy na lodowcu w Les 2 Alpes, ale z pewnością będziemy bawić się znakomicie.

Narty, snowboard, narciarstwo biegowe, turystyka górska - Francja oferuje szereg atrakcji dla każdego entuzjasty śniegu i mrozu. Niezwykle bogate zaplecze turystyczne, pełne hoteli o różnorodnym standardzie, szkółek narciarskich, wypożyczalni sprzętu, snowparków, restauracji, sklepów i klubów jest wystarczające dla kilkunastu tysięcy turystów z całego świata. Wystarczy zarezerwować hotel we Francji w wybranym ośrodku, by móc z tego wszystkiego skorzystać.

Francja to wymarzony, a przy tym tani kierunek na wszystkie wyjazdy narciarskie! Spektakularny widok na Mont Blanc, iskrzący się w słońcu śnieg, lasy pokryte białym puchem i niezapomniane trasy? Tego wyjazdu z pewnością nie zapomnisz do końca życia. Można wybrać się też na wycieczkę objazdową po Francji i zobaczyć jej wszystkie uroki.

Francja – stoki narciarskie

Gdzie najlepiej wybrać się na narty do Francji? Przewodnik po ośrodkach w tym kraju pomoże w podjęciu decyzji. Mnogość różnych, znakomicie przygotowanych stoków powoduje, że można znaleźć miejsca odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Wśród nich trzeba wymienić trasy znajdujące się w obrębie takich ośrodków, jak:

 • Les Portes Du Soleil – łącznie oferuje aż 1950 km tras, w tym 930 km łatwych, 780 km tras i 240 km trudnych. Znajduje się tam 312 orczyków, 237 kolejek krzesełkowych i 42 gondolowe.
 • Paradiski – obejmuje łącznie 850 km na lodowcu. To 332 km tras łatwych, 330 km średnich i 188 km trudnych. Znajdują się tu 102 orczyki, 130 kolejek krzesełkowych i 30 gondoli.
 • 3 doliny – obejmują łącznie 600 km tras, w tym 200 km łatwych, 250 km średnich i 150 km trudnych. Znajdują się tu 88 orczyków, 68 kolejek krzesełkowych i 43 gondole.
 • Espace Killy – obejmuje 300 km tras, w tym 198 km łatwych, 75 km średnich i 27 km trudnych. Znajdują się tu 22 orczyki, 38 kolejek krzesełkowych i 9 gondolowych. Espace Killy to stoki na lodowcu.
 • Les Sybelles – łącznie to 355 km tras, w tym 102 km łatwych, 231 km średnich, 22 km trudnych. Znajduje się tu 60 orczyków i 34 kolejki krzesełkowe.
 • Les Deux Alpes – obejmuje 228 km tras narciarskich, w tym 46 km łatwych, 152 km średnich, 30 km trudnych. Znajduje się tu 19 orczyków, 22 kolejki krzesełkowe i 6 gondoli.
 • Le Grand Massif – łącznie obejmuje 265 km tras, w tym 50 km łatwych, 190 km średnich, 25 km trudnych. Znajdują się tu 33 orczyki, 30 kolejek krzesełkowych i 8 gondoli.
 • Megeve – St. Gervais- Les Contamines – łącznie to 304 km tras, w tym 75 km łatwych, 166 km średnich, 63 km trudnych. Znajduje się tu 79 orczyków, 44 kolejki krzesełkowe i 14 gondoli.
 • Serre Chevalier – łącznie 250 km tras, w tym 70 km łatwych, 130 km średnich, 50 km trudnych. Znajduje się tu 35 orczyków, 21 kolejek krzesełkowych i 7 gondoli.
 • L`Alpe D`Huez – obejmuje 237 km tras, w tym 99 km łatwych, 71 km średnich i 67 km trudnych. Znajduje się tu 41 orczyków, 25 kolejek krzesełkowych i 16 gondolowych.
 • Risoul Vars – zapewnia łącznie 185 km tras narciarskich, w tym 105 km łatwych, 70 km średnich, 10 km trudnych. Znajduje się tu 27 orczyków, 18 kolejek krzesełkowych i 2 gondole.
 • ValmorelLe Grand Domaine – łącznie to 153 km tras, w tym 48 km łatwych, 61 km średnich, 44 km trudnych. Znajdują się tu 32 orczyki, 16 kolejek krzesełkowych i 2 gondole.
 • Valloire Valmeinier – łącznie to 150 km tras narciarskich, w tym 35 km łatwych, 100 km średnich, 15 km trudnych. Znajduje się tu 14 orczyków, 17 kolejek krzesełkowych i 2 gondole.
 • Chamonix Mont-Blanc – łącznie to 94 km tras, w tym 40 km łatwych, 19 km średnich, 35 km trudnych. Znajduje się tu 9 orczyków, 16 kolejek krzesełkowych i 11 gondoli. To trasy na lodowcu.

Narty – Francja skipass,

Ski passy we Francji to karnety na kolejki, gondole czy orczyki, które pozwalają na wygodne korzystanie z setek kilometrów tras. Można kupować karnety np. 1-dniowe, 2-dniowe, 7-dniowe, ale i 14-dniowe czy miesięczne. To m.in. skipassy:

 • Les 3 Vallees,
 • Vallee des Belleville: Saint Martin – Les Menuires – Val Thorens,
 • Alpe d-Huez,
 • Les2Alpes,
 • Espace Killy,
 • Pra Loup,
 • Risoul,
 • Serre-Chevalier,
 • Les Arcs,
 • La Plagne,
 • Montgenevre,
 • Saint Sorlin,
 • Valloire.

Co zabrać na narty do Francji?

Podobnie jak w przypadku szykowania się do Niemiec na narty, tak przy wyjeździe do Francji warto zabrać ze sobą sprzęt sportowy. Choć można go wypożyczyć na miejscu, to koszty mogą być wysokie. Jeśli więc tylko jest taka możliwość, lepiej mieć go ze sobą – narty, buty z wiązaniami i kijki. Choć we Francji nie trzeba jeździć na nartach w kasku, każdy specjalista będzie rekomendował wykorzystywanie takiego zabezpieczenia. Do tego trzeba przygotować gogle, ciepłą odzież wraz z bielizną termiczną i oczywiście ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty leczenia czy NNW w przypadku urazów na stoku.

Sezon narciarski we Francji

Bardzo dobre warunki narciarskie panują w Trzech Dolinach od grudnia aż do końca kwietnia. W tym terminie mamy niemal gwarancję śniegu i dobrej pogody, część stoków jest również objęta programem dośnieżania. Wyjazdy narciarskie w tym terminie są zwykle w 100% udane. W razie wątpliwości warto na bieżąco obserwować prognozy pogody dla narciarzy dla tego regionu, które informują o możliwych opadach śniegu i obecnym poziomie naśnieżania stoków.

Francuska riwiera narciarska to również bardzo dobry pomysł na Nowy Rok - sylwester w tych okolicach, pełnych majestatycznych gór i dolin, musi należeć do udanych.

Kiedy nie szalejemy na stokach, mamy do dyspozycji szereg atrakcji na miejscu - restauracje podające wyśmienitą europejską kuchnię, kluby i puby, które goszczą gości z całego świata, ośrodki spa i wellness, szlaki do turystyki pieszej i wiele innych udogodnień, które mogą skutecznie wypełnić czas na miejscu.